KONKURS "RYTMY SYNKOPOWANE”

Koncerty - inne
Termin: 2017-05-15 18:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

KONKURS "RYTMY SYNKOPOWANE”

15 maja 2017 r. o godz. 18.00 odbędzie się konkurs pianistyczny zatytułowany "Rytmy synkopowane" dla dzieci i młodzieży z Klubu Małych Pianistów i Klubu Bemolek. Wstęp wolny.

W konkursie wezmą udział:

- w kategorii "Pierwszy raz w konkursie": STAŚ BOROWIECKI, MATEUSZ CZARNOMSKI, ZOSIA LEWICKA, JAŚ MICHNIEWSKI, BARTEK NATORSKI, JAN POWOLNY, JAGODA RUBACH, ZOSIA SOBKÓW, OLA URBAŃSKA;

- w kategorii "Młodsi soliści": DIANA DAUBEK, JAGODA GRABIEC, ANIA KALISZ, MARTA KWIATKOWSKA, HELENA MIŚKIEWICZ, MAJA TAPERT, MAJA ZELEK;

- w kategorii "Starsi soliści": MIKOŁAJ BACZYŃSKI, MARTA BANEK, IGA DOLSKA, MIKOŁAJ GOMUŁKA, MARIA PRUSAKOW, AGATA SOBKÓW.


„Rytm jest czynnikiem bardzo istotnym dla wszystkich żywych istot na świecie. Obserwujemy go u rośliny, która kiełkuje i więdnie w rytmie pór roku. Również rozstawienie liści oraz płatków i pręcików w koronie kwiatu wykazuje rytmiczny porządek, dający się wyrazić liczbowo. Rytm widzimy w budowie organizmów. W proporcjach ludzkiej postaci obecne są prawa harmonii takie jak w muzyce, które dają się wyrazić liczbowo, na przykład jako odpowiednie stosunki długości między łopatką, ramieniem, przedramieniem, dłonią oraz członami palców. Wszystkie procesy organiczne przebiegają rytmicznie. Jest to rytm, który ma związek z następowaniem po sobie dnia i nocy, poranka, południa i wieczoru, z rytmem wiosny, lata, jesieni i zimy.

Człowiek nauczył się częściowo uniezależniać od tych rytmów. Potrafi czuwać nocą i spać w ciągu dnia. Może przyjmować pożywienie o dowolnych porach. W lecie może zamykać się w domu, a zimą zażywać ruchu na łonie natury.
Dziecko jednak nie potrafi działać w taki sam sposób jak osoba dorosła. Natura dziecka wymaga podporządkowania rytmowi. Dziecko potrzebuje i pragnie rytmu.”
Te rozważania z książki Karoliny von Heydebrant mogą stanowić wprowadzenie do działalności klubów pianistycznych SDK, które proponują dzieciom nie tylko cykliczność - zatem rytmiczność, swoich działań, ale nieustannie poddają je oddziaływaniom rozmaitych prostych i złożonych rytmów muzycznych, rozwijając wewnętrzną harmonię, poczucie rytmu i oparcia płynącego z odkrycia porządku i przewidywalności.
Konsekwentny i systematyczny kontakt z muzyką podnosi nie tylko jej znajomość ale i odwagę w prezentowaniu swoich umiejętności oraz chęć spotkania z innymi amatorami gry na fortepianie. Owocuje to, raz w roku, spotkaniem młodych pianistów z Klubu Bemolek i Klubu Małych Pianistów na wspólnym konkursie, na którym w zabawie, ale także w rywalizacji o nagrody dla najlepszych, mierzą się młodzi muzycy.
W tym roku tematem konkursu będą „Rytmy synkopowane”, stad też wstępne rozważania o rytmie. Warte podkreślenia jest to, iż właśnie rytmy punktowane, do których rytmiczna figura zwana synkopą należy, wpływają na organizm ludzki, podniesieniem poczucia siły i odwagi.
Do konkursu zostały wybrane utwory, które przynajmniej jedną synkopę posiadają,
a ponieważ najłatwiej znaleźć ją w muzyce, która przywędrowała do nas zza oceanu, usłyszymy tym razem utwory z dziedziny jazzu, bluesa, boogie, zaprzyjaźniające dzieci z nieco ambitniejszą formą muzyczną i obalające twierdzenie o tym, że są to formy trudne i niezrozumiałe. Program konkursu może też stanowić most łączący pokolenia, ponieważ rodzice i nieco starsi goście konkursu będą mogli w prezentowanych utworach rozpoznać wiele pamiętnych, ponadczasowych przebojów.

Zapraszamy 15 maja 2017 r. o godz. 18. 00 do Sali Kameralnej SDK.


Katarzyna Mazur

 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Termin: 2017-05-15 18:00

Wspierane przez iCagenda