Projekty kulturalne 2018 - 2019

projekty

 

JA - WARSZAWIAK | TAJEMNICZY KOD MOWY 

NATCHNIENI BAROKIEM |  MUZYKA WSZYSTKICH EPOK

SWEGO NIE ZNACIE"MIEJSCE NA ZIEMI"  

***


JA - WARSZAWIAK

Czas: październik 2018 – styczeń 2019

jawarszawiak

Podstawowym założeniem projektu jest tworzenie własnej tożsamości w oparciu o poczucie przynależności do Warszawy jako miejsca z określona historią i współczesnymi warunkami życia społecznego. Celem jest identyfikacja uczestników z pokoleniami mieszkańców Warszawy, ich wyborami moralnymi i postawami społecznymi. Uczestnicy będą realizować ten cel poprzez: - poznanie historii własnej rodziny od momentu zamieszkania w Warszawie, - poznanie historii i architektury wybranych miejsc na Starówce; - zapoznanie się z dziełami sztuki ilustrującymi życie Warszawy; - refleksję nad własnym wkładem w życie miasta.

Uczestnikami jest młodzież z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych mieszczących się w obrębie Starego Miasta.

Koordynator: Małgorzata Graczyk.

do góry 

*


TAJEMNICZY KOD MOWY

Czas: październik - grudzień 2018

kod mowy

Mowa ludzka składa się z dźwięków ułożonych w symboliczny kod. Aby sprawnie porozumiewać się przekazując sobie informacje i tworząc relacje, trzeba sprawnie posługiwać się tym kodem. To oznacza umiejętnie tworzenie i odczytywanie przekazu oraz dbanie, aby na drodze między nadawcą a odbiorcą maksymalnie zmniejszyć zakłócenia. Na naszą mowę składa się treść informacji oraz sposób ich przekazu. Ich spójność buduje klarowny przekaz ułatwiający odczyt. Brak spójności oraz wszelkie „szumy” po drodze utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowy odczyt informacji. Podstawowym celem projektu jest umożliwienie uczestnikom zrozumienia wagi kodowania ludzkiej mowy.

Cele szczegółowe: - nabycie umiejętności świadomego stosowania rytmu, tempa, głośności i barwy głosu w wypowiadaniu się; - podniesienie umiejętności stosowania ruchu ciała i gestów w budowaniu narracji; - podniesienie poziomu kontroli w wyrażaniu emocji głosem i ciałem; - rozumienie mechanizmu kodowania / odkodowania informacji słownej.

W programie zajęć: - formy muzyczne połączone z rytmiką, elementami muzykoterapii aktywnej – kontroli wyrażania emocji i rozmowy za pomocą dźwięków; - formy dramy – z naciskiem na znaczenie ruchu, gestu, mimiki oraz narracji słowno-ruchowej. Przyczynkiem do tworzenia wypowiedzi, dialogów i opowieści jest baśń H.K. Andersena pt. „To pewna wiadomość”; - formy plastyczne – poznanie graficznych zapisów mowy i tworzenie własnego kodu.

Uczestnikami sądzieci z instytucji opiekuńczo-wychowawczych

Koordynator: Małgorzata Graczyk.

do góry 


NATCHNIENI BAROKIEM


Czas: październik - grudzień 2018.

barokiemUczestnicy projektu mają możliwość zapoznania się z malarstwem barokowym i jego głównymi przedstawicielami, a także utrwalenia wiedzy o epoce. Pracując indywidualnie przy sztalugach nad motywem martwej natury lub postaci, zainspirowani malarstwem Caravaggia, Velazqueza czy Georgesa de La Tour, będą wykonywali prace w stylu epoki, stosując przede wszystkim caravaggionizm.

Koordynator: Bartłomiej Gerłowski.

(Lista uczestników Projektu jest zamknięta).

 

 

 Foto: wues

 

 

do góry 

*


MUZYKA WSZYSTKICH EPOK

muzyka1Czas: październik 2018 - czerwiec 2019.

