Projekty kulturalne 2016 - 2017

projekty


„CHODŹ POMALUJ SWÓJ ŚWIAT” | "ŚLADY NA STARÓWCE"  

„STANĄĆ PO SWOJEJ STRONIE” |  „SZEKSPIR DLA DZIECI” 

 „RODZINA FORTEPIANU” | "CO KRYJE MASKA?"

„DAWNO, DAWNO TEMU…”

 

***

 

„CHODŹ POMALUJ SWÓJ ŚWIAT” - NOWOŚĆ!

pomalujW maju 2017 r. rusza projekt artystyczny pt: "Chodź pomaluj swój Świat". Zapraszamy dzieci z rodzicami, młodzież, dorosłych oraz seniorów, warszawiaków i turystów, lubiących malować akwarelami do udziału w plenerach malarskich na Rynku Starego Miasta. Zapewniamy materiały plastyczne! Spotkania malarskie odbywać się będą w weekendy: 6 - 7 maja 2017 r. oraz 20 - 21 maja 2017 r. Projekt będzie kontynuowany także w czerwcu i lipcu 2017 r. Plener poprowadzi Sławomira Rykfa - instruktor Klubu Plastycznego "Mansarda", działającego w SDK - współprowadzącymi i realizatorami będą stali Klubowicze "Mansardy".

 Powrót na górę

***

 

„ŚLADY NA STARÓWCE” - PROJEKT EDUKACJI KULTURALNEJ - NOWOŚĆ!

slady plakatW ramach projektu proponujemy młodzieży zapoznanie się z historią odbudowy Starego Miasta poprzez samodzielne, aktywne, artystyczne działania. Wyniki swojej pracy będą mogli zaprezentować publiczności, ludziom odwiedzającym Starówkę wciągając ich w działania performance na rzecz poszerzenia własnej wiedzy o czasach odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych.

Od marca do czerwca 2017 w soboty co dwa tygodnie odbywać się będą zajęcia warsztatowe: - z zakresu architektury i historii odbudowy Starówki, życia społecznego i mody początku lat ’50. - tworzenia tzw. Żywych Kadrów w oparciu o 3 archiwalne zdjęcia ze zborów Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy; - z fotografowania architektury i reportażu społecznego. Celem jest realizacja serii zdjęć pt. Reportaż Staromiejski. - wystawienie Żywych Kadrów w soboty 17 czerwca, 22 lipca i 16 września 2017 r.

ZAPRASZAMY na warsztaty filmowo-fotograficzne w soboty od kwietnia w ramach projektu. W marcu: 11 i 25 (sobota) spotkania wykładowo-warsztatowe o modzie, architekturze i odbudowie Starówki. Zgłoszenia do koordynatora: Małgorzata Graczyk, tel. 501-754-916, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Naszymi partnerami są: Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy, Centrum Wspierania Rodzin. Studio Młodzieżowa TV, Zespół szkół nr 1 w Brwinowie

 

[Fotografie z archiwum projektu]

 

 

„Moda nie powinna być więzieniem, a formą ucieczki” – Alexander McQueen (brytyjski projektant mody).

Tematem o modzie polskiej przełomu lat ’40 i ’50, czasu odbudowy Starego Miasta, rozpoczęliśmy (11.03.2017 r.) spotkania dla młodzieży w ramach projektu „Ślady na Starówce”.
Anna Madeńska poprowadziła wykład o trendach mody kształtujących się w komunistycznych warunkach czasów odbudowy Warszawy z wojennych zgliszczy. Potem bawiliśmy się w projektantów mody tworzących projekty ubrań i katalogi mody, a to wszystko w „blasku fleszy” i kamery obsługiwanej przez najmłodszego uczestnika projektu.
Kolejne spotkanie już wkrótce – 25 marca 2017 r. w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy. Tym razem będziemy rozmawiać o odbudowie Starego Miasta i jego architekturze.

Prezentacja do wykładu Anny Madeńskiej - pobierz!

