WSPÓŁCZEŚNI GRIOCI - zapraszamy do grupy!

Kultura Otwartości
Termin: 2016-09-01 - 2016-10-01

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

KULTURA OTWARTOŚCI

W Staromiejskim Domu Kultury trwa program edukacji kulturalnej, którego główną ideą jest kształtowanie postaw równościowych, solidarnościowych oraz otwartości, tolerancji i zrozumienia dla innych kultur. Dąży on również do stworzenia płaszczyzny dla dialogu międzykulturowego łącząc edukację kulturalną z międzykulturową, elementami edukacji globalnej i działaniami artystycznymi. Łączy zarówno uczestników w różnym wieku, jak też z różnych środowisk społecznych oraz kręgów kulturowych. Zajęcia są bezpłatne.

Składowymi programu są projekty:

- BAJKI MIĘDZYKULTUROWE - osoby wywodzące się z innego niż polski, kręgu kulturowego, czytają tradycyjną dla siebie bajkę, grupom dzieci z szkół i ognisk wychowawczych. Czytanie bajek wzbogaca prezentacja jej kontekstu kulturowego. Spotkania z bajkami odbywają się we wtorki, w Staromiejskim Domu Kultury. Dzieci, w trakcie warsztatów plastycznych wykonują ilustracje do wysłuchanych bajek. Cykl regularnych spotkań , odbywających się w Piwnicy Largactil, zakończy się w grudniu 2016 r. Efektem finalnym będzie m.in. książeczka, w której znajdą się wszystkie bajki z programu, w językach oryginalnych i polskim tłumaczeniu, ilustrowana pracami dzieci wykonanymi podczas warsztatów.

- MITY I POSTACI AFRYKI - uczestnicy odbywają podróże w czasie i przestrzeni od dawnych mitów i legend afrykańskich poprzez szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego, do teraźniejszości. Sprawdzamy jak ponadczasowe prawdy zawarte w mitach znajdują odbicie w obecnym życiu codziennym oraz w bardzo nowoczesnej sztuce, jaką jest komiks. Podczas spotkań przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego - zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Efektem spotkań i towarzyszących im warsztatów komiksowych jest album „Mity i postaci Afryki w komiksie” dostępny w Staromiejskim Domu Kultury, rozprowadzany również przez partnerów projektu.

- WSPÓŁCZEŚNI GRIOCI - grupa wolontariuszy SDK po szkoleniu z opowiadania bajek i historii (październik 2016 r.) odwiedzi przedszkola i inne placówki dla dzieci opowiadając bajki z książeczki wydanej w ramach projektu. Zapraszamy do zgłaszania się do grupy!

Kontakt: Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 831 2375 w. 141

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.

Organizator - Staromiejski Dom Kultury. Partnerzy - Ambasada Meksyku w Warszawie, Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Słowacki w Warszawie, Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Instytut Camoesa, Stowarzyszenie Kulturalne Sahaja Yoga, Stowarzyszenie SIETAR Towarzystwo Przyjaciół Grecji, Węgierski Instytut Kultury, Centrala - Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Fundacja FilmGramm, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Ukraiński Dom w Warszawie, Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” Ognisko „Starówka”, szkoły, przedszkola i placówki opiekuńczo-wychowawcze w Warszawie. Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosystem.pl, Afryka.org

 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Okres: Od 2016-09-01 do 2016-10-01

Wspierane przez iCagenda