Projekt edukacji artystycznej. Kształcenie muzyczne wymaga zarówno zajęć praktycznych (indywidualna nauka gry na instrumencie) jak i zajęć teoretycznych. Celem projektu - w części teoretycznej - będzie więc przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu historii i teorii muzyki, od starożytności do XX wieku. Spotkania te mają charakter grupowy, warsztatowy. Uczestnikami projektu będą uczniowie klubów fortepianowych SDK oraz inne dzieci, młodzież i dorośli biorący udział w zajęciach klubów na terenie SDK (w miarę możliwości: zajęcia otwarte). Spotkania: poniedziałki i piątki, godz. 17.00 – 19.00.

Prowadzenie: Małgorzata Lebiedzińska
Koordynacja projektu: Agnieszka Jóźwik

do góry 

*


SWEGO NIE ZNACIE

swego2Czas: październik 2018 - czerwiec 2019.

Klub Małych Pianistów wraz z Klubem Tańca Dawnego „Alta Novella”, zaprasza dzieci i młodzież od ok. 9 do 15 roku życia, na cykl spotkań w ramach projektu "Swego nie znacie". Projekt skupia się na ukazaniu piękna dziedzictwa kultury polskiej (w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości), poprzez popularyzację tańców narodowych, w ich kształcie choreotechnicznym, muzycznym i obyczajowym, a także poprzez poznawanie polskich pieśni i związanych z nimi gawęd i opowieści. Poznane w czasie projektu tańce i pieśni, przedstawione zostaną w formie koncertu z udziałem pianistów z KMP oraz tancerzy KTD Alta Novella.

Spotkania taneczne: 8 listopada 2018, 10 stycznia, 14 marca, 9 maja 2019, g.17.30-20.00
Spotkania z pieśniami: druga lub trzecia środa miesiąca (od listopada do maja)

Uczestnictwo w zajęciach należy potwierdzić wcześniejszą rejestracją telefoniczną u prowadzącej projekt: Katarzyny Mazur - 501-394-110.
Opłata za wszystkie spotkania wynosi 25 zł (płatne przy pierwszych zajęciach 08.11.2018 r.). 

Prowadzenie: Anna Popławska, Katarzyna Mazur (tańce narodowe), Beata Popis (muzyka polska). Koordynacja projektu: Katarzyna Mazur

do góry 

PROJEKT "MIEJSCE NA ZIEMI"

AfiszPlakatMiejsceCzas trwania: kwiecień - grudzień 2018
Wykłady, warsztaty, praca nad spektaklem.

Projekt skierowany jest do młodzieży licealnej i studenckiej, która chce poprzez sztukę wyrażać swoje refleksje o problemach społecznych związanych z przenikaniem się kultur, poszukiwaniem korzeni rodowych, etnicznych swojego mentalnego „domu” we współczesnym świecie bez granic. W tym celu odbędą się warsztaty teatru plastyki, improwizacji, podczas których uczestnicy wypracują koncepcję spektaklu.

Zapraszamy chętnych do udziału w projekcie – kontakt z koordynatorem Małgorzatą Graczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel. 501-754-916)

W trakcie projektu, zostanie nagrana ścieżka dźwiękowa z oryginalną muzyką i tekstami poetyckimi do spektaklu plastyczno-literackiego na podstawie wierszy z tomiku „Idąc” (poświęconego Jerozolimie – mieście mieszanki kulturowej) współczesnego autora Krzysztofa Micha (recenzja: http://poecipolscy.pl/polka/ksiazki-opisane/idac/).

Spektakl zostanie wystawiony 25.11. 2018 o godz. 18.00. W Starej Prochowni (ul. Boleść 2)
Ze spektaklu powstanie impresja filmowa, zrealizowana przez studenta reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Film i ścieżka dźwiękowa będą dostępne w Internecie. Z elementów scenografii powstanie wystawa wsparta ścieżką dźwiękową oraz impresją filmową.

