"Czyją duszę może ukraść zdjęcie?" - film, foto i podróż w Dyskusyjnym Klubie Filmów Nieobecnych

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2016-11-22 19:00

"Czyją duszę może ukraść zdjęcie?" - projekcja filmu "Z kamerą wśród ludzi" i dyskusja.

Listopad jest miesiącem szczególnym dla tematyki globalnej dlatego we współpracy z post-turysta.pl, posługując się filmem dotykamy bardzo ważnego i powszechnego zagadnienia etycznego zachowania się w podróży, szczególnie w kontekście robienia zdjęć.

Podczas spotkania wyświetlimy film "Z kamerą wśród ludzi". Film został nakręcony przez parę Holendrów, pracujących jako przewodnicy wycieczek w Dolinie Omo w południowej Etiopii. Pokazuje spotkanie mieszkańców i turystów, odbywające się w bardzo konkretnym kontekście turystycznym. Obie strony mają wobec siebie określone oczekiwania i podążają za schematami zachowań. Czy jest możliwe wyjście poza ten schemat?

Po filmie zastanowimy się, jak w etyczny sposób fotografować ludzi, których spotykamy na wakacjach. Spróbujemy spojrzeć na samych siebie oczami mieszkańców rozsianych po całym świecie "etno-wiosek" i dzielnic turystycznych.

Dyskusję poprowadzi Maria Złonkiewicz - post-turysta.pl

Wstęp wolny. Ilośćmiejsc ograniczona.

Opis filmu "Z kamerą wśród ludzi" 

Dokument o zagrażającej tożsamości społeczności tradycyjnych współczesnej turystyce. Relacja popytu i podaży przekształca członków afrykańskiego plemienia w merkantylnie myślące podmioty przemysłu turystycznego. Plemię Mursi, znane zachodnim turystom głównie z kobiecych ozdób w postaci krążków umieszczanych w naciętej wardze, dąży do zwiększenia swojej turystycznej atrakcyjności. Członkowie plemienia odchodzą od zwyczajowych strojów i barw, czyniąc je bardziej „egzotycznymi”, aby naciągnąć „białych” na większe kwoty za zdjęcia. W tej spirali oczekiwań, które obie strony wzajemnie na siebie projektują, jedni i drudzy tracą coś ze swej tożsamości, biorąc udział w starannie przygotowanym spektaklu. Refleksja po przedstawieniu natomiast może być bolesna. Mursi są uzależnieni od turystyki. Zarzucili swój tradycyjny tryb życia na rzecz zarabiania pieniędzy. Ten krótki dokument, skupiający się na jednej holenderskiej turystce i jednej kobiecie Mursi, zderzając ich wypowiedzi, nie podpowiada rozwiązania schizofrenicznej sytuacji. Bawi, wstrząsa i uświadamia.

 

 

 

Terminy


Termin: 2016-11-22 19:00

Wspierane przez iCagenda