Projekty kulturalne 2017 - 2018

projekty


„ODKRYWAMY TAJEMNICE WARSZAWSKICH PARKÓW” (lipiec2018)

 "MIEJSCE NA ZIEMI" | "ZACZAROWANE JA""CZTERY ŻYWIOŁY”

***

  DETAL W ARCHITEKTURZE STAROMIEJSKIEJ 
 
II. edycja "CO KRYJE MASKA?" | „PROMYK SZCZĘŚCIA”
WARSZTATY MONTAŻOWE - DLA SENIORÓW


 *

 

„ODKRYWAMY TAJEMNICE WARSZAWSKICH PARKÓW”

 logotyp warsisawaW lipcu 2018 r. KLUB SENIORA „WARS I SAWA” zaprasza na spacery w ramach projektu „ODKRYWAMY TAJEMNICE WARSZAWSKICH PARKÓW”. Zapraszamy wszystkich seniorów! Udział otwarty i bezpłatny!

 
PROGRAM SPACERÓW:

- 03.07.2018 r. (wtorek) godz. 11.00 - 13.00 spacer pt.: „Park Żeromskiego” - spacer poprowadzi Ewa Andrzejewska i Małgorzata Dyrska (miejsce zbiórki przed wejściem do Parku od strony Pl. Wilsona godz. 10.45)

- 05.07.2018 r. (czwartek) godz. 11.00 - 13.00 spacer pt.: „Park Dreszera” - spacer poprowadzi Ewa Andrzejewska i Małgorzata Dyrska (miejsce zbiórki przed wejściem do Parku od strony ul. Puławskiej godz. 10.45 )

- 10.07.2018 r. (wtorek) godz. 11.00 - 13.00 spacer pt.: „Park Kazimierzowski” - spacer poprowadzi Ewa Andrzejewska i Małgorzata Dyrska (miejsce zbiórki przed Bramą Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 godz. 10.45 )

- 12.07.2018 r. (czwartek) godz. 11.00 - 13.00 spacer pt.: "Park Praski + zejście nad Wisłę" - spacer poprowadzi Ewa Andrzejewska i Małgorzata Dyrska (miejsce zbiórki Al. Solidarności, - przy wybiegu niedźwiedzi - przy "miśkach" - warszawskiego ZOO godz. 10.45 )

- 17.07.2018 r. (wtorek) godz. 11.00 - 13.00 spacer pt.: „Park Kombatantów i Stawy Koziorożca we Włochach” - spacer poprowadzi Ewa Andrzejewska i Małgorzata Dyrska (miejsce zbiórki przystanek autobusowy „Wałowicka” przy ul. Globusowej w stronę Ursusa [autobusy 127, 189, 194, 716] godz. 10.45 )

- 19.07.2018 r. (czwartek) godz. 11.00 - 13.00 spacer pt.: „Park Moczydło” - spacer poprowadzi Ewa Andrzejewska i Małgorzata Dyrska (miejsce zbiórki przed figurą Jezusa Miłosiernego, ul. Górczewska róg ul. Deotymy godz. 10.45)

- 31.07.2018 r. (wtorek) godz. 11.00 - 13.00 spacer pt.: „Park Skaryszewski” spacer poprowadzi Ewa Andrzejewska i Małgorzata Dyrska (miejsce zbiórki przy wejściu do Parku od strony ul. Zielenieckiej na Rondzie Waszyngtona godz. 10.45)


park senProjekt rehabilitacji społecznej. Grupa seniorów z Klubu Seniora „Wars i Sawa” wystąpiła z inicjatywą zorganizowania zajęć poza siedzibą SDK w okresie letnim. Klubowicze zwrócili uwagę na problem dotyczący seniorów: poczucie większego osamotnienia ze względu na wakacyjne wyjazdy ich rodzin oraz na potrzebę zwiększonej aktywności psychofizycznej poprzez ruch na świeżym powietrzu w estetycznej przestrzeni. Projekt realizowany jest w lipcu 2018 r.

Uczestnicy: Seniorzy z Klubu Seniora „Wars i Sawa” oraz inni seniorzy Warszawy także z klubów seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku z Warszawy.

