POLSKA SZTUKA WSPÓŁCZESNA W BUDAPESZCIE

Galeria promocyjna
Termin: 2017-03-22 - 2017-04-20

Miejsce: Galeria LATARKA - Węgry, Budapeszt  |  Miejscowość: Budapest

PROMOCYJNA W LATARCE

KATARZYNA DYJEWSKA, LESZEK MARGASIŃSKI,
MARTA NADOLLE, MAGDALENA PELA, AGNIESZKA ZABRODZKA
SAMOTNOŚĆ JEST ZŁUDZENIEM

Galeria LATARKA, Andrássy út 32, Budapeszt.

Wernisaż - 22 marca 2017 r. o godz. 19.00.
Wystawa czynna od 22 marca do 20 kwietnia. 

margaGaleria Promocyjna Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie organizuje wystawę sztuki współczesnej ”SAMOTNOŚĆ JEST ZŁUDZENIEM” w Galerii LATARKA w Budapeszcie. Wystawa jest prezentacją prac pięciu polskich malarzy najmłodszego po-kolenia: Katarzyny Dyjewskiej, Leszka Margasińskiego, Marty Nadolle, Magdaleny Peli i Agnieszki Zabrodzkiej. Wybrani na wystawę twórcy pokazywali swoje indywidualne wystawy w Galerii Promocyjnej w roku wystawowym 2015/2016. Tym, co ich łączy oprócz podejmowanego tematu, jest także wykształcenie w akademiach sztuk pięknych oraz medium, którym się posługują. Tym, co różni - stylistyka oraz sposób postrzegania i przedstawiana świata. Wystawa ma także na celu pokazanie, jak różnorodna jest twórczość młodych polskich artystów, którym udaje się wytworzyć własny artystyczny język w tak trudnych dla sztuki czasach.
„Samotność jest złudzeniem. Myśli człowieka krążą zawsze koło innych ludzi i łączą go z ich losem, który na próżno stara się odepchnąć”- to słowa polskiej pisarki i publicystki Zofii Nałkowskiej. Ale czy rzeczywiście tak jest? Mówi się, że samotność jest cywilizacyjną chorobą naszych czasów, bo choć żyjemy w świecie determinowanym przez ilość lajków, serduszek, znajomych na Facebooku, czy followersów, zapominamy o najważniejszym - relacji z drugim człowiekiem.
To właśnie ten stan emocjonalny odnajdujemy dziś w twórczości wielu artystów młodego pokolenia. Samotność  postrzegana w różnych wymiarach i na różnych płaszczyznach jest wielorako przez nich interpretowana, a co za tym idzie - obrazowana. Dostrzegamy ją w abstrakcjach, w nawarstwieniu postaci, tam, gdzie człowiek stanowi jedynie sztafaż, a także w  zwykłym, z pozoru, cytacie zasłyszanym gdzieś na ulicy. 

Katarzyna Dyjewska malując na pograniczu abstrakcji, kadruje prawdziwe lub wyimaginowane przestrzenie architektoniczne. Analizuje samotności i pustce otaczającej współczesnego człowieka. Czasem są to prawdziwe miejsca, innym razem wyimaginowane przestrzenie. Marta Nadolle na swoich obrazach tworzy „pamiętnik”, którego przeważnie sama jest bohaterką. Zapisuje w nim własne spostrzeżenia, zatrzymuje w kadrze sceny ze swojego życia, opatrując je trafnym komentarzem („NIE dobrze mi samemu”, „Będzie, że się narzucasz”, „Może gdybym miała chociaż psa tutaj”). Magdalena Pela z kolei konsekwentnie tworzy autorski cykl „all-over". Na swoich obrazach bada strukturę tłumu - nawarstwia figury ludzi/znaków. Agnieszka Zabrodzka skupia się na malowaniu pejzażu. Nie jest to jednak zwykły pejzaż, poprzez zmianę kompozycji, ciemną kolorystykę i stworzenie z człowieka jedynie sztafażu sprawia, że jej prace mają w sobie coś magicznego. Leszek Margasiński eksploatując abstrakcję malarską nakreśla problem nadmiaru w dzisiejszym świecie.
Każdy z zaprezentowanych na wystawie twórców, tak samo jak i odbiorca, interpre-tuje samotność na swój własny sposób.

Kuratorzy wystawy: Kaja Werbanowska i Tomasz Piars

 

 

Adres:
Budapest, Andrássy út 32

 

Mapa


 

Terminy


Okres: Od 2017-03-22 do 2017-04-20

Wspierane przez iCagenda