Uczestnicy 2017

 

logo Alty 2016

Klub Tańca Dawnego „Alta Novella” , działający w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, powstał we wrześniu 2014 r. Instruktorem klubu jest Katarzyna Mazur, od wielu lat związana z tańcem dawnym, prowadząca także w SDK zajęcia muzyczne dla dzieci i młodzieży (zajęcia umuzykalniające wg Teorii Uczenia się Muzyki E.Gordona, oraz naukę gry na fortepianie Metodą Suzuki). Założeniem spotkań w Klubie „Alta Novella” jest poznawanie i odtwarzanie dawnej kultury tanecznej z jej bogactwem muzycznym, choreograficznym i obyczajowym. Zajęcia w klubie mają przy tym na celu zaspakajać potrzeby kulturalnej stwarzać możliwość udziału w działaniach kulturalnych nietuzinkowych, wysublimowanych estetycznie, ale dostępnych  dla ogółu odbiorców, promować aktywny, twórczy styl życia i uaktywniać zasoby twórcze, kreatywność i zaangażowanie osób dorosłych.

belriguardoZespół Tańca Dawnego Belriguardo - „piękny widok” - to spotkanie tańca, muzyki, teatru, historii i żonglerki flagami. Zespół działa w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie a istnieje od 2001 roku. Stylem nawiązuje do epoki średniowiecza, renesansu baroku, XIX wieku a także prezentuje tematykę lat 20. i 30.
Występy zespołu mają formę teatralno-taneczną, gdyż oprócz dworskiego tańca zespół pantomimicznie pokazuje dawne konwenanse a narrator deklamuje sławnych Polskich wieszczów. Aby podkreślić charakter epoki, zespół występuje w ubiorach szytych na wzór mody panującej w danej epoce. Występy zespołu są lekcją historii, sztuki a także kultury dworskiej. Inicjatorką i choreografką zespołu jest Małgorzata Wojcieszuk.

20768150 1553270298064402 7130437652165241452 nZespół Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS" powstał w 1998 roku i obecnie liczy 36 osób. W repertuarze zespołu znajdują się tańce dworskie starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie. Członkami zespołu są dzieci i młodzież białostockich szkół koncertujący w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych i barokowych strojów dworskich. Szczególnie pięknie prezentują się na tle zabytkowej architektury, m.in. "Wersalu Podlaskiego" – pałacu hetmana Jana Klemensa Branickiego i innych zabytkowych miejsc w Polsce; zespół koncertował wielokrotnie m.in. na Wawelu i w Rynku Głównym w Krakowie, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Rynku Głównym we Wrocławiu, a także za granicą.

fontana“Fontana dei pazzi”, czyli “Fontanna szaleńców”, zaczęła istnieć jako zespół w 2010 roku. Dla większości z nas przygoda z tańcem dawnym zaczęła się jeszcze wcześniej - od balów historycznych i spotkań kontredansowych przy fontannie w Ogrodzie Saskim, od której wzięliśmy nazwę. Po kilku latach postanowiliśmy nadać naszemu hobby bardziej zorganizowaną formę i zaczęliśmy regularne treningi w Domu Kultury “Świt”.
Tańce, które prezentujemy, to przede wszystkim kontredanse angielskie z XVII i XVIII wieku. Oprócz przygotowywania pokazów staramy się zarażać innych naszą pasją - organizujemy potańcówki z nauką tańców i warsztaty dla chętnych.
Pojawiamy się w miejscach, gdzie taniec dawny dotąd nie zaglądał, czasem dajemy autografy, a czasem cudem unikamy zadeptania przez nastoletnie fanki… współczesnych piosenkarzy.