Cele szczegółowe:
- Poprawa sprawności fizycznej (pobudzenie do lepszej pracy układu szkieletowo-mięśniowego, układu krążenia, układu oddechowego) przy wykorzystaniu techniki nord-walking podczas spacerów.
- Aktywizacja procesów poznawczych (spostrzegania, uwagi, pamięci, przetwarzania informacji) przy wykorzystaniu metody wykładu połączonego z pytaniami zwrotnymi, tworzenia „drzewa wiedzy”, quizu)
- Obniżenie poczucia osamotnienia poprzez wspólne zabawy, ćwiczenia, grę terenową, pracę zespołową oraz tworzenie warunków do nawiązywania nieformalnych relacji.

Organizator: Klub Seniora „Wars i Sawa” w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie

Realizatorzy:

Koordynator projektu: Grzegorz Jasiński - menedżer kultury, mgr specjalista ds. komunikacji społecznej, instruktor i prowadzący Klub Seniora „Wars i Sawa” w Staromiejskim Domu Kultury, współpracuje z Klubami Seniora i Uniwersytetami Trzeciego Wieku Warszawy. Tel. 888-114-081, 22-831-23-75 w. 128
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prowadzący spacery:

Ewa Andrzejewska – przewodniczka miejska po Warszawie z kilkunastoletnim stażem, organizatorka autorskich wycieczek spacerów po Warszawie, instruktor kursów organizowanych przez Fundację Hereditas, pilot wycieczek i przewodnik terenowy. Od kilku lat współpracuje z warszawskimi i podwarszawskimi uniwersytetami Trzeciego Wieku w charakterze prelegenta i organizatora spacerów dla słuchaczy tych uniwersytetów. Współprowadziła spacery przyrodniczo-historyczne w projekcie „Hortiterapia – to naprawdę działa!” w ramach programu ASOS 2015.

Małgorzata Dyrska – przyrodnik, z wykształcenia architekt krajobrazu po warszawskiej SGGW, ukończyła studia podyplomowe z pedagogiki na APS w Warszawie. Autorka i koordynatorka projektów dotyczących edukacji przyrodniczej, takich jak „Zielona majsterka” dla Biura Pomocy i Projektów Społecznych”; „Lato za miastem” i „Zielona edukacja” dla Biura Edukacji, „Te co skaczą i fruwają” i „Od obserwacji do inspiracji” dla Dzielnicy Bemowo, „Królewskie owoce” dla Dzielnicy Ursus. Stoworzyła i prowadziła projekt „Hortiterapia – to naprawdę działa!” w ramach programu ASOS 2015, a w nim m.in. spacery przyrodniczo-historyczne. Posiada doświadczenie w prowadzeniu zajęć przyrodniczych, florystycznych i plastycznych z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami. Współpracowała z miesięcznikami: OGRODY, KWIETNIK, DZIAŁKOWIEC i MAGNOLIA oraz z Agencją Promocji Zieleni przy wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE i konferencji ZIELONE MIASTO.


 * 

PROJEKT "MIEJSCE NA ZIEMI"

AfiszPlakatMiejsce

Czas trwania: kwiecień - grudzień 2018
Wykłady, warsztaty, praca nad spektaklem.

Projekt skierowany jest do młodzieży licealnej i studenckiej, która chce poprzez sztukę wyrażać swoje refleksje o problemach społecznych związanych z przenikaniem się kultur, poszukiwaniem korzeni rodowych, etnicznych swojego mentalnego „domu” we współczesnym świecie bez granic. W tym celu odbędą się warsztaty teatru plastyki, improwizacji, podczas których uczestnicy wypracują koncepcję spektaklu.

Zapraszamy chętnych do udziału w projekcie – kontakt z koordynatorem Małgorzatą Graczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel. 501-754-916)

W trakcie projektu, zostanie nagrana ścieżka dźwiękowa z oryginalną muzyką i tekstami poetyckimi do spektaklu plastyczno-literackiego na podstawie wierszy z tomiku „Idąc” (poświęconego Jerozolimie – mieście mieszanki kulturowej) współczesnego autora Krzysztofa Micha (recenzja: http://poecipolscy.pl/polka/ksiazki-opisane/idac/).

Spektakl zostanie wystawiony 25.11. 2018 o godz. 18.00. W Starej Prochowni (ul. Boleść 2)
Ze spektaklu powstanie impresja filmowa, zrealizowana przez studenta reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Film i ścieżka dźwiękowa będą dostępne w Internecie. Z elementów scenografii powstanie wystawa wsparta ścieżką dźwiękową oraz impresją filmową.

Uzupełnieniem warsztatów są 3 wykłady-spotkania ze specjalistami z zakresu psychologii społecznej międzykulturowej, badań genealogicznych w genetyce i przenikaniu się tekstów kultury.

