Projekt: ODKRYWAMY TAJEMNICE WARSZAWSKICH PARKÓW

PROJEKT REHABILITACJI SPOŁECZNEJ

Czas: lipiec 2017, 2018, 2019, 2020
Uczestnicy: Seniorzy z Klubu Seniora „Wars i Sawa” oraz inni seniorzy z klubów seniora i Uniwersytety Trzeciego Wieku z Warszawy.
Koordynator projektu: Grzegorz Jasiński;
tel. 22-831-23-75 w.128; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Organizator: Klub Seniora „Wars i Sawa” w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie.

informacje o edycji projektu w 2017 roku,
informacje o edycji projektu w 2018 roku,
informacje o edycji projektu w 2019 roku,
- informacje o edycji projektu w 2020 roku.

Grupa seniorów z Klubu Seniora „Wars i Sawa” wystąpiła z inicjatywą zorganizowania zajęć poza siedzibą SDK w okresie letnim. Klubowicze zwrócili uwagę na problem dotyczący seniorów: poczucie większego osamotnienia ze względu na wakacyjne wyjazdy ich rodzin oraz na potrzebę zwiększonej aktywności psychofizycznej poprzez ruch na świeżym powietrzu w estetycznej przestrzeni.

Cel: Aktywizacja procesów poznawczych i podniesienie sprawności ruchowej. 

1. Poprawa sprawności fizycznej (pobudzenie do lepszej pracy układu szkieletowo-mięśniowego, układu krążenia, układu oddechowego) przy wykorzystaniu techniki nord-walking podczas spacerów.
2. Aktywizacja procesów poznawczych (spostrzegania, uwagi, pamięci, przetwarzania informacji) przy wykorzystaniu metody wykładu połączonego z pytaniami zwrotnymi, tworzenia „drzewa wiedzy”, quizu) 
3. Obniżenie poczucia osamotnienia poprzez wspólne zabawy, ćwiczenia, grę terenową, pracę zespołową oraz tworzenie warunków do nawiązywania nieformalnych relacji.

Miejsce zajęć: Warszawskie ogrody i parki.

Podczas spacerów uczestnicy poznają oglądane obiekty oraz dowiedzą się jak zostały zaprojektowane, w jakiej epoce i jakim nurcie planistycznym, jakie rośliny zasadzono i skąd „przywędrowały do naszego kraju, jaka jest historia rozmaitych budowli i pomników i jakie ciekawostki związane są z konkretnym obiektem.

 

Prowadzące spacery:

Ewa Andrzejewska – przewodniczka miejska po Warszawie z kilkunastoletnim stażem, organizatorka autorskich wycieczek spacerów po Warszawie, instruktor kursów organizowanych przez Fundację Hereditas, pilot wycieczek i przewodnik terenowy. Od kilku lat współpracuje z warszawskimi i podwarszawskimi uniwersytetami Trzeciego Wieku w charakterze prelegenta i organizatora spacerów dla słuchaczy tych uniwersytetów. Współprowadziła spacery przyrodniczo-historyczne w projekcie „Hortiterapia – to naprawdę działa!” w ramach programu ASOS 2015.

Małgorzata Dyrska – przyrodnik, z wykształcenia architekt krajobrazu po warszawskiej SGGW, ukończyła studia podyplomowe z pedagogiki na APS w Warszawie. Autorka i koordynatorka projektów dotyczących edukacji przyrodniczej, takich jak „Zielona majsterka” dla Biura Pomocy i Projektów Społecznych”; „Lato za miastem” i „Zielona edukacja” dla Biura Edukacji, „Te co skaczą i fruwają” i „Od obserwacji do inspiracji” dla Dzielnicy Bemowo, „Królewskie owoce” dla Dzielnicy Ursus. Stoworzyła i prowadziła projekt „Hortiterapia – to naprawdę działa!” w ramach programu ASOS 2015, a w nim m.in. spacery przyrodniczo-historyczne. Posiada doświadczenie w prowadzeniu zajęć przyrodniczych, florystycznych i plastycznych z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami. Współpracowała z miesięcznikami: OGRODY, KWIETNIK, DZIAŁKOWIEC i MAGNOLIA oraz z Agencją Promocji Zieleni przy wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE i konferencji ZIELONE MIASTO.

 

  

 

 

 

 

 

fot. G.Jasiński