Klub Tańca Dawnego "Alta Novella"

mmmlogo Alty 2016osoba prowadząca: Katarzyna Mazur 
(tel. 501 394 110)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

  

IMGP1187

Klub Tańca Dawnego „Alta Novella” , działający w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, powstał we wrześniu 2014 r. jako kontynuacja pracy grupy otwartej Zespołu Tańca Dawnego Pawanilia. Instruktorem klubu jest Katarzyna Mazur, od wielu lat związana z tańcem dawnym, prowadząca także w SDK zajęcia muzyczne dla dzieci i młodzieży (zajęcia umuzykalniające wg Teorii Uczenia się Muzyki E.Gordona, oraz naukę gry na fortepianie Metodą Suzuki).


IMGP1062Założeniem spotkań w Klubie „Alta Novella” jest poznawanie i odtwarzanie dawnej kultury tanecznej z jej bogactwem muzycznym, choreograficznym i obyczajowym. Zajęcia w klubie mają przy tym na celu zaspakajać potrzeby kulturalne i stwarzać możliwość udziału w działaniach kulturalnych nietuzinkowych, wysublimowanych estetycznie, ale dostępnych dla ogółu odbiorców, promować aktywny, twórczy styl życiai uaktywniać zasoby twórcze, kreatywność i zaangażowanie osób dorosłych.


mmIMG 7218Dostarczając sposobów i pomysłów na ciekawe, aktywne i zdrowe spędzanie wolnego czasu, „Alta Novella” proponuje, oprócz poznawania muzyki i tańca różnych epok historycznych (od XV do XIX w, a także lat 20 XX wieku), poznawanie innych stylów tanecznych, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowych tańców w kręgu, które zachowując odmienność i indywidualność każdego tańczącego, budują poczucie więzi oraz umiejętność współdziałania z grupą, są też doskonała droga do ogólnego rozwoju muzycznego i ruchowego.

 

IMG 0843Od września 2014 "Alta Novella" opracowuje repertuar, ukazujący muzykę i taniec różnych epok tanecznych. Ich podstawę stanowi - zgodnie z preferencjami instruktora- renesans, stąd pierwsze spektakle to "Muzy" z muzyką i tańcem włoskiego i francuskiego renesansu oraz 'Mała Syrenka" na motywach baśni H. Ch. Andersena w choreografii autorskiej (K. Mazur). Kolejne spektakle przygotowane na Spotkania z Tańcem Dawnym Korowód, ukazują inne fascynacje taneczne grupy, które zaowocowały programem w stylu lat 20-tych XX w. - "Dowolny krok", a  także zupełnie odmienną "Opowieścią o róży"  na podstawie "Romance de la Rose" Wilhelma z Lorris z tańcem i muzyką traktatów XV w. Przygotowywane spektakle dają wyraz wielkiej radości jaką członkowie grupy czerpią z zajmowania się kultura taneczna dawnych wieków. W 2017 roku Klub współorganizował projekt "Szekspir dla dzieci" realizowany w Staromiejskim Domu Kultury - cykl pięciu spotkań w czasie których uczestnicy mogli poznać epokę angielskiego dramatopisarza, realia historyczne i tło czasów, w których żył, szczególnie od strony muzyki, tańca, historii mody i sztuki teatralnej.

W roku 2018/2019, włączając się w obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Alta Novella przygotowała dla dzieci i młodzieży projekt "Swego nie znacie", ukazujący piękno tańców narodowych, pieśni polskich oraz tradycji i zwyczajów zawartych w przekazach literackich, muzycznych i ikonograficznych.

 

 Fotografie:

mu1 ms1 dk1 oor1 wsp1 kl daw1 szek1 kwia1 sweg1 in1


Uczestnicy zajęć:

Zajęcia w Klubie Tańca Dawnego „Alta Novella” adresowane są do osób dorosłych, od wieku studenckiego wzwyż. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest ogólna sprawność fizyczna, poczucie rytmu, a elementami pożądanymi radość tańca i kontaktu z kulturą dawnych wieków. Członkom klubu proponowane są różne rodzaje zajęć :
1) grupa tańców w kręgu i kontredansów XVII w (grupa dla osób początkujących)
2) grupa nauki gry na kastanietach (grupa zaawansowana)
3) grupa polskich tańców narodowych i tańców historycznych (grupa zaawansowana)

Harmonogram zajęć w roku 2019/2020:

czwartek:
- godz. 18.30 - 19.30 - tańce w kręgu i kontredanse XVII w (grupa początkująca)
- godz. 19.45 - 21.30 - grupa zaawansowana tańców polskich

sobota:
- godz. 13.30 - 14.30 - nauka gry na kastanietach
- godz. 14.30 - 17.00 - grupa zaawansowana tańców historycznych

Opłaty za zajęcia:

Opłaty za zajęcia dokonywane są w systemie semestralnym, podstawowy koszt zajęć to:
- grupy tańców dawnych - 300 zł
- tańce w kręgu - 200 zł
- nauka gry na kastanietach - 150

Opłaty są ustalane indywidualnie w przypadku większej ilości zajęć.

 

Czytaj więcej o TAŃCACH W KREGU