Wykłady są otwarte dla wszystkich chętnych. Odbywają się w Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11) w dniach: 17.04; 15.05; 12.06.2018.

Zajęć warsztatowe odbywają się w piątki (18.00-21.30) oraz we wtorki (18.00-20.30). 
Szczegółowy harmonogram u koordynatora projektu.

    Projekt jest finansowany z Funduszu Animacji Kultury

Logo Fundusz Animacji WPEK

Przy projekcie pracują:

Jerzy Treit - malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki, pedagog oraz kurator, stypendysta amerykańskiej fundacji w Paryżu. Prowadził działalność artystyczno-pedagogiczną min. w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Artysta uprawia malarstwo, rysunek, grafikę komputerową, rzeźbę i scenografię. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. W swoim atelier prowadzi zajęcia autorskie rozwijające indywidualne umiejętności plastyczne uczestników niezależnie od wieku. Obecnie od roku mieszka i pracuje w Warszawie. Realizuje: warsztaty z teatru plastyki, kieruje powstaniem scenografii do spektaklu.

Małgorzata Graczyk - instruktor artystyczny teatru i filmu kat. S, wieloletnie doświadczenie pracy z młodzieżą i dorosłymi w zakresie dramatoterapii, reżyserowała spektakle realizowane przez amatorów, również we współpracy z profesjonalistami. Pedagog, psycholog, wieloletni wykładowca akademicki. Realizuje: scenariusz, reżyserię spektaklu, warsztaty improwizacji.

Paula Sadowska - reżyser słuchowiska „Promyk”, pedagog artystyczny, animator kultury, organizator warsztatów emisji głosu „Viva Voice!”, konsultant/ doradca dźwiękowy i muzyczny. Realizuje reżyserię ścieżki dźwiękowej do spektaklu, zajmuje się kierowaniem produkcji dźwięku.

Marcin Dutka – muzyk,kompozytor, malarz, swoje utwory na fortepian preparowany wydał w 2017r.,z wydawnictwem „Dux” pod tytułem „Zęby Wieloryba”, koncertuje min. w Warszawskim „Teatrze Studio”. Komponuje muzykę do spektaklu/ ścieżki dźwiękowej spektaklu

Damian Kosowski – student reżyserii filmowej i TV w PWSFTviT w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wydziału Sztuk Wizualnych. Stypendysta półrocznego pobytu w VSVU w Bratysławie oraz programu "Sommerakademie"w Dreźnie dla młodych artystów zajmujących się video-artem. Realizacja filmu z premiery spektaklu.

Aleksandra Passendorfer - psycholog społeczny, trenerka biznesowa, specjalizująca się w tematyce komunikacji międzykulturowej. Od 9 lat tworzy i przeprowadza autorskie programy szkoleniowe m.in. dotyczące pracy z klientem odmiennym kulturowo. Samodzielnie zrealizowała projekty szkoleniowe w swojej firmie szkoleniowej WINGS m.in. dla: Instytutu Rozwoju Biznesu, Polskiego Instytutu Dyplomacji, Fundacji dla Somalii, Fundacji Pro Humanum. Jako trener Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji realizowała projekty na rzecz migrantów. Posiada bogate doświadczenie w pracy z cudzoziemcami i osobami zatrudniającymi cudzoziemców. Prowadzi warsztaty adaptacyjne dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski, jak również warsztaty z zakresu komunikacji międzykulturowej i pracy z osobami wywodzącymi się z innej kultury dla szerokich grup odbiorców.

Studio Praga - działa od 2003 roku. Na swoim koncie ma nagrania lektorski: audiobooki, komunikaty głosowe, gry, filmy, reklamy radiowe i telewizyjne. Zajmujemy się kompleksową produkcją dźwięku od nagrań lektorskich, przez produkcję muzyczną, sound design, miks, po mastering. Dzięki współpracy z najlepszymi lektorami i bogatym bankiem głosówjest w stanie zagwarantować najwyższą jakość naszych produkcji co docenili m.in.: TVP S.A, Polsat, TV Planete, Discovery, Wydawnictwo Medyk, Wydawnictwo MediPage, BlueberryGroup, MCD Group, GenexiesSpain i wielu innych.

INFORMACJE:

aaIMG 0310

W ramach projektu "Miejsce na Ziemi" 17 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11) odbędzie się pierwsze spotkanie: „Jerozolima - miasto przeklęte świętością” - spotkanie z Krzysztofem Michem. Wstęp wolny.

