Legendy kina Afryki – Djibril Diop Mambety - Afrykański Weekend Kulturalny w ramach Festiwalu AfryKamera

Edukacja międzykulturowa
Termin: 2017-05-21 17:30

W niedzielę 21 maja o godz.17.30 zapraszamy na spotkanie z cyklu "Legendy kina afrykańskiego" tym razem poświęcone sylwetce Djibrila Diopa Mambety'ego. Spotkanie odbywa się podczas Afrykańskiego Weekendu Kulturalnego w ramach Festiwalu AfryKamera i Dni Afryki 2017.

Senegalski aktor, scenarzysta i reżyser, zmarły w 1998 roku w wieku 53 lat.
Mimo bardzo skromnego ilościowo dorobku artystycznego, Mambety jest uważany za jednego z najważniejszych filmowców afrykańskich, nazywa się go często afrykańskim Godardem – ze względu na niezwykły sposób kadrowania widoczny w jego filmach, co nie dziwi, jako że znane są wypowiedzi samego Mambetyego, który przyznawał otwarcie, że francuskie kino Nowej Fali miało duży wpływ na jego twórczość filmową.
Mambety wyreżyserował 2 filmy długometrażowe: Touki-Bouki (1972), będący swoistą refleksją o młodości, dojrzewaniu i wykluczeniu z wyraźnymi odniesieniami do nadrealizmu oraz Hyènes (1992), pokazywany podczas festiwalu w Cannes, którego scenariusz oparto na sztuce teatralnej Friedricha Dürrenmatta Wizyta starszej pani. Te 2 filmy fabularne miały stanowić część trylogii poświęconej filmowej wizji relacji między władzą a szaleństwem.

Powstało także kilka filmów krótkometrażowych: przede wszystkim – Frank (Le Franc, 1995) oraz Mała sprzedawczyni słońca (La Petite Vendeuse de soleil (1998). Te filmy zapoczątkowały planowaną trylogię – Historie zwykłych ludzi (Histoires de petites gens); plany pełnej realizacji cyklu zostały przerwane przez śmierć reżysera.

Podczas spotkania prześledzimy życiorys artystyczny reżysera i zaprezentujemy wybrane fragmenty twórczości.

Prowadzenie – dr Ewa Kalinowska

Wstęp wolny.

 

 

Terminy


Termin: 2017-05-21 17:30

Wspierane przez iCagenda