KOBIETY AFRYKI - Dni Afryki 2015

Inne
Termin: 2000-05-22 19:00 - 21:00

W piątek 22 maja 2015 o g. 19.00 zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2) na spotkanie poświęcone kobietom Afryki, które odbywa się w ramach Dni Afryki 2015. Wstęp wolny.

W programie:
-Wangari Maathai – Bartosz Łoziński
- Tsegué-Maryam Guèbrou – dr Marcin Krawczuk
- Yande Codou Sene – dr Ewa Kalinowska
- prezentacja tkanin, strojów i biżuterii
- poczęstunek

Wangari Maathai - jedna z najwybitniejszych aktywistek społecznych Afryki. Przez wiele lat nieustępliwie walczyła w imię ekologii, dążąc do przeciwdziałania pustynnieniu Kenii oraz wyprzedaży gruntów leśnych pod prywatną zabudowę. Dała się poznać jako znamienita bojowniczka o prawa kobiet, a zarazem twórczyni społeczeństwa obywatelskiego w Kenii. Przez szereg lat traktowana protekcjonalnie przez władze, z czasem stworzyła organizację Green Belt Movement, która zasłynęła swoimi działaniami, w wyniku których posadzono 35 milionów drzew. Wybitne osiągnięcia Maathai zaowocowały przyznaniem jej w 2004 roku nagrody Nobla. Laureatka, jak mało która Afrykanka, doczekała się powszechnej rozpoznawalności na świecie. W 2006 roku, w ramach jej akcji, jedno z drzew zasadził sam Barrack Obama. Zmarła w 2011 roku.

Tsegué-Maryam Guèbrou to postać niezwykłe, której los ukształtowały na równi jej nietuzinkowa osobowość jak i powikłane dzieje jej kraju rodzinnego - Etiopii. Opowiemy, dlaczego wywodząca się z wyższej klasy młoda kobieta postanawia porzucić dotychczasowe życie i zostać zakonnicą, jak jej pragnienie podporządkowania się wymogom życia zakonnego ściera się z jej pasją do muzyki jazzowej, jakie znaczenie w jej życiu miał pewien zapomniany polski skrzypek i co wyniknie ze spotkania Erika Satie ze starożytną etiopską muzyką kościelną.

Yande Codou Sene - senegalska griotka, wywodząca się z grupy etnicznej Serer. Urodziła się w 1932 w Somb. Pomimo, że śpiewała od dziecka a jej twórczość miała bardzo duży wpływ na muzykę w Senegalu i Gambii, pierwszy album nagrała dopiero w wieku 65 lat i wprawiła w zachwyt krytyków nie tylko w Afryce. Większość tekstów jej piosenek jest w języku serer i była mocno osadzona w tradycji ludu Serer. Była jedną z ulubionych artystek prezydenta Léopolda Sédara Senghora, często dla niego występowała Zmarła w 2010 roku.

www.sdk.pl
www.afrykanistyka.uw.edu.pl/aktualnosci/dni-afryki-2015

Organizatorzy: Staromiejski Dom Kultury, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Międzywydziałowe Koło Afrykanistyczne Uniwersytetu Warszawskiego
Partnerzy: Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Forum Kenijsko - Polskie, Fundacja dla Somalii, Fundacja Adulis, Szkoła Tańców Karaibskich Sals Hall Ortodox, Stowarzyszenie Somalijskie w Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca.
Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosystem.pl, Afryka.org, IRKA.com, dlaStudenta.pl.

 

 

Terminy


Okres: 2000-05-22 19:00 - 21:00
Termin: 2015-05-22 19:00

Wspierane przez iCagenda