Projekty kulturalne 2017 - 2018

projekty


NOWE - 2018: "MIEJSCE NA ZIEMI" |  DETAL W ARCHITEKTURZE STAROMIEJSKIEJ 

"ZACZAROWANE JA""CZTERY ŻYWIOŁY”

***

ZAKOŃCZONE: II. edycja "CO KRYJE MASKA?" | „PROMYK SZCZĘŚCIA”

WARSZTATY MONTAŻOWE - DLA SENIORÓW


 *

 

PROJEKT "MIEJSCE NA ZIEMI"

AfiszPlakatMiejsceCzas trwania: kwiecień - grudzień 2018
Wykłady, warsztaty, praca nad spektaklem.

Projekt skierowany jest do młodzieży licealnej i studenckiej, która chce poprzez sztukę wyrażać swoje refleksje o problemach społecznych związanych z przenikaniem się kultur, poszukiwaniem korzeni rodowych, etnicznych swojego mentalnego „domu” we współczesnym świecie bez granic. W tym celu odbędą się warsztaty teatru plastyki, improwizacji, podczas których uczestnicy wypracują koncepcję spektaklu.

Zapraszamy chętnych do udziału w projekcie – kontakt z koordynatorem Małgorzatą Graczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel. 501-754-916)

W trakcie projektu, zostanie nagrana ścieżka dźwiękowa z oryginalną muzyką i tekstami poetyckimi do spektaklu plastyczno-literackiego na podstawie wierszy z tomiku „Idąc” (poświęconego Jerozolimie – mieście mieszanki kulturowej) współczesnego autora Krzysztofa Micha (recenzja: http://poecipolscy.pl/polka/ksiazki-opisane/idac/).

Spektakl zostanie wystawiony w listopadzie 2018.
Ze spektaklu powstanie impresja filmowa, zrealizowana przez studenta reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Film i ścieżka dźwiękowa będą dostępne w Internecie. Z elementów scenografii powstanie wystawa wsparta ścieżką dźwiękową oraz impresją filmową.

Uzupełnieniem warsztatów są 3 wykłady-spotkania ze specjalistami z zakresu psychologii społecznej międzykulturowej, badań genealogicznych w genetyce i przenikaniu się tekstów kultury.

Wykłady są otwarte dla wszystkich chętnych. Odbywają się w Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11)w dniach: 17.04; 15.05; 12.06.2018.

Zajęć warsztatowe odbywają się w piątki (18.00-21.30) oraz we wtorki (18.00-20.30).
Szczegółowy harmonogram u koordynatora projektu.

    Projekt jest finansowany z Funduszu Animacji Kultury

Logo Fundusz Animacji WPEK

Przy projekcie pracują:

Jerzy Treit - malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki, pedagog oraz kurator, stypendysta amerykańskiej fundacji w Paryżu. Prowadził działalność artystyczno-pedagogiczną min. w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Artysta uprawia malarstwo, rysunek, grafikę komputerową, rzeźbę i scenografię. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. W swoim atelier prowadzi zajęcia autorskie rozwijające indywidualne umiejętności plastyczne uczestników niezależnie od wieku. Obecnie od roku mieszka i pracuje w Warszawie. Realizuje: warsztaty z teatru plastyki, kieruje powstaniem scenografii do spektaklu.

Małgorzata Graczyk - instruktor artystyczny teatru i filmu kat. S, wieloletnie doświadczenie pracy z młodzieżą i dorosłymi w zakresie dramatoterapii, reżyserowała spektakle realizowane przez amatorów, również we współpracy z profesjonalistami. Pedagog, psycholog, wieloletni wykładowca akademicki. Realizuje: scenariusz, reżyserię spektaklu, warsztaty improwizacji.

Paula Sadowska - reżyser słuchowiska „Promyk”, pedagog artystyczny, animator kultury, organizator warsztatów emisji głosu „Viva Voice!”, konsultant/ doradca dźwiękowy i muzyczny. Realizuje reżyserię ścieżki dźwiękowej do spektaklu, zajmuje się kierowaniem produkcji dźwięku.