Film: Studio TV Młodzieżowa [www.mlodziezowa.tv; kanał YT]

*

Informacja z dnia 25 marca 2017 r: 

Za nami wirtualna „wędrówka” po odbudowywanej ze zniszczeń wojennych Starówce. W Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy uczestnicy projektu zapoznali się z ciekawostkami o życiu społecznym powojennej Warszawy, wpływie polityki na „być albo nie być” Starego Miasta, porównywali obszar przedwojennej Starówki z tym – odbudowanym. Zastanawiali się czy Starówka to zabytek, skoro ma ledwie 60 lat i została odbudowana od podstaw ze zmianami wynikającymi z jej nowych funkcji. Partner: Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy: ciz.muzeumwarszawy.pl

 Powrót na górę

 

***

 

 „STANĄĆ PO SWOJEJ STRONIE”- NOWOŚĆ!

- projekt edukacyjno-terapeutyczny

stanac1Proponujemy cykl zajęć z zakresu kulturoterapii z wykorzystaniem metod teatralnych, dramowych, technik relaksacyjnych, a także narzędzi coachingowych i NVC.

ZAPRASZAMY osoby w wieku 20-30 lat.

W trakcie spotkań uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im lepiej radzić sobie w środowisku zawodowym i towarzyskim. Do tych umiejętności należą:

1. Konstruktywne mówienie o swoich potrzebach, celach i planach wobec samego siebie i innych osób.

2. Poszerzenie umiejętności konstruktywnego krytykowania samego siebie z położeniem nacisku na znajdowanie nowych rozwiązań problemu.
3. Asertywne reagowanie na zewnętrzną krytykę
4. Zwerbalizowanie listy swoich mocnych stron i zaprojektowanie kierunku zmiany własnej postawy wobec ludzi i samego siebie.
5. Nabycie nowych umiejętności komunikowania asertywnego w trudnej sytuacji.
6. Nabycie umiejętności dobranej do swoich potrzeb i temperamentu metody relaksu.

Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań we wtorki (co dwa tygodnie) w godzinach 18.00-20.30. Terminy: 21.02; 7 i 21.03; 4 i 18.04; 9 i 23.05; 6 i 20.06.2017 r.

Miejsce zajęć: scena teatralna Piwnicy na Wójtowskiej (ul. Zakroczymska 11) - warszawskie Nowe Miasto

Cykl spotkań poprowadzi: Anna Bus - psycholog absolwentka Wydziału Psychologii UW, ukończyła szkolenia coachingowego MLC oraz studium aktorskie, terapeutka w procesie certyfikacji w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Zgłoszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel.501-754-916

 Powrót na górę


***

„SZEKSPIR DLA DZIECI” - NOWOŚĆ!

 

WWWSZEKSP7 A4 popraw

Klub Małych Pianistów wraz z Klubem Tańca Dawnego „Alta Novella”, oraz Klubem Twórczym „Microscena” zaprasza dzieci i młodzież od ok. 9 do 15 roku życia, na cykl pięciu spotkań w ramach projektu "Szekspir dla dzieci". W czasie comiesięcznych spotkań (od lutego do czerwca 2017 r.) uczestnicy będą mogli poznać epokę angielskiego dramatopisarza, realia historyczne i tło czasów, w których żył, szczególnie od strony muzyki, tańca, historii mody i sztuki teatralnej, które składają się na realizację jego znanych dzieł. Uczestnicy będą poznawać najbardziej znane sztuki teatralne Szekspira, by w finale projektu wziąć udział jako widzowie, ale także współtwórcy inscenizacji „Romea i Julii”. 

 

Spotkania w czwartki, Sala Kameralna SDK, o godz. 18.00:

- 9 lutego 2017 r. - Wieczór Trzech Króli (Agnieszka Obst - muzyka i śpiew renesansu) 
- 16 marca 2017 r. - Burza (Magdalena Karpowicz - strój renesansowy) 
- 20 kwietnia 2017 r. - Sen nocy letniej (Katarzyna Mazur - taniec historyczny ) 
- 25 maja 2017 r. - Hamlet (Maria Kowalik - teatr elżbietański) 
- 8 czerwca 2017 r. - Inscenizacja Romeo i Julii (KT Microscena - KTD Alta Novella - uczestnicy)

Opłata za wszystkie 5 spotkań wynosi 30 zł (płatne przy pierwszych zajęciach 09.02.2017 r.)