Będziemy rozmawiać o pozycji Jerozolimy w kulturze Bliskiego Wschodu, m.in. o elementach historii monoteistycznych religii regionu, dzisiejszym współistnieniu społeczności i kruchości tolerancji.
Autor tomiku poezji „Idąc” poświęconego Jerozolimie, podzieli się swoimi poetyckimi refleksjami o wędrówce po Via Dolorosa, codziennym życiu jerozolimskiej ulicy.
Wiersze z tego tomiku poezji znajdą się w spektaklu tworzonym w ramach projektu "Miejsce na Ziemi"(premiera planowana w listopadzie 2018)

===

W ramach projektu "Miejsce na Ziemi" 15 maja 2018 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11) spotkanie warsztatowe „Wymiary kultury i ich wpływ na komunikację”. 

Podstawowymi zagadnieniami będą:
- Wymiary kultury jako narzędzie zrozumienia różnic kulturowych; - Różnice kulturowe w takich obszarach jak czas, relacje, styl komunikacji; - Bariery w komunikacji i jak je skutecznie pokonywać (specyficzne zachowania werbalne i niewerbalne).
Warsztaty z Komunikacji Międzykulturowej służą zwiększeniu międzykulturowych kompetencji niezbędnych do efektywnego komunikowania się i skutecznej pracy w środowisku wielokulturowym. Dzięki interaktywnym metodom uczestnicy zdobędą nie tylko wiedzę, ale i niezbędne umiejętności. Warsztaty będą prowadzone metodami aktywizującymi, opartymi na metodologii uczenia się poprzez doświadczenie. Dzięki temu uczestnicy mają okazję, nie tylko uzyskać nową wiedzę i lepiej ją zapamiętać, ale także nabyć nowe umiejętności.

===

Na drugie spotkanie o komunikacji międzykulturowej zapraszamy 12 czerwca 2018 r. (wtorek) godz. 18.00 w Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11) „Skuteczne narzędzia komunikacji międzykulturowej - rozwój kompetencji międzykulturowych”.

Podstawowe zagadnienia:
- Kompetencje międzykulturowe - czym są i jakie mają znaczenie; - Skuteczne narzędzia komunikacji międzykulturowej; - Różnice kulturowe w takich obszarach jak czas, relacje, styl komunikacji

Korzyści z udziału w warsztatach. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się: - Jak efektywnie komunikować się w zespole międzynarodowym; - Jak rozmawiać z osobami z innych kultur; - Czym są różnice kulturowe i jak skutecznie sobie z nimi radzić; - Jak wykorzystać potencjał zespołu międzykulturowego; - Co zrobić by zapobiec stereotypom i dyskryminacji.

Aleksandra Passendorfer - psycholog społeczny, trenerka biznesowa, specjalizująca się w tematyce komunikacji międzykulturowej. Od 9 lat tworzy i przeprowadza autorskie programy szkoleniowe m.in. dotyczące pracy z klientem odmiennym kulturowo. Samodzielnie zrealizowała projekty szkoleniowe w swojej firmie szkoleniowej WINGS m.in. dla: Instytutu Rozwoju Biznesu, Polskiego Instytutu Dyplomacji, Fundacji dla Somalii, Fundacji Pro Humanum. Jako trener Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji realizowała projekty na rzecz migrantów. Posiada bogate doświadczenie w pracy z cudzoziemcami i osobami zatrudniającymi cudzoziemców. Prowadzi warsztaty adaptacyjne dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski, jak również warsztaty z zakresu komunikacji międzykulturowej i pracy z osobami wywodzącymi się z innej kultury dla szerokich grup odbiorców.

===

W ramach projektu MIEJSCE NA ZIEMI, latem 2018 r. została zrealizowana ścieżka dźwiękowa do spektaklu "IDĄC". 
Obecnie młodzież przygotowuje inscenizację i scenografię.

   

   

               

===

W ramach projektu "Miejsce na Ziemi" w listopadzie 2018 r. dwukrotnie zaprezentowany zostanie spektakl "IDĄC": 
- 17 listopada 2018 r. (sobota) w Centrum Kultury i Sztuki (www.ckis,kalisz.pl) w Kaliszu na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej oraz 25 listopada 2018 r. (niedziela) godz. 18.00. w Starej Prochowni (ul. Boleść 2).