Marcin Dutka – muzyk,kompozytor, malarz, swoje utwory na fortepian preparowany wydał w 2017r.,z wydawnictwem „Dux” pod tytułem „Zęby Wieloryba”, koncertuje min. w Warszawskim „Teatrze Studio”. Komponuje muzykę do spektaklu/ ścieżki dźwiękowej spektaklu

Michał Zych - realizator dźwięku, właściciel Studia Nagrań „Puk Puk”, realizuje projekty w postprodukcji dla TVP oraz Polskiej Kinematografii. Wynajem studia.

Sebastian Witkowski - realizator dźwięku, zdobywca „Orła” Polskiej Nagrody Filmowej, właściciel Studia Realizacji i Montażu Dźwięku „Sound Making”). Realizuje montaż ścieżki dźwiękowej do spektaklu.

Witold Baj - fizyk, matematyk, realizator dźwięku, współtwórca firmy multimedialnej „ArtNetWork”. Nagranie i mastering.

Damian Kosowski – student reżyserii filmowej i TV w PWSFTviT w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wydziału Sztuk Wizualnych. Stypendysta półrocznego pobytu w VSVU w Bratysławie oraz programu "Sommerakademie"w Dreźnie dla młodych artystów zajmujących się video-artem. Realizacja filmu z premiery spektaklu.

 


detal1DETAL W ARCHITEKTURZE STAROMIEJSKIEJ (Nowość!)

Pracownia Plastyczna Mansarda zaprasza w lutym, marcu i kwietniu 2018 r. na warsztaty rysunku tuszem i piórkiem pt. „DETAL W ARCHITEKTURZE STAROMIEJSKIEJ”. Spotkania warsztatowe będą odbywać się w poniedziałki, w godzinach 9.00 - 13.00 w pracowni plastycznej Staromiejskiego Domu Kultury. Koszt zajęć miesięczny wynosi 20 zł. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 22 831-23-75 wew. 126.  Ilość miejsc ograniczona!  Projekt „DETAL W ARCHITEKTURZE STAROMIEJSKIEJ” zwieńczy wystawa w Galerii Awaryjne Wyjście w maju 2018 r.

do góry

 *


zaczarowane ja1. SDKProjekt edukacji kulturalnej "ZACZAROWANE JA"(Nowość!)

Młodzież w okresie adolescencji buduje tożsamość indywidualną. Dokonuje samookreślenia. W tym okresie pojawia się u niej poczucie zwiększającego się znaczenia własnych myśli i uczuć w kształtowaniu swego życia, w planowaniu i podejmowaniu decyzji. Dostarczanie wiedzy i stymulowanie do samoanalizy, nastawionej na funkcjonalne myślenie i zachowanie, przyczynia się do lepszego rozumienia procesu tworzenia samego siebie, czyli tożsamości indywidualnej.

W tym celu wykorzystamy podczas wspólnych działań symbolizm sztuki. Zastosowanie środków artystycznych daje możliwość dokonywania analiz i syntezy procesu przemiany osoby na materiale symbolicznym, a nie na rzeczywistych sytuacjach i cechach uczestnika. Korzystanie ze sztuki w procesie wychowawczo-terapeutycznym daje uczestnikowi poczucie psychologicznego bezpieczeństwa, a jednocześnie dostarcza mu wiedzy i umiejętności o metodzie pracy nad sobą.

Podczas warsztatów uczestnicy przejdą proces samodzielnego budowania obrazu postaci symbolicznej, czyli (1) tworzenie obrazu zewnętrznego postaci, (2) tworzenie charakterystycznego sposobu wypowiadania się, (3) zdobędą umiejętność świadomego posługiwania się podstawowymi normami autoprezentacji.

W drugiej fazie zbudują fabułę i wprowadzą stworzoną przez siebie postać w relacje z innymi bohaterami spektaklu. Po drodze opracują scenariusze w oparciu o istniejące postaci i charakterystyczneproblemy środowiskowe. Będą eksperymentować z symboliczną postacią w środowisku otwartym.

A na koniec stworzą symboliczne portrety, plastyczno-fotograficzne.