O prowadzenie spotkań warsztatowych w ramach projektu zostały poproszone osoby od wielu lat zajmujące się wybraną gałęzią sztuki historycznej: - taniec historyczny - Katarzyna Mazur (tancerka, współprowadząca Zespół Tańca Dawnego "Pawanilia" SDK, obecnie prowadzi w SDK Klub Tańca Dawnego "Alta Novella"); - muzyka i śpiew - Agnieszka Obst - Chwała (skrzypaczka i fidelistka, związana z Zamojskim Zespołem Muzyki Dawnej „Capella all’ Antico”, od roku 2004 prowadząca Zespół Muzyki Dawnej „Sabionetta”, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki wokalno-instrumentalnej epok średniowiecza i renesansu, tańców renesansowych i kompozycji polskich twórców); - strój renesansowy - Magdalena Karpowicz (pasjonatka szycia i odtwarzania strojów historycznych, wykonuje stroje na potrzeby indywidualne, a także zespołów tanecznych i teatrów, autorka strojów prezentowanych na wystawach w Zamku Królewskim w Warszawie, Pałacu w Wilanowie i Muzeum Narodowym Poznaniu); - teatr elżebietański - Maria Kowalik (aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka, w Staromiejskim Domu Kultury prowadzi autorskie zajęcia teatralne); - przygotowanie KDT Mikroscena - Małgorzata Graczyk (pedagog specjalny, doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, od wielu lat zajmuje się działaniami wychowawczo-korekcyjnymi z wykorzystaniem teatru i filmu w pracy z dziećmi i młodzieżą).

Uczestnictwo w zajęciach należy potwierdzić wcześniejszą rejestracją telefoniczną u prowadzącej projekt: Katarzyny Mazur - 501-394-110.

Powrót na górę


***


„RODZINA FORTEPIANU” - NOWOŚĆ!

WWWdna33 A4 poprawKlub "Bemolek" i Klub Małych Pianistów zapraszają na cykl czterech spotkań w ramach projektu "Rodzina fortepianu". W czasie comiesięcznych spotkań (od lutego do maja 2017 r.) młodzi miłośnicy muzyki fortepianowej poznają instrumenty poprzedzające pojawienie się fortepianu, istniejące także obecnie (klawikord, klawesyn, wczesny fortepian - pianoforte) i będą mieli okazję porównać je ze współczesnym fortepianem. Poznając budowę wczesnych instrumentów, bogactwo ich brzmienia, praktykę wykonawczą, uczestnicy zajęć doświadczą także jak wielu znanych i cenionych kompozytorów pisało muzykę na klawiszowe instrumenty historyczne oraz jak liczną pozostawili po sobie spuściznę muzyczną.

Spotkania w poniedziałki, Sala Kameralna SDK, o godz. 18.00:

- 27 lutego 2017 r.- "Pradziadek klawikord - królewski gość"
- 13 marca 2017 r.- " Klawesyn - światowe życie i salonowe sukcesy"
- 10 kwietnia 2017 r. - "Pianoforte - grający cicho i głośno"
- 22 maja 2017 r.- "Fortepian - triumf na światowych scenach"

Na zakończenie projektu planowany jest koncert "Katalog Kwiatów" Dariusa Milhauda, w wykonaniu prowadzącej z udziałem KTD "Alta Novella" i zaproszonych gości. Data wstępna to 29 maja 2017 r. o godz. 18.15 (zapraszamy do Sali Kameralnej SDK).

Opłata za wszystkie 4 spotkania wynosi 20 zł (płatne przy pierwszych zajęciach 27.02.2017 r.).

Prowadzenie spotkań warsztatowych: Katarzyna Drogosz - asystent w Katedrze Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowie, pianistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych. Interesuje się zagadnieniami budowy i historii fortepianu. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą, koncertując jako solistka i kameralistka.

Uczestnictwo w zajęciach należy potwierdzić wcześniejszą rejestracją telefoniczną u prowadzących projekt: Katarzyna Mazur - 501-394-110, Agnieszka Jóźwik - 604-901-818.

