Płyta: Szemrany Plan Warszawy

szemrany plan warszawySzemrany Plan Warszawy - Nigdy Warszawa nie opowiadała nam w piosence tak dużo o sobie, jak w okresie międzywojennym. To czas zachłyśnięcia się niepodległością, więc wydawać by się mogło, że królować będą wówczas w stolicy pieśni patriotyczne. Owszem, były i takie, lecz Warszawa szybko w piosence zajęła się sobą. Najtężsi tekściarze i kompozytorzy, jak też domorośli artyści uliczni zabrali się za portretowanie miasta poprzez opisywanie samych siebie, swych sąsiadów, historii prawdziwych i zmyślonych, silnie osadzonych Warszawie. Zjawisko to było tak silne, iż można mówić o stylu warszawskiej piosenki międzywojennej. 16 września 2006 odbył się koncert z okacji 70. lecia Muzeum Historycznego Miasta St. Warszawy poświęcony temu właśnie zjawisku. Od tego czasu koncert jest grany do dziś z niesłabnącym powodzeniem.

Piosenki składające się na program koncertu zostały utrwalone na płycie CD zatytułowanej: "Szemrany Plan Warszawy. Piosenki z Lat 1918 - 1943"

Na płycie wystąpili:

Katarzyna Kozak
Agnieszka Fajlhauer
Robert Kowalski
Konrad Marszałek
Marek Bartkowicz

oraz Tomasz Bajerski - fortepian
Rafał Grząka - akordeon
Janusz Staszek - perkusja
Roman Ziobro - kontrabas

Kierownictwo muzyczne - Tomasz Bajerski.

Na krążku CD znajdziecie Państwo m.in utwory takie jak:

Hanko
Moniek Przepiórko
Oj! Helka
Paczka

Czarna Mańka

Panna Andzia ma wychodne

Buick i Skoda

Nie ma cwaniaka nad Warszawiaka

Tango andrusowskie
Punkt na mapie
Grunt to rodzinka
Bal na gnojnej

Ballada o Felku Stankiewiczu

Ballady okupacyjne
Paltocik
Strażak

Więcej fragmentów (tym razem w wersji koncertowej) posłuchać można w dziale opisującym koncert "Szemrany Plan Warszawy".

Płytę można kupić w sekretariacie SDK oraz przed i po koncertach SCENY PIĘTRO WYŻEJ i w salonach EMPIK.