Projekty kulturalne 2019

projekty

 

WARSZTATY Z FOTOGRAFOTERAPII  MOJE - TWOJE GRANICE

 PODRÓŻ DO WNĘTRZA SAMEGO SIEBIE POPRZEZ INTRAHISTORIĘ ILUSTROWANĄ

SZTUKA ZMIANY

PROJEKT KULTUROTERAPII „FAIR PLAY”

 

***

 

WARSZTATY Z FOTOGRAFOTERAPII

Gdzie: Staromiejski Dom Kultury, Warszawa, Rynek Starego Miasta 2
Koordynator : Małgorzata Graczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 501 754 916)
Prowadzenie: dr Aleksandra Wrońska
Terminy warsztatu do wyboru: 14 lub 15 grudnia 2019 r. Warsztat (6 h) w godzinach: 10.00 - 16.00

 

ZAŁOŻENIA

Ciężar warsztatów fotografoterapii położony jest na praktykę, jednak nie obędzie się bez teoretycznych podstaw, dzięki którym uczestnicy dowiedzą się między innymi:

- Czym są techniki fototerapeutyczne.
- Jak rozwijać umiejętności wizualne i po co.
- Jak analizować fotografie własne oraz klientów.
- Jak interpretować obraz za pomocą pięciu płaszczyzn obrazu.
- Czym jest punctum w fotografii.
- Jak przeprowadzać zajęcia i warsztaty z fotografoterapii.
- Gdzie i z kim można zastosować fotografię.
- Jakie korzyści płyną z praktykowania procesu twórczego.
- Jak wykorzystywać fotografię w rozwoju.

 

 

PODCZAS WARSZTATÓW PRZEJDZIEMY PRZEZ SZEREG ĆWICZEŃ WAŻNE JEST ABY KAŻDY UCZESTNIK PRZYNIÓSŁ ZE SOBĄ:

- Jedno Twoje zdjęcie - zdjęcie siebie, które jest Twoim nieformalnym portretem lub autoportretem, na którym jesteś, na którym czujesz się sobą. Ważne, aby mieć to zdjęcie wydrukowane i takie, które możesz w jakiś sposób przekształcić bez straty, na przykład coś na nim wyciąć.
- 10 (dziesięć) najważniejszych dla Ciebie zdjęć (nawet jeśli z początku wyda się to trudne, aby takie zdjęcia wybrać, spróbuj, to jest możliwe, tylko po prostu wymaga chwili namysłu).
- Kilka/ kilkanaście różnych zdjęć, obrazków. To mogą być swoje zdjęcie, zdjęcia z gazet, ściągnięte z Internetu, które można będzie przekształcać, ciąć, kleić, robić kolaże. Po prostu wybierz.
- Ważne, aby na zajęciach mieć ze sobą telefony komórkowe, żeby móc nimi fotografować, chyba że ktoś woli aparatem fotograficznym. Ładowarkę do tych telefonów. Telefony są zupełnie wystarczające.
- 3-5 kolorowe magazyny.


Dr Aleksandra Wrońska, arteterapeutka, artystka, wykładowczyni i mediatorka sądowa. Ukończyła ASP w Warszawie z wyróżnieniem dziekańskim a następnie zrobiła tam doktorat, który był wynikiem jej sześcioletnich badań dotyczących kondycji polskich rodzin. Temat relacji rodzinnych stał się jej bardzo bliski. Jej sztuka od zawsze krążyła wokół człowieka. Połączyła swoje dwie wielkie pasje tj. sztukę i psychologię dlatego zajęła się arteterapią, pogłębiając swoją wiedzę na studiach podyplomowych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Obecnie jest w trakcie kursu Psychologii Procesu. Jest autorką programu arteterapeutycznych, studiów podyplomowych (UNS), wykłada od 10 lat (ASP, UW, UNS, WSR), pracuje również z dziećmi i młodzieżą zarażając je pasją do sztuki. Prowadzi konsultacje indywidualne oraz autorskie warsztaty arteterapeutyczne „Pokochaj Siebie”, „Komunikacja Miłości”, „Kronika Życia” w Fundacji Mistrzowskie Pary.

Zapisy u koordynatora Małgorzaty Graczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do dnia 25.11.2019 r.
Koszt za 1 osobę 50 zł. Wpłaty w dniach 26.11 - 6.12.2019 r. na konto SDK :
41 1140 1010 0000 2917 3400 1001. Tytuł wpłaty: Nazwisko + Fotografoterapia

 

Warunkiem realizacji warsztatu jest udział min. 10 osób w wybranym terminie (sobota lub niedziela).

Uczestnicy: Osoby zainteresowane formami terapii przez sztukę, pracownicy Dzielnicowych Domów Kultury i osoby współpracujące w ramach działań artystyczno-kulturalnych z Dzielnicowymi Domami Kultury.