Uzupełnieniem warsztatów są 3 wykłady-spotkania ze specjalistami z zakresu psychologii społecznej międzykulturowej, badań genealogicznych w genetyce i przenikaniu się tekstów kultury.

Wykłady są otwarte dla wszystkich chętnych. Odbywają się w Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11) w dniach: 17.04; 15.05; 12.06.2018.

Zajęć warsztatowe odbywają się w piątki (18.00-21.30) oraz we wtorki (18.00-20.30). 
Szczegółowy harmonogram u koordynatora projektu.

    Projekt jest finansowany z Funduszu Animacji Kultury

Logo Fundusz Animacji WPEK

Przy projekcie pracują:

Jerzy Treit - malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki, pedagog oraz kurator, stypendysta amerykańskiej fundacji w Paryżu. Prowadził działalność artystyczno-pedagogiczną min. w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Artysta uprawia malarstwo, rysunek, grafikę komputerową, rzeźbę i scenografię. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. W swoim atelier prowadzi zajęcia autorskie rozwijające indywidualne umiejętności plastyczne uczestników niezależnie od wieku. Obecnie od roku mieszka i pracuje w Warszawie. Realizuje: warsztaty z teatru plastyki, kieruje powstaniem scenografii do spektaklu.

Małgorzata Graczyk - instruktor artystyczny teatru i filmu kat. S, wieloletnie doświadczenie pracy z młodzieżą i dorosłymi w zakresie dramatoterapii, reżyserowała spektakle realizowane przez amatorów, również we współpracy z profesjonalistami. Pedagog, psycholog, wieloletni wykładowca akademicki. Realizuje: scenariusz, reżyserię spektaklu, warsztaty improwizacji.

Paula Sadowska - reżyser słuchowiska „Promyk”, pedagog artystyczny, animator kultury, organizator warsztatów emisji głosu „Viva Voice!”, konsultant/ doradca dźwiękowy i muzyczny. Realizuje reżyserię ścieżki dźwiękowej do spektaklu, zajmuje się kierowaniem produkcji dźwięku.

Marcin Dutka – muzyk,kompozytor, malarz, swoje utwory na fortepian preparowany wydał w 2017r.,z wydawnictwem „Dux” pod tytułem „Zęby Wieloryba”, koncertuje min. w Warszawskim „Teatrze Studio”. Komponuje muzykę do spektaklu/ ścieżki dźwiękowej spektaklu

Damian Kosowski – student reżyserii filmowej i TV w PWSFTviT w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wydziału Sztuk Wizualnych. Stypendysta półrocznego pobytu w VSVU w Bratysławie oraz programu "Sommerakademie"w Dreźnie dla młodych artystów zajmujących się video-artem. Realizacja filmu z premiery spektaklu.

Aleksandra Passendorfer - psycholog społeczny, trenerka biznesowa, specjalizująca się w tematyce komunikacji międzykulturowej. Od 9 lat tworzy i przeprowadza autorskie programy szkoleniowe m.in. dotyczące pracy z klientem odmiennym kulturowo. Samodzielnie zrealizowała projekty szkoleniowe w swojej firmie szkoleniowej WINGS m.in. dla: Instytutu Rozwoju Biznesu, Polskiego Instytutu Dyplomacji, Fundacji dla Somalii, Fundacji Pro Humanum. Jako trener Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji realizowała projekty na rzecz migrantów. Posiada bogate doświadczenie w pracy z cudzoziemcami i osobami zatrudniającymi cudzoziemców. Prowadzi warsztaty adaptacyjne dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski, jak również warsztaty z zakresu komunikacji międzykulturowej i pracy z osobami wywodzącymi się z innej kultury dla szerokich grup odbiorców.

Studio Praga - działa od 2003 roku. Na swoim koncie ma nagrania lektorski: audiobooki, komunikaty głosowe, gry, filmy, reklamy radiowe i telewizyjne. Zajmujemy się kompleksową produkcją dźwięku od nagrań lektorskich, przez produkcję muzyczną, sound design, miks, po mastering. Dzięki współpracy z najlepszymi lektorami i bogatym bankiem głosówjest w stanie zagwarantować najwyższą jakość naszych produkcji co docenili m.in.: TVP S.A, Polsat, TV Planete, Discovery, Wydawnictwo Medyk, Wydawnictwo MediPage, BlueberryGroup, MCD Group, GenexiesSpain i wielu innych.

