Cheikh Anta Diop w cyklu Kultury i postaci Afryki

Inne
Termin: 2017-03-27 19:00

W poniedziałek 27 marca o godz. 19.00 zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego domu Kultury na spotkanie w ramach cyklu „Kultury i postaci Afryki” podczas, którego przybliżymy postać CHEIKH ANTA DIOPA- senegalskiego historyka, egiptologa i antropologa, jak również uczestnik życia politycznego.

W swoich pracach naukowych dowodził obecności i roli Czarnej Afryki w historii świata od czasów o wiele dawniejszych niż dopuszczały to badania naukowców z Zachodu.

Anta Diop zajmował się szczególnie Starożytnym Egiptem dowodząc, że historia i cywilizacja Egiptu stanowią integralną część Czarnej Afryki. Podkreślał afrykański wkład do kultury i cywilizacji światowej, popierając swoje tezy badaniami znalezisk archeologicznych (w Dakarze złożył laboratorium , gdzie stosowano pomiary z wykorzystaniem izotopu węgla C 14), czy też drobiazgowymi analizami językoznawczymi (studia porównawcze staroegipskiego z językami afrykańskim grupy nigero-kongijskiej).

Tezy Anty Diopa spotkały się z protestami środowisk naukowych europejskich, i szerzej – zachodnich ; do dzisiaj wzbudzają pewne kontrowersje i nie są powszechnie akceptowane, choć od czasu ich publikacji i śmierci senegalskiego badacza dokonano odkryć, które częściowo potwierdzają prawdziwość jego teorii. Żył w latach 1923 – 1986.

Prowadzenie spotkania: Ewa Kalinowska

Wstęp wolny.

Kilka słów o cyklu Kultury i postaci Afryki:

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

Zapraszamy na spotkania o kulturach i postaciach Afryki - poniedziałki godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury
Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosystem.pl

informacje: Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 831 23 75 w. 141

 

 

Terminy


Termin: 2017-03-27 19:00

Wspierane przez iCagenda