WARSZTAT JEST REALIZOWANY W RAMACH LABORATORIUM EDUKACJI KULTURALNEJ.

  
 
 
 

 

do góry

 

***

 

 

Projekt kulturoterapii
"MOJE - TWOJE GRANICE"

Czas: październik 2019 - styczeń 2020
Koordynator: Małgorzata Graczyk -  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

youth 570881 960 720

Każdy z nas nosi w sobie odczucie własnych, psychofizycznych granic, „murów obronnych”, które strzegą dostępu do naszego JA. Jest to psychiczna i fizyczna przestrzeń, której potrzebujemy w kontakcie z drugim człowiekiem. To jest również dostrzeganie potrzeby zachowania podobnej przestrzeni przez innych ludzi.

 

Celem projektu jest:

Zwiększenie świadomości własnych granic i umiejętności ich asertywnego sygnalizowania.

a) Badanie własnych granic w kontaktach z innymi
b) Poznanie sygnałów komunikacyjnych, które stosują ludzie
c) Wypracowanie własnych sygnałów do świadomego stosowania
d) Nabycie umiejętności rozpoznawania sygnałów komunikowanych przez inne osoby.

Oczekiwane efekty miękkie:
1. Nabycie umiejętności świadomego sygnalizowania własnych granic.
2. Nabycie prawidłowego odczytywania podobnych sygnałów przez drugą osobę.
3. Sformułowanie zbioru sygnałów słownych, mimicznych, gestów, postawy ciała świadczących o granicy Ja.


Oczekiwane efekty twarde:

1. Realizacja krótkiego spektaklu o granicach psychicznych człowieka.
2. Wykonanie scenografii i kostiumów do spektaklu.
Metody pracy z zakresu dramatoterapii, arteterapii.

Uczestnikami są dzieci i młodzież z instytucji opiekuńczo-wychowawczych współpracujących systematycznie ze Staromiejskim Domem Kultury.

Zakończenie projektu 21 stycznia 2020 godz. 16.30. Piwnica na Wójtowskiej

 

 

 

 

 

 

do góry

***

 

 


Projekt kulturoterapii

“PODRÓŻ DO WNĘTRZA SAMEGO SIEBIE POPRZEZ INTRAHISTORIĘ ILUSTROWANĄ”

 
To propozycja warsztatu artystycznego, w trakcie którego prowadzący zabierze uczestników w introspekcyjną podróż, a uruchomiony proces kreatywny nastawiony będzie na stworzenie własnej intrahistorii ilustrowanej. W trakcie warsztatów wykorzystane zostaną koncepcje arteterapeutyczne Jean-Pierre’a Klein’a. 

Cel: Stworzenie ilustrowanego albumu jako działanie o charakterze arteterapeutycznym. Metodologia: zastosowanie różnych technik arteterapeutycznych do stworzenia indywidualnej historii ilustrowanej, która pomoże uczestnikom odkryć siebie na nowo.

Warsztat prowadzi: Francisco José Marín González - od 2008r prowadzi zajęcia terapii artystycznej i kreatywności dla dzieci, rodzin, kształci specjalistów. Absolwent wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Sewilli. Specjalista w zakresie grafiki, projektowania graficznego, grawerowania, oraz poligrafii. Ukończył studia podyplomowe  na kierunku Nowe Technologie i Edukacja na Uniwersytecie Comillas w Madrycie,  gdzie uzyskał również tytuł Mastera, Specjalisty Pedagogiki Terapeutycznej, Arteterapii i Kreatywności. Współpracował kolejno z Gabinetem Psychopedagogicznym w Sewilli, Centrum Edukacji i Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych (Ciudad de San Juan de Dios - Sevilla), prowadził kursy i warsztaty w regionie Barcelony. Związany z Centrum Terapii „Essencia" w Premia de Mar (Barcelona). Ponadto od 2014r współpracuje, jako ilustrator książek dla dzieci, z Wydawnictwem OB STARE.

Warsztaty z udziałem TŁUMACZA: Izabela Chaniewska

Uczestnicy: osoby dorosłe, które chcą wzbogacić swą praktykę zawodową poprzez arteterapię, a także do tych, którzy szukają drogi rozwoju osobistego poprzez sztukę.
Praca w grupie 10-12 osobowych
Uczestnictwo odpłatne - 50zł./ osobę

Lista uczestników zamknięta. Zostały tylko miejsca rezerwowe.

fmarin

Termin: 28 i 29.09.2019 (sobota i niedziela) w godz. 10.00 – 15.30.

