MUSICA SACRA - KONCERTY ORGANOWE

Koncerty - inne
Termin: 2017-11-05 17:00

Miejsce: Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie  |  Miejscowość: Warszawa

MUSICA SACRA - KONCERTY ORGANOWE

W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 3),
w ramach cyklu koncertów organowych Musica Sacra - temat przewodni: "Symfonie Feliksa Nowowiejskiego", wystąpią wybitni, polscy instrumentaliści:

- 5 listopada 2017 r. o godz. 17.00 - PIOTR WILCZYŃSKI
w programie: Leon Boëllmann, J-Guy Ropartz, Feliks Nowowiejski.

- 19 listopada 2017 r. o godz. 17.00 - IRENEUSZ WYRWA
w programie: Felix Mendelssohn Bartholdy, Feliks Nowowiejski.

Piotr Wilczyński – ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha i klawesynu – prof. Leszka Kędrackiego. Brał udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich doskonaląc swoje umiejętności w zakresie gry na organach i na klawesynie prowadzonych m. in. przez G. Boveta, K. Vada, J. Guillou, M. Radulescu. Zainteresowania muzyką klawesynową i kameralną pogłębiał w Amsterdamie, pod kierunkiem Marii i Gustawa Leonhardtów, oraz Boba van Asperena, a także na kursach prowadzonych przez członków Orkiestry XVIII wieku Fr. Brüggena. Współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi, specjalizującymi się zarówno w wykonawstwie muzyki dawnej, jak i dzieł z epok późniejszych. W ramach działalności koncertowej wspomnieć należy współpracę z wybitnymi solistami, zarówno wokalistami, jak i instrumentalistami, Urszulą Kryger, Tytusem Wojnowiczem oraz wieloma innymi. Wielokrotnie uczestniczył jako wykładowca w Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie. W latach 1995-99 Piotr Wilczyński był współorganizatorem i kierownikiem artystycznym Białostockiej Orkiestry Kameralnej im. J. Kl. Branickiego, specjalizującej się w wykonawstwie muzyki baroku i wczesnego klasycyzmu. W latach 1994-2009 pełnił funkcję organisty-kantora kościoła św. Benona w Warszawie, prowadząc zespół wokalny Bennonitae Cantantes i organizując koncerty muzyki liturgicznej. Obecnie pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, pełniąc funkcję kierownika Zakładu Muzyki Kościelnej. Jako organista i klawesynista koncertuje na licznych renomowanych festiwalach w kraju i za granicą.

Ireneusz Wyrwa - ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w szeregu mistrzowskich kursów interpretacji muzyki organowej, które prowadzili m.in.: Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Herbert Wulf, Jean-Claude Zehnder oraz Wolfgang Zerer.
Jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumi (II nagroda, 1996). W roku 2000 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Jako solista i kameralista prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych, a jego dorobek artystyczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W latach 1999-2013 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a od 2013 roku jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiada w jury przesłuchań i konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzi seminaria i kursy wykonawcze. Działa także jako organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego.

Wstęp wolny.
Organizatorzy: Bazylika pw. Świętego Krzyża w Warszawie i Staromiejski Dom Kultury.
Koncepcja programu: Michał Dąbrowski

 

Adres:
Krakowskie Przedmieście 3, 00-047 Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Termin: 2017-11-19 17:00 - 2017-11-05 17:00

Wspierane przez iCagenda