Spray for change - street art w Kenii – Kultury i postaci Afryki

Inne
Termin: 2017-02-13 19:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Kultury i postaci Afryki” – tym razem poświęcone ono będzie artystom graffiti z Kenii.

Graffiti – street art - fuzja sztuki i działania społecznego, z założenia antystystemowa, nastawiona na przełamywanie barier – konwencji artystycznych, środków wyrazu, barier w kontakcie na linii sztuka-odbiorca... nacisk na otwarcie, zmiany....

Kenijski street art to sztuka czystej postaci, tworzona przez artystów pełnych młodzieńczej pasji, kreatywności i żywiołowości, łączą światy, style - tradycyjne motywy graficzne z nowatorskimi i abstrakcyjnymi. Buzuje w nich energią i rozlewa się na wiele obszarów. Artyści nie godzą się na zastaną rzeczywistość, dążą do szerokiej i widocznej zmiany – zarówno przestrzeni ich otaczającej, ale też niesprawiedliwości i nadużyć władzy. Ryzykując wiele podejmują śmiałe akcje polityczne. Są głosem swojego społeczeństwa, zmuszają ludzi do refleksji, ze swej sztuki czynią medium społecznego aktywizmu umożliwiając zabranie głosu tym, których nie słucha nikt.

Street art w Kenii jest stosunkowo nowym zjawiskiem ma zatem postać młodych ludzi, którzy burzą formy, normy, stereotypy - budują nowy obraz swojego pokolenia i artystów (aktywistów) z kontynentu afrykańskiego.

Prowadzenie: Paulina Zając – Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, stażystka GLEN 2015

Wstęp wolny.

Kilka słów o cyklu Kultury i postaci Afryki: 
Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.
Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

Zapraszamy na:
- spotkania o kulturach i postaciach Afryki - poniedziałki
- warsztaty komiksowe - 25 i 26.02. 2017. Zapisy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury
Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosystem.pl

informacje: Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 831 23 75 w. 141

 

 

Terminy


Termin: 2017-02-13 19:00

Wspierane przez iCagenda