"Mała sprzedawczyni słońca" - X Festiwal Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2000-04-17 19:00 - 21:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

14 i 17 kwietnia 2015 r. o godz. 19.00 X Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera i Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych zapraszają do Piwnicy Largactil SDK na zapowiadające Festiwal pokazy klasyki Afrykamery. Wstęp wolny.

14 kwietnia 2014 o godz. 19.00, Piwnica Largactil SDK

Mała sprzedawczyni słońca"Mała sprzedawczyni Słońca" (La petit vendeuse de soleil) - głęboko poruszająca i podnosząca na duchu historia niepełnosprawnej dziewczynki, która decyduje się zostać pierwszą w Dakarze gazeciarką. Mimo kalectwa stawia dzielnie czoła grupie chłopców dotąd kontrolujących rynek w mieście oraz udowadnia nadużycia władzy przez policjanta. W zakończeniu dziewczynka pomimo utraty kuli z pomocą przyjaciela rusza do pracy. Krytycy uznali ten obraz za metaforę Afryki, która nie poddaje się własnym słabościom, lecz odnajduje swoją drogę, posługując się zasadą kooperacji, a nie konkurencji. Diop głęboko wierzył w to, że kino może odmieniać rzeczywistość - do tego stopnia, że w filmie zamieścił w gazecie tytuł "Afryka opuszcza strefę franka", co w 1998 nie miało jeszcze miejsca lecz miało być apelem o wyjście z krzywdzącego Afrykę światowego systemu finansowego. W filmie jest obecne charakterystyczne dla tego kontynentu zderzenie tradycji i nowoczesności - np. gdy widzimy prostego człowieka rozłupującego kamienie na tle startującego odrzutowca. Swoje ostatnie dzieło Diop poświęcił odwadze dzieci ulicy, takich jak jego mali bohaterowie.

reż. Djibril Diop Mambéty,45 min, Senegal 1999

 

O tegorocznym Festiwalu:

X Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera – 21-26 kwietnia 2015 r. Otworzy go nominowany do Oscara dokument VIRUNGA (reż. Orlando van Einsiedel), opowiadający o parku narodowym będącym ostatnią ostoją goryli górskich, a zarazem świadkiem brutalnej wojny domowej. Podczas AFRYKAMERY zobaczyć będzie można zdobywcę Złotego Yennenga z FESPACO 2015 (najważniejszy festiwal afrykański odbywający się co dwa lata w Burkina Faso) - FIEVRES („Gorączka”) Hicham Ayoucha.
Premierę polską na naszym festiwalu będzie miał zbierający entuzjastyczne recenzje debiut reżyserski Kenijczyka Jima Chuchu HISTORIE NASZEGO ŻYCIA. Film został zakazany
w Kenii z racji „promocji zachowań homoseksualnych”. W oparciu o niezliczone anonimowe wywiady, twórcy stworzyli pięć scenariuszy filmów krótkometrażowych, które oferują wgląd
w obecną sytuację i problemy młodych ludzi należących do grup marginalizowanych w kenijskim społeczeństwie.
W programie znajdą się również dokumenty muzyczne, wśród których na szczególną uwagę zasługę obraz Hajooj Kuka BITY ANTONOVA tętniący życiem film o mieszkańcach gór Nubii na pograniczu Sudanu i Sudanu Południowego, którzy pomimo statusu uchodźców i permanentnego stanu wojny domowej, zagłuszają odgłosy bomb zrzucanych przez tytułowego Antonova jedną nieustającą i pełną radości muzyczną imprezą.


Organizator: Fundacja FilmGramm. Partner: Staromiejski Dom Kultury

www.afrykamera.pl

 

 

Mapa


 

Terminy


Okres: 2000-04-17 19:00 - 21:00
Termin: 2015-04-14 19:00

Wspierane przez iCagenda