Zdjęcia ze spektaklu "Idąc" - projekt Miejsce na Ziemi - występ w Kaliszu 17.11.2018. Fot. A. Łuszczyk:

 

 

  

  

 

 

 

 

 

 

  

 

   

 

 

Zdjęcia ze spektaklu "Idąc" - w Starej Prochowni w Warszawie (ul. Boleść 2) - 25.11.2018. Fot. F. Leszkowicz: 

  

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

   

 


O spektaklu:
 

Spektakl został zrealizowany przez młodych ludzi ze Staromiejskiego Domu Kultury pod kierunkiem Małgorzaty Graczyk w ramach projektu „Miejsce na Ziemi”. 
Scenografię wykonała młodzieży ze szkoły podstawowej nr 1 w Brwinowie pod kierunkiem Bogumiły Niemirowskiej. Spektakl jest opowieścią o nieustannej wędrówce ludzi w poszukiwaniu swojego mentalnego i duchowego domu; narracją o ucieczce od zagrożenia i cierpienia ku nadziei, czy też podążaniu od ciemności – ku światłu. Oparty został na poemacie "Idąc" Krzysztofa Micha (współczesnego poety, twórcy szeregu projektów fotograficzno-poetyckich, dziennikarza, człowieka, który zjeździł Bliski Wschód).

Studio Praga LogoRealizując przedstawienie młodzież współpracowała z wieloma wspaniałymi profesjonalistami. Muzykę skomponował Marcin Dutka. Ścieżkę dźwiękową nagrał i zmontował Piotr Czubin- właściciel Studio Praga pod produkcyjnym okiem Pauli Sadowskiej. Teksty poetyckie usłyszymy w wykonaniu: Pauli Sadowskiej i Karola Stanisza.

W spektaklu występują: Aleksandra Duć, Roksana Gola, Aneta Kryszak, Weronika Michalczyk, Tamara Szóstkowska, Victoria Ventroni, Martyna Tomaszewska, Karol Stanisz, Paweł Stanisz, Krzysztof Wichowski.

zaproszenie IDAC

===

Od kwietnia 2018 r. uczestnicy projektu „Miejsce na Ziemi” pod kierunkiem Jerzego Treita pracują nad wizją plastyczną spektaklu, który będzie wystawiony w listopadzie 2018. Zadnie nie jest proste. Trzeba połączyć wizję plastyczną z choreografią ruchu scenicznego bohaterów historii, gdyż jedno wynika z drugiego, a to wszystko połączyć jeszcze ze ścieżką dźwiękową złożoną z tekstów poetyckich i oryginalnej muzyki.

Młodzież emocjonalnie wchodzi w abstrakcję plastyczną: plamy i linie kolorów i światła.
Jerzy Treit uruchamia nowe pokłady myślenia i odczuwania o świetle, kolorach, nas samych.
Szukamy własnej tożsamości oraz wspólnoty, światła i negatywu.
Praca odbywa się bez zbędnych słów, w ciszy. Sięgamy po emocje głęboko w siebie. 
Wiele chwil niepewności, niepokoju: Co my robimy? O co w tym malowaniu chodzi?
Potem przychodzi refleksja o sobie, o wędrówce ludzi przez czas i przestrzeń. 

                                                   

 

 

do góry

 
*


detal1DETAL W ARCHITEKTURZE STAROMIEJSKIEJ 

Pracownia Plastyczna Mansarda zaprasza w lutym, marcu i kwietniu 2018 r. na warsztaty rysunku tuszem i piórkiem pt. „DETAL W ARCHITEKTURZE STAROMIEJSKIEJ”. Spotkania warsztatowe będą odbywać się w poniedziałki, w godzinach 9.00 - 13.00 w pracowni plastycznej Staromiejskiego Domu Kultury. Koszt zajęć miesięczny wynosi 20 zł. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 22 831-23-75 wew. 126.  Ilość miejsc ograniczona!  Projekt „DETAL W ARCHITEKTURZE STAROMIEJSKIEJ” zwieńczy wystawa w Galerii Awaryjne Wyjście w maju 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry

 *


zaczarowane ja1. SDKProjekt edukacji kulturalnej "ZACZAROWANE JA"

Młodzież w okresie adolescencji buduje tożsamość indywidualną. Dokonuje samookreślenia. W tym okresie pojawia się u niej poczucie zwiększającego się znaczenia własnych myśli i uczuć w kształtowaniu swego życia, w planowaniu i podejmowaniu decyzji. Dostarczanie wiedzy i stymulowanie do samoanalizy, nastawionej na funkcjonalne myślenie i zachowanie, przyczynia się do lepszego rozumienia procesu tworzenia samego siebie, czyli tożsamości indywidualnej.

