XI AFRYKAMERA w SDK

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2016-04-12 19:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

XI FESTIWAL FILMÓW AFRYKAŃSKICH AFRYKAMERA

AfryKamera 2016 odbywać się będzie pod hasłem Stany rewolucji. Nie tylko zamierzamy odkrywać samą sytuację w regionie Afryki Północnej w 5 lat po wydarzeniach Arabskiej Wiosny, ale przede wszystkim chcemy stworzyć bogate portrety „stanów ducha” całego kontynentu ogarniętego rewolucyjnym fermentem. Choć nie wszystkie przemiany potoczyły się w kierunku liberalizacji i demokratyzacji, na kontynencie zauważalny jest skokowy wzrost wolności słowa, myśli, ekspresji, w tym w szczególności w kontekście kobiet. (...) Kobieta rozbrzmiewa szczególnie głośno w afrykańskim kinie i prawdopodobnie poza tymi stricte kobiecymi nie ma kinematografii równie „kobiecej”, co właśnie afrykańska (...).

Zapraszamy do Piwnicy Largactil SDK - wstęp wolny:

 koza za glos5 kwietnia 2016 r. godz. 19.00 - „Koza za głos”
Reżyseria: Jeroen van Velzen; 51 min; Kenia, Holandia; 2014

Pełen humoru film, który w krzywym zwierciadle wyborów na przewodniczącego szkoły ukazuje współczesną kenijską scenę polityczną. Do walki o objęcie funkcji prezydenta szkoły w niewielkim mieście Kilifi staje trzech kandydatów. Ich motywacje są różne, lecz łączy ich jedno – wyjątkowa determinacja. Said jest urodzonym zwycięzcą, a jego kampania toczy się z zaskakującym rozmachem. Harry poprzez zwycięstwo w wyborach chce budować polityczne portfolio, aby w przyszłości zapewnić lepszy byt swojej ubogiej rodzinie. Magdalene pragnie udowodnić, że w zdominowanych przez mężczyzn strukturach władzy jest miejsce dla kobiet. Kto zostanie prezydentem-elektem? Co okaże się kluczem do sukcesu?

Wstęp wolny.

 

11988390 392301140969495 4878387679827599714 n12 kwietnia 2016 r. godz. 19.00 - FilmAid Festival

Filmy realizowane przez zarówno przez uchodźców zamieszkujących obozy Kakuma i Dadaab (północne regiony Kenii) lecz także materiały realizowane przez młodych Kenijczyków zmagających się z wykluczeniem i/lub wieloma trudnościami.
Tematyka filmów to życie codzienne w obozie dla uchodźców, problemy dorastania w warunkach obozu, zmagania z wykluczeniem ze względu na pochodzenie czy status społeczny, dostęp do edukacji czy wczesne małżeństwa. Filmy pokazują również wspaniały potencjał zarówno twórców jak też bohaterów ich plany, marzenia i determinację w drodze do celu.

Materiały filmowe zostały zrealizowane w ramach działalności organizacji Film Aid z siedzibą w Kenii, która poprzez film stara się przekazywać ważne, często ratujące życie treści a także ulgę i nadzieję, nie tylko uchodźcom lecz także innym społecznościom na całym świecie.

Wstęp wolny. Napisy w języku angielskim

 

 

when elefants fight26 kwietnia 2016 r. godz. 19.00 - When elephants fight;
Reżyseria: Michael Ramsdell; 90 min; USA/Bermudy/Kongo/Rwanda/Kanada; 2015

W Demokratycznej Republice Konga znajdują się jedne z najbogatszych złóż coraz bardziej pożądanych przez zachodnich konsumentów elektroniki minerałów – m.in. miedzi i koltanu. Zamiast poprawiać jakość życia najbiedniejszej nacji na ziemi, miliardy dolarów trafiają do międzynarodowych korporacji, skorumpowanych polityków i lokalnych bojówek. Eksploatacja tych minerałów napędza wojnę, która od 1996 roku pochłonęła pięć milionów istnień. Może kiedyś konflikt ten będzie znany jako największa zbrodnia przeciwko ludzkości we współczesnej historii. Czy możemy go zatrzymać?

Po projekcji dyskusja, w której udział wezmą Ewa Jakubowska-Lorenz i Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Tematami poruszanymi będą: problem minerałów konfliktu, ich związek z elektroniką, której używamy oraz o tym, co można zrobić, żeby poprawić sytuację a także unikaniu podatków przez firmy wydobywcze i ich konsekwencjach dla krajów Globalnego Południa

 Wstęp wolny.

Szczegółowy program i opisy filmów: www.sdk.pl i www.afrykamera.pl.

Organizator: Fundacja FilmGramm. Partnerzy: Staromiejski Dom Kultury, Instytut Globalnej Odpowiedzialności

 

 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Termin: 2016-04-26 19:00 - 2016-04-12 19:00 - 2016-04-05 19:00

Wspierane przez iCagenda