Projekt trwa od lutego do czerwca 2018 roku.
Biorą w nim udział grupy z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Warszawy.

do góry

 *


Projekt edukacji kulturalnej „CZTERY ŻYWIOŁY” (Nowość!)

projekt 4 żywioły

Zadaniem projektu jest zapoznanie dzieci (7-9 lat) z ciągłością myśli ludzkiej o czynnikach odgrywających rolę w utrzymywaniu życia na Ziemi. Stąd elementem projektu jest poznanie założeń 4. greckich filozofów (Talesa, Heraklita, Anaksymenesa i Ksenofanesa) o powstaniu życia na Ziemi oraz teorii Demokryta, jak również zderzenie tej wiedzy ze współczesnymi założeniami ekologii. Uwaga poświęcona czterem żywiołom prowadzi do zrozumienia, jak ścisłe jest połączenie i wzajemne wpływanie na siebie czynników biologicznych na Ziemi. Mali uczestnicy poznają podstawowe założenia filozofii greckiej na ukształtowanie się życia na Ziemi, zastanowią się nad czasem, jaki nas dzieli od starożytnych filozofów oraz nad pojęciem: „przed naszą erą” i „naszej ery”, poszukają połączenia między określonym filozofem a sobą samym poprzez żywioł i znak zodiaku.

Będą eksperymentować ze środkami wyrazu artystycznego, aby stworzyć symbole żywiołów. Na koniec zrealizują spektakl o wspólnocie żywiołów.

Projekt trwa od lutego do czerwca 2018.
Spotkania odbywają się w piątki 15.00-16.30. w Staromiejskim Domu Kultury.

Naszym partnerem jest Ognisko Starówka z Centrum Wspierania Rodzin.

do góry

 

 

II EDYCJA PROJEKTU "CO KRYJE MASKA?"

maska2W październiku 2017 r. rusza II edycja projektu "Co kryje maska?" dla młodzieży z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Tym razem tematem przewodnim jest konflikt międzyludzki. Warsztaty teatralne skupią się wokół podejścia ludzi do rozwiązywania konfliktów interpersonalnych.

W ramach spotkań uczestnicy:

  1. Przeanalizują strategie i style rozwiązywania konfliktów interpersonalnych.
  2. Poprzez improwizację będą tworzyć inscenizację.
  3. Poznają zasady teatru „Commedia dell’arte” i wykorzystują do własnej inscenizacji.
  4. Poznają zastosowanie maski i kostiumu w teatrze i dostosowują do własnego spektaklu.
  5. Dokonają ostatecznego zapisu scenariusza.
  6. Przygotują maski i kostiumy.
  7. Przygotują inscenizację.
  8. Wykonają zdjęcia z procesu pracy zespołu i stworzą cykl 7 zdjęć reportażowych do konkursu.

Projekt zostanie zakończony dwoma wydarzeniami:

- 10.01.2018 r. - Wystawienie spektakli w Piwnicy na Wójtowskiej. 
- 31.01.2018 r. - Wernisaż wystawy z projektu, wręczenie płyt DVD, dyplomów, nagród za cykl zdjęć i spektakl (wystawa 29.01-11.02).

  

Kontakt i informacje:

Małgorzata Graczyk - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

do góry

 

*

PROJEKT „PROMYK SZCZĘŚCIA” (zakończony)

Dzięki Funduszowi Animacji Kultury od października do grudnia 2017 r. jest realizowany projekt „Promyk szczęścia” skierowany do warszawskich rodzin. „Promyk” to tytuł nowego słuchowiska, w którym podnoszony jest temat przyjaźni, odpowiedzialności za druga osobę, więzi międzyludzkich i nie tylko. Jest to opowieść o szczeniaku znalezionym przez muzyka Sergiusza. Opis: www.facebook.com/SluchowiskoPromyk/

Wstęp wolny!

PLAKAT PROMYK FB

Zajęcia teatralno-muzyczne prowadzą:

- Paula Sadowska (producent i reżyser słuchowiska oraz aktor podkładający głos pod tytułowa postać szczeniaka).
- Eliza Celoch – pedagog teatru, instruktor teatru improwizacji, muzyk, nauczyciel fortepianu w szkole muzycznej.

Zajęcia plastyczno-ilustratorskie prowadzi:

- Aneta Maja Kryszak – plastyk, ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, twórca okładki do płyty CD słuchowiska „Promyk”.


