Najlepsze animacje Festiwalu Kocham Dziwne Kino

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2017-10-24 19:00

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych Staromiejskiego Domu Kultury oraz Festiwal Filmowy Kocham Dziwne Kino zapraszają na warszawską odsłonę jednego z najoryginalniejszych i inspirujących festiwali kina niezależnego w kraju..

Festiwal Filmowy Kocham Dziwne Kino przybliża nieszablonowe dzieła niezależnych twórców filmowych, podchodzących do swej twórczości z dystansem i humorem.

We wtrorek 24 października o godz. 19.00 zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na blok NAJLEPSZYCH ANIMACJI Festiwalu Kocham Dziwne Kino. Wstęp wolny.

PROGRAM i kulisy selekcji przedstawia Dawid Gryza - twórca festiwalu.: 

MARZEC (2015)
reż. Hubert Piątkowski / 2:42 min (film pozakonkursowy, edycja 5)
Na początek animacja z kotkami, bo przecież WSZYSCY kochamy kotki ;) Film pochodzi z kompilacji CYFROWA KRONIKA FILMOWA 2015 dokumentującej dokonania studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

SÓWKA IMPREZÓWKA: MUCHOMOR (2011)
reż. Mariusz Szulc / 2:03 min (film pozakonkursowy, edycja 1)
Sówka podczas specyficznego stanu nadmienia swą filozofię dotyczącą postrzegania otaczającego ją świata. (opis reżysera)
Łódzka ekipa Ded Flaj Prodakszyn już od pierwszej edycji festiwalu zasypywała nas ciekawymi produkcjami. W 2015 roku Mariusz Szulc otrzymał Złotego Mola za film (aktorski) "Okno z framugą na podwórze".

A GDYBY (2013)
reż. Kamil Wójcik / 4'56 min (film konkursowy, edycja 3)
Jak mówi przysłowie: gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała, ale czy na pewno? Każdemu zdarzyło się chociaż raz zastanowić nad tym co można byłoby zrobić inaczej. Inaczej, ale czy lepiej? Czy gdybając jesteśmy w stanie przewidzieć skutki błahej decyzji? A gdyby w ciągu jednego dnia można by podglądnąć wygdybane sytuacje? Gdyby można zobaczyć, co mogłoby się wydarzyć? Czy gdybanie jest przydatne, a może nigdy nie prowadzi do niczego dobrego? (opis reżysera)

PIPETA (2009)
reż. Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz / 9:18 min
(film konkursowy, edycja 1)
Ferajna Filmowa KaPoK ma zaszczyt zaprezentować Państwu jedyny odcinek kultowego programu popularnonaukowego "Pipeta", w którym prowadzący prof. zw. dr hab. mgr inż. metafizyki przyrody nieożywionej Mieczysław Koźlak-Czarnkowski usiłuje rzucić nowe światło na zagadnienie końca losów ludzkiej cywilizacji. (opis reżysera)

KONSTRUKTOR (2012)
reż. Tessa Moult-Milewska /13:25 min (film konkursowy, edycja 1)
Konstruktor jest poświęconym swojej pracy samotnikiem, konstruującym bliźniacze kopie swoich klientów. Zatraca myśli podczas pracy, do momentu kiedy brakuje klientów i nie ma już komu pomagać, a laboratorium wydaje się zimne i puste. Aby oszukać samotność projektuje stworzenie na swoje podobieństwo, ale co jeśli okaże się lepsze od niego?
Animacja kukiełkowa w technice stop-motion inspirowana steampunkiem, cyberpunkiem, z elementami burtoneski. (opis reżyserki)

CORPOPHILIA (2016)
reż. Bartek Kędzierski / 0:55 min /(film pozakonkursowy, edycja 5)
Filmowa ilustracja do wiersza Marty Podgórnik pt. "Korporacja". Film powstał w ramach projektu "Liryka Extra" Goethe Institut. (opis reżysera)

