SEMINARIUM OTWARTE RUCHOMA MAPA. PRZEMIANY POLSKIEJ WYOBRAŹNI. Prowadzenie - Prof. Przemysław Czapliński

Inne
Termin: 2015-03-18 18:00

Miejsce: Piwnica Largactil, SDK Rynek Starego Miasta 2

„Tegoroczne seminarium poświęcone zostanie polskiej wyobraźni w ruchu. Śladami i świadectwami tego ruchu są teksty literackie, które zostaną ułożone w plan podróży dookolnej, biegnącej od Rosji i Ukrainy, poprzez Czechy, Europę południową i Niemcy, aż do Skandynawii. Podróży towarzyszyć będzie podwójne założenie: pierwsze mówi, że poznawanie i przedstawianie kultur sąsiednich (rosyjskiej, czeskiej, niemieckiej, etc.) nigdy nie jest bezinteresowne, służy bowiem zarówno zaspokajaniu ciekawości, jak i kształtowaniu tożsamości własnej; drugie - że polska wyobraźnia zbiorowa, zasilana obrazami i narracjami czerpanymi z podróży, znajduje się w trakcie  przemiany. Polacy jeżdżą z inną mapą w głowach, innym zestawem pytań i zaciekawień, podwyższoną samoświadomością i bogatszym zestawem środków wyrazu. A stawką, która towarzyszy wszystkim podróżom, jest wymyślenie innego umiejscowienia Polski na mapie. Bo mapa także jest w ruchu.”

18 marca 2015 r., środa, godz. 18.00, Piwnica Largactil. Wstęp wolny.
Lektury: 1. M. Szczygieł, Gottland. Lektura do indywidualnej prezentacji: A. Kaczorowski, Praski elementarz. 2. M. Kundera, Zachód porwany, albo tragedia Europy Środkowej + J. Andruchowycz,
A. Stasiuk, Moja Europa. Lektura do indywidualnej prezentacji: polemika z tekstem Kundery (na łamach „Zeszytów Literackich”).

 

 

Mapa


 

Terminy


Okres: 2015-03-18 18:00

Wspierane przez iCagenda