W tym celu wykorzystamy podczas wspólnych działań symbolizm sztuki. Zastosowanie środków artystycznych daje możliwość dokonywania analiz i syntezy procesu przemiany osoby na materiale symbolicznym, a nie na rzeczywistych sytuacjach i cechach uczestnika. Korzystanie ze sztuki w procesie wychowawczo-terapeutycznym daje uczestnikowi poczucie psychologicznego bezpieczeństwa, a jednocześnie dostarcza mu wiedzy i umiejętności o metodzie pracy nad sobą.

Podczas warsztatów uczestnicy przejdą proces samodzielnego budowania obrazu postaci symbolicznej, czyli (1) tworzenie obrazu zewnętrznego postaci, (2) tworzenie charakterystycznego sposobu wypowiadania się, (3) zdobędą umiejętność świadomego posługiwania się podstawowymi normami autoprezentacji.

W drugiej fazie zbudują fabułę i wprowadzą stworzoną przez siebie postać w relacje z innymi bohaterami spektaklu. Po drodze opracują scenariusze w oparciu o istniejące postaci i charakterystyczneproblemy środowiskowe. Będą eksperymentować z symboliczną postacią w środowisku otwartym.

A na koniec stworzą symboliczne portrety, plastyczno-fotograficzne.

Projekt trwa od lutego do czerwca 2018 roku.
Biorą w nim udział grupy z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Warszawy.

Resume:
Warsztaty podczas projektu wymagały indywidualnej pracy
. Uczestnicy dokonywali analizy archetypów osobowości pod kątem cech charakteru, stylu w komunikowaniu werbalnym i niewerbalnym. Każdy wybierał dla siebie jeden typ i budował swojego bohatera za pomocą odpowiedniego doboru środków wyrazu. Najczęściej wybierany był archetyp odkrywcy, bohatera (wojownika), jokera, maga i władcy. 
W pracy nad zrozumieniem archetypu wykorzystane zostały: drama, gry dramatyczne, tworzenie masek, analiza norm autoprezentacji, tworzenie narracji uwzględniającej wybraną normę. Uczestnicy budowali historię, w której dochodziło do interakcji między archetypami. Na tej podstawie mogli zapisać scenariusz i zrealizować miniaturę sceniczną.
Młodzież brała udział w warsztatach portretu fotograficznego, podczas których zapoznała się z zasadami robienia portretu, jego rodzajami. 
Zostały zrobione zdjęcia, na których wszyscy zaprezentowali swoje maski oraz pozowali wcielając się w określony archetyp.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry

 *


Projekt edukacji kulturalnej „CZTERY ŻYWIOŁY” 

projekt 4 żywioły

Zadaniem projektu jest zapoznanie dzieci (7-9 lat) z ciągłością myśli ludzkiej o czynnikach odgrywających rolę w utrzymywaniu życia na Ziemi. Stąd elementem projektu jest poznanie założeń 4. greckich filozofów (Talesa, Heraklita, Anaksymenesa i Ksenofanesa) o powstaniu życia na Ziemi oraz teorii Demokryta, jak również zderzenie tej wiedzy ze współczesnymi założeniami ekologii. Uwaga poświęcona czterem żywiołom prowadzi do zrozumienia, jak ścisłe jest połączenie i wzajemne wpływanie na siebie czynników biologicznych na Ziemi. Mali uczestnicy poznają podstawowe założenia filozofii greckiej na ukształtowanie się życia na Ziemi, zastanowią się nad czasem, jaki nas dzieli od starożytnych filozofów oraz nad pojęciem: „przed naszą erą” i „naszej ery”, poszukają połączenia między określonym filozofem a sobą samym poprzez żywioł i znak zodiaku.

Będą eksperymentować ze środkami wyrazu artystycznego, aby stworzyć symbole żywiołów. Na koniec zrealizują spektakl o wspólnocie żywiołów.

Projekt trwa od lutego do czerwca 2018.
Spotkania odbywają się w piątki 15.00-16.30. w Staromiejskim Domu Kultury.

Naszym partnerem jest Ognisko Starówka z Centrum Wspierania Rodzin.