THE TRICK (2013)
reż. Kamil Wójcik / 3:13 min (film pozakonkursowy, edycja 3)
Jest to animowany teledysk do utworu "The Trick" zespołu Acid Drinkers. Tajemniczy mężczyzna morduje mieszkańców ponurego miasta i próbuje z ich zwłok zbudować kukły do swojego spektaklu. (opis reżysera)

STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ 2 (2012)
reż. Tymon Albrzykowski / 7:09 min (film konkursowy, edycja 2)
Co by było gdybyśmy mogli mieć wszystko? Czy bylibyśmy szczęśliwi czy raczej przytłoczeni nieskończonymi możliwościami wyboru? Osadzona w surrealistycznej stylistyce, dalsza historia stoliczka z baśni "Stoliczku, nakryj się" braci Grimm. (opis reżysera)

RESURRECTION (2011)
reż. Wojciech Sankiewicz / 2:05 min (film pozakonkursowy, edycja 1)
Historia kilku dni z życia człowieka, który właśnie otrzymał zupełnie nieoczekiwaną wiadomość. (opis reżysera)

W STARYM KINIE (2014)
reż. Mariusz Wirski / 9 min / (film konkursowy, edycja 4)
Animacja poklatkowa. Para zakochanych wybiera się do kina. Mimo niechęci dziewczyny, partner zaprasza ją na seans w starym kinie. Wkrótce okazuje się, że klasyczne filmy wywołują na niej znacznie większe wrażenie niż się spodziewała. (opis reżysera)
Mariusz Wirski (wraz z Mariuszem Hybiakiem) został nagrodzony Złotym Molem 2014 za film (aktorski) "Sweter" podczas trzeciej edycji festiwalu.

FABRYKA (2014)
reż. Sebastian Kwidziński, Marcin Roszczyniała / 16 min (film konkursowy, edycja 3)
Drastyczne przejście trójki głównych bohaterów z okresu dzieciństwa w dorosłość. Podczas tej podróży zmagają się z dobrą stroną dorosłości – rodzina, przyjaźń oraz tą złą – ciężka praca fizyczna, śmierć. Jeden z bohaterów postanawia powrócić do okresu dzieciństwa, ale niestety ta droga jest bezpowrotna. (opis reżysera)
Sebastian Kwidziński został nagrodzony Złotym Molem 2012 za film (aktorski) "Winda" podczas pierwszej edycji festiwalu.

DRUMLA (2015)
reż. Tomasz Pawlak / 12:28 min / Złoty Mól 2016 (edycja 5)
Janko to amator gry na drumli i szybkiej jazdy na rowerze. Mieszka z babcią weteranką Powstania Warszawskiego i marzy o wynalezieniu leku na wszystko. Ma do tego okazję, bo zatrudnia się, na okres wakacji, w laboratorium farmaceutycznym, a w mieście właśnie wybucha epidemia. (opis reżysera)
Nagrodzona Złotym Molem 2016 "Drumla" to druga animacja w dorobku reżysera wyróżniona na Festiwalu Kocham Dziwne Kino. Poprzednią statuetkę Tomasz Pawlak otrzymał w 2013 roku za "Potencjalne problemy dozorcy Mariana".

CIPKA (2016)
reż. Renata Gąsiorowska / 9:00 min / Złoty Mól 2016 (edycja 5)
Mam taką umowę z Wielkim Inkwizytorem festiwalu O!PLA, Piotrem Kardasem, że z wszystkich konkursowych filmów Festiwalu Polskiej Animacji, typuję jeden, który dostaje złoty bilet do bloku konkursowego Kocham Dziwne Kino. "Cipka" okazała się dobrym wyborem. Publiczność nigdy dotąd nie była tak jednomyślna. Blisko 40 głosów (dotąd na filmy laureatów głosowało 20-kilku widzów). Zresztą doceniono ją nie tylko w Pabianicach, ale także na wielu festiwalach międzynarodowych.

 

 

Terminy


Termin: 2017-10-24 19:00

Wspierane przez iCagenda