 

INFORMACJE:

aaIMG 0310

W ramach projektu "Miejsce na Ziemi" 17 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11) odbędzie się pierwsze spotkanie: „Jerozolima - miasto przeklęte świętością” - spotkanie z Krzysztofem Michem. Wstęp wolny.

Będziemy rozmawiać o pozycji Jerozolimy w kulturze Bliskiego Wschodu, m.in. o elementach historii monoteistycznych religii regionu, dzisiejszym współistnieniu społeczności i kruchości tolerancji.
Autor tomiku poezji „Idąc” poświęconego Jerozolimie, podzieli się swoimi poetyckimi refleksjami o wędrówce po Via Dolorosa, codziennym życiu jerozolimskiej ulicy.
Wiersze z tego tomiku poezji znajdą się w spektaklu tworzonym w ramach projektu "Miejsce na Ziemi"(premiera planowana w listopadzie 2018)

===

W ramach projektu "Miejsce na Ziemi" 15 maja 2018 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11) spotkanie warsztatowe „Wymiary kultury i ich wpływ na komunikację”. 

Podstawowymi zagadnieniami będą:
- Wymiary kultury jako narzędzie zrozumienia różnic kulturowych; - Różnice kulturowe w takich obszarach jak czas, relacje, styl komunikacji; - Bariery w komunikacji i jak je skutecznie pokonywać (specyficzne zachowania werbalne i niewerbalne).
Warsztaty z Komunikacji Międzykulturowej służą zwiększeniu międzykulturowych kompetencji niezbędnych do efektywnego komunikowania się i skutecznej pracy w środowisku wielokulturowym. Dzięki interaktywnym metodom uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne umiejętności. Warsztaty będą prowadzone metodami aktywizującymi, opartymi na metodologii uczenia się poprzez doświadczenie. Dzięki temu uczestnicy mają okazję, nie tylko uzyskać nową wiedzę i lepiej ją zapamiętać, ale także nabyć nowe umiejętności.

===

Na drugie spotkanie o komunikacji międzykulturowej zapraszamy 12 czerwca 2018 r. (wtorek) godz. 18.00 w Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11) „Skuteczne narzędzia komunikacji międzykulturowej - rozwój kompetencji międzykulturowych”.

Podstawowe zagadnienia:
- Kompetencje międzykulturowe - czym są i jakie mają znaczenie; - Skuteczne narzędzia komunikacji międzykulturowej; - Różnice kulturowe w takich obszarach jak czas, relacje, styl komunikacji

Korzyści z udziału w warsztatach. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się: - Jak efektywnie komunikować się w zespole międzynarodowym; - Jak rozmawiać z osobami z innych kultur; - Czym są różnice kulturowe i jak skutecznie sobie z nimi radzić; - Jak wykorzystać potencjał zespołu międzykulturowego; - Co zrobić by zapobiec stereotypom i dyskryminacji.

Aleksandra Passendorfer - psycholog społeczny, trenerka biznesowa, specjalizująca się w tematyce komunikacji międzykulturowej. Od 9 lat tworzy i przeprowadza autorskie programy szkoleniowe m.in. dotyczące pracy z klientem odmiennym kulturowo. Samodzielnie zrealizowała projekty szkoleniowe w swojej firmie szkoleniowej WINGS m.in. dla: Instytutu Rozwoju Biznesu, Polskiego Instytutu Dyplomacji, Fundacji dla Somalii, Fundacji Pro Humanum. Jako trener Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji realizowała projekty na rzecz migrantów. Posiada bogate doświadczenie w pracy z cudzoziemcami i osobami zatrudniającymi cudzoziemców. Prowadzi warsztaty adaptacyjne dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski, jak również warsztaty z zakresu komunikacji międzykulturowej i pracy z osobami wywodzącymi się z innej kultury dla szerokich grup odbiorców.