-

Trwają przygotowania do spektaklu „4 żywioły” – premiera czerwiec 2018.
Za uczestnikami zabawy z osią czasu, czyli uczenie się, co oznacza „naszej ery” i „przed naszą erą”; poznanie greckich filozofów, którzy twierdzili, że życie miało swoją podstawę w jednym z czterech żywiołów; eksperymentowanie artystyczne, jak wyrazić żywioł: wody, ognia, powietrza, ziemi.

4zyw Fragment scenariusza:

Maja: Jestem filozof Ksenofanes. Uważam, że wszystko powstaje z ziemi i w nią się na koniec obraca. Ziemia jest najważniejszym żywiołem.
Natalia: Dzień dobry. Też jestem filozofem. Nazywam się Anaksymenes.
Mam inny pogląd. Najważniejsze jest powietrze. Jest niewidoczne,
gdy jest rozrzedzone. Skupione daje wodę, ogień, ziemię.
Ania: Ależ nie macie racji! Ja wiem lepiej. Jestem Tales. Najważniejsza jest woda.
To, co żywe jest wilgotne. Wszystko zawiera wodę. Bez wody nie ma życia.
Janek: Mam inne zdanie! Jestem Heraklit. Ogień jest najważniejszym żywiołem.
Ogień odzwierciedla ruch i dynamikę życia.

-

12 czerwca 2018 r. (wtorek) godz. 16.30 odbędzie się spektakl "Cztery żywioły" zrealizowany przez dzieci z Ogniska Starówka. W Piwnicy na Wójtowskiej dzieci zaprezentują wynik sceniczny nabywania wiedzy o żywiołach i starożytnych filozofach. Impreza zamknięta.

 

 

 

 


 
 

 

 

 

 

do góry

 

 

II EDYCJA PROJEKTU "CO KRYJE MASKA?"

maska2W październiku 2017 r. rusza II edycja projektu "Co kryje maska?" dla młodzieży z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Tym razem tematem przewodnim jest konflikt międzyludzki. Warsztaty teatralne skupią się wokół podejścia ludzi do rozwiązywania konfliktów interpersonalnych.

W ramach spotkań uczestnicy:

  1. Przeanalizują strategie i style rozwiązywania konfliktów interpersonalnych.
  2. Poprzez improwizację będą tworzyć inscenizację.
  3. Poznają zasady teatru „Commedia dell’arte” i wykorzystują do własnej inscenizacji.
  4. Poznają zastosowanie maski i kostiumu w teatrze i dostosowują do własnego spektaklu.
  5. Dokonają ostatecznego zapisu scenariusza.
  6. Przygotują maski i kostiumy.
  7. Przygotują inscenizację.
  8. Wykonają zdjęcia z procesu pracy zespołu i stworzą cykl 7 zdjęć reportażowych do konkursu.

Projekt zostanie zakończony dwoma wydarzeniami:

- 10.01.2018 r. - Wystawienie spektakli w Piwnicy na Wójtowskiej. 
- 31.01.2018 r. - Wernisaż wystawy z projektu, wręczenie płyt DVD, dyplomów, nagród za cykl zdjęć i spektakl (wystawa 29.01-11.02).

  

Kontakt i informacje:

Małgorzata Graczyk - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

do góry

 

*

PROJEKT „PROMYK SZCZĘŚCIA” (zakończony)

Dzięki Funduszowi Animacji Kultury od października do grudnia 2017 r. jest realizowany projekt „Promyk szczęścia” skierowany do warszawskich rodzin. „Promyk” to tytuł nowego słuchowiska, w którym podnoszony jest temat przyjaźni, odpowiedzialności za druga osobę, więzi międzyludzkich i nie tylko. Jest to opowieść o szczeniaku znalezionym przez muzyka Sergiusza. Opis: www.facebook.com/SluchowiskoPromyk/

Wstęp wolny!

PLAKAT PROMYK FB

Zajęcia teatralno-muzyczne prowadzą:

- Paula Sadowska (producent i reżyser słuchowiska oraz aktor podkładający głos pod tytułowa postać szczeniaka).
- Eliza Celoch – pedagog teatru, instruktor teatru improwizacji, muzyk, nauczyciel fortepianu w szkole muzycznej.

Zajęcia plastyczno-ilustratorskie prowadzi:

- Aneta Maja Kryszak – plastyk, ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, twórca okładki do płyty CD słuchowiska „Promyk”.