GRUPA 1 – sobota
GRUPA 2 - niedziela


Warsztatom towarzyszy wystawa prac "POWRÓT DO RAJU" Francisco José Marín Gonzáleza w Galerii Wyjście Awaryjne SDK.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 do góry

 

***

 

PROJEKT „SZTUKA ZMIANY”

choice1Życie człowieka charakteryzuje się sinusoidą. Częścią niej są kryzysy, które w naszej kulturze kojarzą się przede wszystkich negatywnie. Kryzys, to nic innego jak zmiana, potencjał do rozwoju, do wybrania nowej drogi życiowej lub modyfikacji - istniejącej.
Tym problemem chcemy zapoczątkować realizację szerokiego programu profilaktyki z wykorzystaniem kulturoterapii w pracy nad sytuacjami utrudniającymi, czy zakłócającymi funkcjonowanie indywidualne i grupowe.

Założeniem projektu są działania w ramach kulturoterapii z osobami dorosłymi, z rodzinami, które są w procesie zmiany lub chcą przygotować się na jej nadejście. W ramach praktycznych zajęć poznają formy i narzędzia oferowane przez sztukę, które można wykorzystać w procesie zmiany jako potencjału rozwojowego.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty w maju, czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie. Warsztaty prowadzą doświadczeni specjaliści.

Proponujemy tematy ludzi dorosłych 17 - 50 lat.

Zgłoszenia udziału w każdym spotkaniu prosimy nadsyłać do
 KOORDYNATORA Małgorzaty Graczyk ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel. 501-754-916)

Minimalna grupa – 10 osób (maksymalna – 16)

 

Spotkania wrzesień - listopad 2019:

- „Kryzys jako potencjał do Zmiany” - 9.09.2019 - poniedziałek, 18.00-21.00


- "Dwie wyspy" - 16.09.2019 - poniedziałek 18.00-21.00

- „Jesteś dla mnie ważny. Jesteś dla mnie ważna” - dla rodzin -  20.10.2019 - niedziela 11.00-14.00
- ZAJĘCIA BEZPŁATNE

- „Mądrość ciała” - dla dorosłych -  21.10.2019 - poniedziałek 18.00-21.00 
- ZAJĘCIA BEZPŁATNE

Prowadzenie Dorota Batorska – uczestniczka Szkoły Trenerów Dramy w Drama Way Centrum Szkoleń i Rozwoju oraz kursów Teatru ze Społecznością i Teatru Forum. Studiowała arteterapię z elementami terapii pedagogicznej na APS w Warszawie. Instruktorka qigong. Członkini grupy performatywnej SzurSure. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z ruchu intuicyjnego z wykorzystaniem dramy. Jej pasją jest sztuka performance, ekspresja poprzez ruch i taniec, świadoma praca z ciałem. Od wielu lat zgłębia różne techniki świadomościowe w tym obszarze.


„Moje marzenie – potencjał przyszłości” - 18.11.2019 - poniedziałek 18.00-21.00

 


Szczegóły spotkań [pobierz plik]

do góry

***

PROJEKT KULTUROTERAPII „FAIR PLAY”


child 4486126 960 720Angielskie wyrażenie „Fair play” oznacza (1) uczciwą rywalizację w sporcie, ale również (2) uczciwe postępowanie w relacjach z ludźmi.


W tym projekcie skupiamy się na drugim znaczeniu.
- Poszukamy w historii takich obszarów życia społecznego, w którym zasada „fair play” była przestrzegana.
- Określimy obszary, w których sami stosujemy tę zasadę oraz inne obszary, w których mamy kłopot z jej przestrzeganiem.
- Sprawdzimy, jakie są konsekwencje łamania tej niepisanej zasady.
- Zdecydujemy, czy chcemy być osobami honorowymi.

Celem podstawowym jest wypracowanie lub udoskonalenie form indywidualnego reagowania na drugą osobę zgodnie z zasadą „Fair play”, a z niego wynikają szczegółowe założenia:

1.Doskonalenie komunikowania na co dzień – określenie granic między żartami a ranieniem.
- poszukiwanie pozytywnych cech w drugiej osobie i informowania jej o tym
- wykorzystywanie żartów do pokazania pozytywów drugiej osoby
- omówienie reagowania na ranienie poprzez żarty
- motywowanie drugiej osoby do działania w kontekście „oczekiwania sukcesu”

2. Różnicowanie decyzji w konsekwentnym realizowaniu złożonych obietnic wobec siebie i innych.
- określenie, czym jest obietnica, przysięga
- znalezienie różnic w wartościach obietnic i konsekwencji niedotrzymywania ich

3. Nabycie umiejętności konstruktywnego krytykowania i odbioru krytyki.
- określenie własnych cech, zachowań, które akceptujemy lub nie
- nabycie umiejętności wyrażania krytyki konstruktywnej
- nabycie umiejętności korzystania z krytyki konstruktywnej dla własnego doskonalenia
- nabycie umiejętności bronienia się przed krytyką złośliwą


W projekcie bierze udział młodzież niedostosowana społecznie z współpracującego z SDK Specjalnego Ośrodka Wychowawczego.
Koordynatorka Małgorzaty Graczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel. 501-754-916)

do góry