===

W ramach projektu MIEJSCE NA ZIEMI, latem 2018 r. została zrealizowana ścieżka dźwiękowa do spektaklu "IDĄC".
Obecnie młodzież przygotowuje inscenizację i scenografię.

   

   

               

 

===

W ramach projektu "Miejsce na Ziemi" w listopadzie 2018 r. dwukrotnie zaprezentowany zostanie spektakl "IDĄC":
- 17 listopada 2018 r. (sobota) w Centrum Kultury i Sztuki (www.ckis,kalisz.pl) w Kaliszu na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej oraz 25 listopada 2018 r. (niedziela) godz. 18.00. w Starej Prochowni (ul. Boleść 2).

 

Zdjęcia ze spektaklu "Idąc" - projekt Miejsce na Ziemi - występ w Kaliszu 17.11.2018. Fot. A. Łuszczyk:

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia ze spektaklu "Idąc" - w Starej Prochowni w Warszawie (ul. Boleść 2) - 25.11.2018. Fot. F. Leszkowicz: 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O spektaklu:
Spektakl został zrealizowany przez młodych ludzi ze Staromiejskiego Domu Kultury pod kierunkiem Małgorzaty Graczyk w ramach projektu „Miejsce na Ziemi”.
Scenografię wykonała młodzieży ze szkoły podstawowej nr 1 w Brwinowie pod kierunkiem Bogumiły Niemirowskiej. Spektakl jest opowieścią o nieustannej wędrówce ludzi w poszukiwaniu swojego mentalnego i duchowego domu; narracją o ucieczce od zagrożenia i cierpienia ku nadziei, czy też podążaniu od ciemności – ku światłu. Oparty został na poemacie "Idąc" Krzysztofa Micha (współczesnego poety, twórcy szeregu projektów fotograficzno-poetyckich, dziennikarza, człowieka, który zjeździł Bliski Wschód).

Studio Praga LogoRealizując przedstawienie młodzież współpracowała z wieloma wspaniałymi profesjonalistami. Muzykę skomponował Marcin Dutka. Ścieżkę dźwiękową nagrał i zmontował Piotr Czubin- właściciel Studio Praga pod produkcyjnym okiem Pauli Sadowskiej. Teksty poetyckie usłyszymy w wykonaniu: Pauli Sadowskiej i Karola Stanisza.

W spektaklu występują: Aleksandra Duć, Roksana Gola, Aneta Kryszak, Weronika Michalczyk, Tamara Szóstkowska, Victoria Ventroni, Martyna Tomaszewska, Karol Stanisz, Paweł Stanisz, Krzysztof Wichowski.

 

zaproszenie IDAC

 

===

Od kwietnia 2018 r. uczestnicy projektu „Miejsce na Ziemi” pod kierunkiem Jerzego Treita pracują nad wizją plastyczną spektaklu, który będzie wystawiony w listopadzie 2018. Zadnie nie jest proste. Trzeba połączyć wizję plastyczną z choreografią ruchu scenicznego bohaterów historii, gdyż jedno wynika z drugiego, a to wszystko połączyć jeszcze ze ścieżką dźwiękową złożoną z tekstów poetyckich i oryginalnej muzyki.

Młodzież emocjonalnie wchodzi w abstrakcję plastyczną: plamy i linie kolorów i światła.
Jerzy Treit uruchamia nowe pokłady myślenia i odczuwania o świetle, kolorach, nas samych.
Szukamy własnej tożsamości oraz wspólnoty, światła i negatywu.
Praca odbywa się bez zbędnych słów, w ciszy. Sięgamy po emocje głęboko w siebie. 
Wiele chwil niepewności, niepokoju: Co my robimy? O co w tym malowaniu chodzi?
Potem przychodzi refleksja o sobie, o wędrówce ludzi przez czas i przestrzeń. 

                                                   

 

do góry