Seminarium FANTASTYCZNE WSPÓLNOTY - II. Potwory

Klub Literacki
Termin: 2017-03-16 18:30

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

FANTASTYCZNE WSPÓLNOTY 

CYKL OTWARTYCH SEMINARIÓW DR JOANNY BEDNAREK (Wspólny Pokój)

Czwartek, 16 marca 2017 r., godz. 18.30 - Piwnica Largactil SDK - wstęp wolny

Seminarium II: Potwory

Fantastyka, często niesłusznie lekceważona jako gatunek popularny, to laboratorium nowych form uspołecznienia, tożsamości indywidualnych i zbiorowych, relacji między płciami, czy hipotez na temat możliwości porozumienia z innymi niż ludzka formami życia. Na równi z teorią - antropologią czy filozofią - ukazuje, w którą stronę i jakimi skutkami można przekroczyć granice znoszonego już nieco i męczącego (kapitalistycznego) człowieczeństwa. W trakcie seminarium przyjrzymy się niektórym spośród tych wizji - jedne z nich są piękne, inne przerażające, inne jeszcze irytujące, ale każda ukazuje coś istotnego dla naszej teraźniejszości i przyszłości.

Joanna Bednarek (ur. 1982): filozofka, tłumaczka, pisarka, członkini redakcji „Praktyki Teoretycznej” i współpracowniczka Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu, publikowała m.in. w „Krytyce Politycznej” i „Czasie Kultury”. Autorka książek: „Polityka poza formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki” (2012) i „Linie kobiecości. Jak różnica płciowa przekształciła literaturę i filozofię?” (2016). Teksty publikowała w „Czasie Kultury”, „Wakacie” i „FA-arcie”. Członkini Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej JULIUSZ.

Lektury: H. P. Lovecraft, Widmo nad Innsmouth, w: Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści, Vesper, Poznań 2012 (ważne, żeby to było to wydanie ze względu na przekład Macieja Płazy); Maciej Płaza, W przeddzień potwornego zmartwychwstania, posłowie do: H. P. Lovecraft, Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści, Vesper, Poznań 2012

 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Termin: 2017-03-16 18:30

Wspierane przez iCagenda