 
Powrót na górę

***"CO KRYJE MASKA?"

ckmRuszył projekt edukacji kulturalnej "Co kryje maska?" dla młodzieży z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Jest on realizowany przez Staromiejski Dom Kultury we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Wychowawczym "Dom przy Rynku". Celem projektu jest wgląd uczestników w konflikty wewnętrzne bohaterów mitów z terenu Europy oraz porównanie ich z konfliktami współczesnego człowieka. Owa analiza służyć będzie również realizacji spektaklu przez każdą grupę w oparciu o wybrany mit.


[fot. arch. projektu]Spektakle zostały zaprezentowane 1 lutego 2017 r. na scenie teatralnej „Piwnicy na Wójtowskiej” Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie.

 

logo 100dpr

 Powrót na górę

***


PROJEKT EDUKACJI KULTURALNEJ „DAWNO, DAWNO TEMU…”

ddt1Proponujemy rodzinom zabawy w budowanie opowieści poprzez słowo, rysunek, muzykę i ruch. Pokazujemy jak poprzez wspólną zabawę w gronie rodziny i przyjaciół można wprowadzać dziecko w świat książek, ich aktywny odbiór i interpretację. Rodzice z dziećmi (4-11 lat) razem uczestniczą w zajęciach pokazujących możliwości wykorzystania tekstu opowieści do aktywnych zabaw rozwijających koncentrację uwagi, wyobraźnię, wrażliwość estetyczną i aktywność poznawczą opartą na zmysłach wzroku i słuchu oraz kinestetyce.

Zapraszamy:

- 4 grudnia 2016 r. (niedziela) dzieci i rodziców na spotkanie z bohaterami nowego słuchowiska „Promyk”. Jak nawiązuje się więź między szczeniakiem a muzykiem? Co to znaczy – być przyjacielem? Spotkanie dla dzieci 4-7 lat o godz. 11.00 – 12.00, a dla dzieci 8-11 letnich o godz. 12.15. – 13.15. Godzinne zajęcia dla dzieci z rodzicami. Zabawa w naśladowanie głosów, ruchu bohaterów, wchodzenie w emocje bohaterów, wysłuchanie fragmentu słuchowiska.

- 22 stycznia 2017 r. (niedziela) w godz. 11.00-12.30 w Staromiejskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie ze słuchowiskiem "Promyk" w ramach projektu "Dawno, dawno temu...". Zabawy teatralne dla dzieci w wieku 7-11 lat wraz z rodzicami (spotkanie już całkowicie zarezerwowane; istnieje jednak możliwość zakupu płyty CD ze słuchowiskiem). Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na zakup inkubatora do Centrum Zdrowia dziecka w Międzylesiu.

Fotorelacja - 22 stycznia 2017 r. - "Dawno, dawno temu..." [fot. Piotr Kosela]

"Dzieci bawiące się wraz z rodzicami. Dla rodziców powrót do dzieciństwa i odkrywanie ponownie radości z dynamicznej, dramicznej zabawy. Dla dzieci radość z bycia z rodzicem – kompanem zabawy. Trwa projekt „Dawno, dawno temu…” skierowany do rodziców i dzieci. W niedzielę wspólne, rodzinne zabawy zainspirowane były słuchowiskiem pt. „Promyk”. Wszyscy bawili się doskonale zanurzając się w krainę dzieciństwa. Poznali historię szczeniaka o imieniu Promyk. Wysłuchali też fragmentu słuchowiska. Dzieci wróciły do domu z płytą słuchowiska."


- 2 kwietnia 2017 r. zapraszamy na godzinę 12.00 na spotkanie z ilustratorem książek Anetą Kryszak.

Zabawy dla całej rodziny w plastycznej przestrzeni 2- oraz 3-wymiarowej.  Jak słowa przełożyć na plastyczny obraz? Jak słowo uzupełnić obrazem? Jak stworzyć własny pomysł na plastyczną przestrzeń świata? Inspiracje dla rodzinnych zabaw plastycznych

 [fot. Piotr Kosela, arch. autorki]


- 28 Maja 2017 - Budowanie nastroju opowieści przez dźwięki.

a) Umiejętność wyrażania nastroju i emocji poprzez dźwięki.
b) Tworzenie ruchu bohatera opowieści.

 

Powrót na górę