Pawanilia

osoba prowadząca: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
telefon: 22 831 23 75
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół Tańca Dawnego Pawanilia powstał w 1991 roku, przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Od tamtej pory pracuje w urokliwych salach starej kamienicy na warszawskim Starym Mieście, popularyzując i kultywując sztukę dawnego tańca.

zdjęcie 1

W barwnych spektaklach ożywają tańce spisane ręką dawnych mistrzów, bo ideą przyświecającą pracy Pawanilii jest rekonstrukcja – tak wierna, jak to tylko możliwe. Zespół pracuje więc nad pracowicie odczytywanymi wskazówkami dawnych mistrzów tańca, spisanymi w licznych traktatach tanecznych, chętnie współpracując przy tym z muzykami wykonującymi muzykę dawną.

DSC00791

W repertuarze Pawanilii znajdują się zarówno XV-wieczne i renesansowe tańce dworskie, jak i barokowe tańce balowe oraz sceniczne, XIX-wieczne tańce salonowe, a także kontredanse.

Dawniej taniec był integralną częścią życia – kultury, obyczajowości, codzienności... w znacznie większym stopniu niż dzisiaj. Tak więc, aby przybliżyć go współczesnemu odbiorcy, nie sposób odtworzyć jedynie choreografii – w każdym spektaklu niepoślednią rolę odgrywają barwne, bogato zdobione stroje rekonstruowane według oryginalnych wykrojów, odpowiednio dobrane rekwizyty oraz starannie odtwarzane dawne obyczaje.

zdjęcie 3

Zespół był pomysłodawcą i współorganizatorem corocznej Letniej Szkoły Dawnego Tańca i Muzyki w Sandomierzu, która odbywała się od 1993 roku do 2002. Od 12 lat współtworzy Korowód – Spotkania z Tańcem Dawnym, który jest przeglądem zespołów tańca dawnego z całej Polski.

ogłoszeniePawanilia występuje zazwyczaj w zabytkowych wnętrzach, gdzie stylowy wystrój stanowi doskonałe tło dla jej spektakli tanecznych. Dbałość o kostiumy i gest sprawia, że w przedstawieniach odżywa atmosfera minionych epok. Podkreślana jest muzyką, wykonywaną na kopiach dawnych instrumentów. Zespół współpracuje m.in. z Zespołem Muzyki Dawnej „Dekameron”, Zespołem Muzyki Dawnej "Dancerye", Zespołem Muzyki Dawnej „Mercurius”, Zespołem Muzyki Dawnej „Ars Nova”, Zespołem Muzyki Dawnej “Umbraculum”, Zespołem Muzyki Dawnej „Floripari” i innymi.

Przez wiele lat Pawanilia była prowadzona przez Sylwię Majewską (jedną z założycielek) i Katarzynę Mazur, obecnie prowadzi go Ewa Bargiel. Sylwia Majewska nadal jest członkiem Zespołu, a Katarzyna Mazur kontynuuje swoją działalność w Klubie Tańca Dawnego Alta Novella, także działającym w Staromiejskim Domu Kultury.