W październiku:
„Zapraszamy dzieci z rodzicami do udziału w zabawach teatralno-muzycznych wokół przygód szczeniaka – bohatera nowego słuchowiska „Promyk”. Będziemy wszyscy aktorami i muzykami tworzącymi opowieść. Reżyser słuchowiska pokaże, jak ono powstaje, aktor podkładający głos pod tytułowego bohatera zbuduje z nami improwizacje, a muzyk skomponuje z nami dźwięki do opowieści. Będzie zabawa pełna ruchu, dźwięków i poznawania, czym jest przyjaźń, odpowiedzialność, empatia.”

[fot.arch. projektu]

W listopadzie i grudniu: „Zapraszamy dzieci z rodzicami do udziału w zabawach plastyczno-ilustratorskich wokół przygód szczeniaka – bohatera nowego słuchowiska „Promyk”. Będziemy projektować postaci ze słuchowiska i przestrzeń (plastyczną) dla ich przygód. Pani Aneta Kryszak – ilustratorka książek dla dzieci pokaże, jak stworzyła postać szczeniaka Promyka. To tajemnica, …ale dzieci pewnie dostaną szkic Promyka w nagrodę za swoje plastyczne pomysły. Będzie zabawa pełna ruchu, kolorów. Pomyślimy, jaki kolor ma przyjaźń!"

 

[fot.arch. projektu]

 

Film prezentujący działania w ramach projektu:

 

Zapraszamy na rodzinne spotkania do:

Miejsce/ rodzaj zajęć

Zajęcia teatralno-muzyczne

Zajęcia  plastyczno-ilustratorskie

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st.Warszawy

Ul. Św. Wincentego 85; 03-291 Warszawa

7.10.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

2.12.2017

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy

Warszawa 03-833; ul. Podskarbińska 2

14.10.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

18.11.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego

w Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy

21.10.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

25.11.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.


CD ze słuchowiskiem „Promyk” można nabyć wspierając zakup inkubatora dla Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu - szczegóły - https://www.facebook.com/SluchowiskoPromyk/

Kontakt i informacje: Małgorzata Graczyk - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt "Promyk szczęścia" finansowany jest z Funduszu Animacji Kultury

Organizator: Staromiejski Dom Kultury.
Wydawca słuchowiska CD: Wydawnictwo RHETOS.
Partnerzy i zarazem miejsca spotkań: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy; Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy; Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy. 

fin maska2

 

 part maska2

 

  

do góry

 

WARSZTATY MONTAŻOWE - DLA SENIORÓW (zakończony)

W ramach projektu „Późne debiuty: Akademia 2.0” organizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa "Cotopaxi" przy współpracy Staromiejskiego Domu Kultury (Klub Seniora "Wars i Sawa") i Centrum Społecznego PACA 40w Staromiejskim Domu Kultury odbędą się WARSZTATY MONTAŻOWE. „Późne debiuty: Akademia 2.0” jest szóstą odsłoną cyklu warsztatów filmowych, w trakcie których najstarsi mieszkańcy stolicy stają za kamerami i realizują autorskie etiudy filmowy. Model tegorocznej edycja projektu wyłonił się podczas konsultacji z seniorami i zawiera w sobie: warsztaty wideo uczestniczącego (I i II stopnia, warsztaty montażowe, indywidualne porady cyfrowe oraz nowość – warsztaty masterclass!). Efekty prac będzie można zobaczyć na uroczystej premierze w grudniu 2017.

montażowe


Zapisy - realizowane przez Partnerów projektu - zostały już zakończone.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 792 799 550


TERMINY SPOTKAŃ (grupy zamknięte):

24.10 - warsztaty montażowe SDK (dwie grupy)
- 9:30-12:30 podstawowa
- 13:00-16:00 zaawasowana

31.10 - warsztaty montażowe SDK (dwie grupy)
- 9:30-12:30 podstawowa
- 13:00-16:00 zaawasowana

14.11 - warsztaty montażowe SDK (dwie grupy)
-9:30-12:30 podstawowa
-13:00-16:00 zaawasowana

21.11 - warsztaty montażowe SDK (dwie grupy)
-9:30-12:30 podstawowa
-13:00-16:00 zaawasowana

Projekt jest dofinansowany ze środków MRPiPS w ramach programu ASOS 2014-2020.

Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Filmowa "Cotopaxi"
Partnerzy: Staromiejski Dom Kultury; Centrum Społeczne PACA 40
Strona projektu: http://pracowniacotopaxi.pl/master-class/

 

pasek masterclass

 

do góry