Klub Tańca Dawnego "Alta Novella"

osoba prowadząca: Katarzyna Mazur 
(tel. 501 394 110)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Klub Tańca Dawnego „Alta Novella” , działający w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, powstał we wrześniu 2014 r. jako kontynuacja pracy grupy otwartej Zespołu Tańca Dawnego Pawanilia. Instruktorem klubu jest Katarzyna Mazur, od wielu lat związana z tańcem dawnym, prowadząca także w SDK zajęcia muzyczne dla dzieci i młodzieży (zajęcia umuzykalniające wg Teorii Uczenia się Muzyki E.Gordona, oraz naukę gry na fortepianie Metodą Suzuki).


Założeniem spotkań w Klubie „Alta Novella” jest poznawanie i odtwarzanie dawnej kultury tanecznej z jej bogactwem muzycznym, choreograficznym i obyczajowym. Zajęcia w klubie mają przy tym na celu zaspakajać potrzeby kulturalne i stwarzać możliwość udziału w działaniach kulturalnych nietuzinkowych, wysublimowanych estetycznie, ale dostępnych dla ogółu odbiorców, promować aktywny, twórczy styl życiai uaktywniać zasoby twórcze, kreatywność i zaangażowanie osób dorosłych.

Program "Dowolny krok" zaprezentowany podczas XII Spotkań z Tańcem Dawnym "Korowód 2016" (fot. Artur Korczak-Siedlecki):

 

Dostarczając sposobów i pomysłów na ciekawe, aktywne i zdrowe spędzanie wolnego czasu, „Alta Novella” proponuje, oprócz poznawania muzyki i tańca różnych epok historycznych (od XV do XIX w, a także lat 20 XX wieku), poznawanie innych stylów tanecznych, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowych tańców w kręgu, które zachowując odmienność i indywidualność każdego tańczącego, budują poczucie więzi oraz umiejętność współdziałania z grupą, są też doskonała droga do ogólnego rozwoju muzycznego i ruchowego.

Przedstawienie "Mała Syrenka" wystawione podczas  Spotkań z Tańcem Dawnym "Korowód 2015" (fot. Piotr Kosela):


Od września 2014 "Alta Novella" opracowuje repertuar, ukazujący muzykę i taniec różnych epok tanecznych. Ich podstawę stanowi - zgodnie z preferencjami instruktora- renesans, stąd pierwsze spektakle to "Muzy" z muzyką i tańcem włoskiego i francuskiego renesansu oraz 'Mała Syrenka" na motywach baśni H. Ch. Andersena w choreografii autorskiej (K. Mazur). Kolejne spektakle przygotowane na Spotkania z Tańcem Dawnym Korowód, ukazują inne fascynacje taneczne grupy, które zaowocowały programem w stylu lat 20tych XX w- "Dowolny krok", a  także zupełnie odmienną "Opowieścią o róży"  na podstawie "Romance de la Rose" Wilhelma z Lorris z tańcem i muzyką traktatów XV w. Przygotowywane spektakle dają wyraz wielkiej radości jaką członkowie grupy czerpią z zajmowania się kultura taneczna dawnych wieków.

---- 

Zdjęcia członków Klubu:

 

 

---

Uczestnicy zajęć:

Zajęcia w Klubie Tańca Dawnego „Alta Novella” adresowane są do osób dorosłych, od wieku studenckiego wzwyż.. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest ogólna sprawność fizyczna, poczucie rytmu, a elementami pożądanymi radość tańca i kontaktu z kultura dawnych wieków. Każdy z uczestników ma możliwość indywidualnej oceny proponowanej aktywności ruchowej i dostosowania swego w niej udziału.
Członkom klubu proponowane są cztery rodzaje zajęć, uwzględniające, co do udziału w nich, zarówno preferencje poszczególnych osób, jak i ocenę instruktora:
1) średniozaawansowana tańców dawnych
2) grupa zaawansowana tańców dawnych
3) grupa tańców w kręgu oraz kontredansów XVII w. (grupa dla osób początkujących)
4) grupa nauki gry na kastanietach

Harmonogram zajęć w roku 2016/2017:

czwartek:
- godz. 18.30 - 19.45 - tańce w kręgu wraz z kontredansami XVII w
- godz. 19.45 – 21.45 - grupa zaawansowana

sobota:
- godz. 13.30 – 14.15 - nauka gry na kastanietach
- godz. 14.15 - 17.00 - grupa średniozaawansowana

Opłaty za zajęcia:

Opłaty za zajęcia dokonywane są w systemie semestralnym, podstawowy koszt zajęć to:
- grupy tańców dawnych - 300 zł
- tańce w kręgu – 200 zł
- nauka gry na kastanietach – 150

Opłaty są ustalane indywidualnie w przypadku większej ilości zajęć, a także kilku osób spokrewnionych biorących udział w zajęciach.


Zobacz: Tańce w kręgu