W październiku:
„Zapraszamy dzieci z rodzicami do udziału w zabawach teatralno-muzycznych wokół przygód szczeniaka – bohatera nowego słuchowiska „Promyk”. Będziemy wszyscy aktorami i muzykami tworzącymi opowieść. Reżyser słuchowiska pokaże, jak ono powstaje, aktor podkładający głos pod tytułowego bohatera zbuduje z nami improwizacje, a muzyk skomponuje z nami dźwięki do opowieści. Będzie zabawa pełna ruchu, dźwięków i poznawania, czym jest przyjaźń, odpowiedzialność, empatia.”

[fot.arch. projektu]

W listopadzie i grudniu: „Zapraszamy dzieci z rodzicami do udziału w zabawach plastyczno-ilustratorskich wokół przygód szczeniaka – bohatera nowego słuchowiska „Promyk”. Będziemy projektować postaci ze słuchowiska i przestrzeń (plastyczną) dla ich przygód. Pani Aneta Kryszak – ilustratorka książek dla dzieci pokaże, jak stworzyła postać szczeniaka Promyka. To tajemnica, …ale dzieci pewnie dostaną szkic Promyka w nagrodę za swoje plastyczne pomysły. Będzie zabawa pełna ruchu, kolorów. Pomyślimy, jaki kolor ma przyjaźń!"

 

[fot.arch. projektu]

 

Film prezentujący działania w ramach projektu:

 

Zapraszamy na rodzinne spotkania do:

Miejsce/ rodzaj zajęć

Zajęcia teatralno-muzyczne

Zajęcia  plastyczno-ilustratorskie

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st.Warszawy

Ul. Św. Wincentego 85; 03-291 Warszawa

7.10.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

2.12.2017

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy

Warszawa 03-833; ul. Podskarbińska 2

14.10.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

18.11.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego

w Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy

21.10.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.

25.11.2017.

Sobota

Godz. 11.30.-14.30.


CD ze słuchowiskiem „Promyk” można nabyć wspierając zakup inkubatora dla Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu - szczegóły - https://www.facebook.com/SluchowiskoPromyk/

Kontakt i informacje: Małgorzata Graczyk - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt "Promyk szczęścia" finansowany jest z Funduszu Animacji Kultury

Organizator: Staromiejski Dom Kultury.
Wydawca słuchowiska CD: Wydawnictwo RHETOS.
Partnerzy i zarazem miejsca spotkań: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy; Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy; Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy. 

fin maska2

 

 part maska2

 

  

do góry

 

WARSZTATY MONTAŻOWE - DLA SENIORÓW (zakończony)

W ramach projektu „Późne debiuty: Akademia 2.0” organizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa "Cotopaxi" przy współpracy Staromiejskiego Domu Kultury (Klub Seniora "Wars i Sawa") i Centrum Społecznego PACA 40w Staromiejskim Domu Kultury odbędą się WARSZTATY MONTAŻOWE. „Późne debiuty: Akademia 2.0” jest szóstą odsłoną cyklu warsztatów filmowych, w trakcie których najstarsi mieszkańcy stolicy stają za kamerami i realizują autorskie etiudy filmowy. Model tegorocznej edycja projektu wyłonił się podczas konsultacji z seniorami i zawiera w sobie: warsztaty wideo uczestniczącego (I i II stopnia, warsztaty montażowe, indywidualne porady cyfrowe oraz nowość – warsztaty masterclass!). Efekty prac będzie można zobaczyć na uroczystej premierze w grudniu 2017.

montażowe


Zapisy - realizowane przez Partnerów projektu - zostały już zakończone.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 792 799 550


TERMINY SPOTKAŃ (grupy zamknięte):

24.10 - warsztaty montażowe SDK (dwie grupy)
- 9:30-12:30 podstawowa
- 13:00-16:00 zaawasowana

31.10 - warsztaty montażowe SDK (dwie grupy)
- 9:30-12:30 podstawowa
- 13:00-16:00 zaawasowana

14.11 - warsztaty montażowe SDK (dwie grupy)
-9:30-12:30 podstawowa
-13:00-16:00 zaawasowana

21.11 - warsztaty montażowe SDK (dwie grupy)
-9:30-12:30 podstawowa
-13:00-16:00 zaawasowana

Projekt jest dofinansowany ze środków MRPiPS w ramach programu ASOS 2014-2020.

Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Filmowa "Cotopaxi"
Partnerzy: Staromiejski Dom Kultury; Centrum Społeczne PACA 40
Strona projektu: http://pracowniacotopaxi.pl/master-class/

 

pasek masterclass

 

do góry