Kongijska subkultura Sapeur - Kultury i postaci Afryki

Inne
Termin: 2017-03-20 19:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Kultury i postaci Afryki” – tym razem dotyczyć ono będzie kongijskiej subkultury Sapeur.

"Stowarzyszenie Ludzi Rozrywkowych i Elegancko Ubranych” – tak brzmi w wolnym tłumaczeniu nazwa jednej z bardziej intrygujących subkultur miejskich w Afryce. Wychodzi ono poza wszelkie schematy związane z postrzeganiem tego, co „nosi” się w Afryce, wprowadza w zakłopotanie tych, którzy sądzą, że szaleństwem jest kupno za cztery pensje jednej marynarki Paula Gaultiera czy Louis Vuittona...

La Sape (Société des Ambianceurs et des Personnes Élégantes), narodziła się w Brazzaville, stolicy Konga i wbrew pozorom nie odnosi się jedynie do faktu noszenia markowych garniturów, kolorowych skarpetek czy dandysowskich dodatków. Przynależność do Sapeur określa pewien sposób bycia wśród ludzi, wiąże się z określonym savoir-vivr’em i zasadami, kulturą popularną i tradycją muzyczną. Muzyk Papa Wemba, zwany „papieżem” Le Sape, powiedział wręcz: „Nie wyrzekajcie się ubrań. To nasza religia”.

Niezmiernie ciekawe są źródła tej subkultury: fascynacja bohaterami ze spaghetti westernów (Django i Buffalo Bill), dążenia emancypacyjne Kongijczyków ujawniane za czasów kolonialnych, wreszcie - bunt wobec strojów „narodowych” narzucanych przez dyktatora Mobutu Sese Seko.

Podczas prelekcji obejrzymy wspólnie „kultowe” dla Sapeur wideoklipy (w tym współczesny hip-hopowy remix słynnego „Indipendence cha cha” z 1950 roku), nauczymy się dekalogu Sapeur, przyjrzymy się z bliska filozofii „sapologie”. Zastanowimy się, jak wielkie znaczenie miała i ma nadal muzyka w polityce kongijskiej i na ile moda może służyć do kształtowania własnej tożsamości.

Prowadzenie: dr Karolina Marcinkowska, Africa Remix
Współorganizator wydarzenia: Africa Remix
Wstęp wolny

Kilka słów o cyklu Kultury i postaci Afryki:
Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.
Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

Zapraszamy na spotkania o kulturach i postaciach Afryki - poniedziałki godz. 19.00, Staromiejski Dom Kultury

Organizator – Staromiejski Dom Kultury
Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosystem.pl

informacje: Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 831 23 75 w. 141

 

 

Terminy


Termin: 2017-03-20 19:00

Wspierane przez iCagenda