MITY I POSTACI AFRYKI - WARSZTATY KOMIKSOWE

Mity Afryki
Termin: 2016-04-16 10:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

MITY I POSTACI AFRYKI

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przenieść się w świat afrykańskich mitów i legend – odkrywać jak ponadczasowe prawdy  znajdują odzwierciedlenie w naszym codziennym życiu i wyrażają się w tak nowoczesnej sztuce jaką jest komiks. Podczas spotkań przybliżymy też szereg postaci kontynentu afrykańskiego  – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych bohaterów świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Warsztaty komiksowe będą wydarzeniem towarzyszącym  11 Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera, natomiast jego promocja odbędzie się podczas Dni Afryki 2016.

Spotkania odbywają się w poniedziałki, w godz. 19.00 - 21.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury


Warsztaty komiksowe w dniach 16 i 17 kwietnia 2016 r. w godz. 10.00 - 15.00. Udział bezpłatny.

Uczestnicy zilustrują fragmenty biografii wybranych postaci lub wybrane mity z kontynentu afrykańskiego. Zostaną one następnie wydane w formie albumu komiksu. Warsztaty i spotkania są elementem projektu „Kultura Otwartości”. Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt i zapisy: Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 831 23 75 w. 141

O programie: 

Mity, wierzenia, legendy są podstawą tożsamości kulturowej wszystkich cywilizacji. Mitologie afrykańskie są mało znane w Europie, choć ich znaczenie kulturowe dorównuje znaczeniu znanej nam mitologii greckiej i rzymskiej, a przesłanie jest również ponadczasowe.  Zagłębienie się w mityczny świat afrykańskich wierzeń pozwala inaczej spojrzeć na kulturę afrykańską poprzez zrozumienie jej podstaw. 

Wbrew powszechnym stereotypom, historia i kultura Afryki tworzona była przez Afrykańczyków na bardzo długo przez przybyciem kolonizatorów. Razem poznajmy wspaniałe postaci i osobowości – twórców tożsamości, kultury, historii różnych regionów Afryki – społeczników, aktywistów, naukowców, artystów …..

Zestawienie starych prawd życiowych zawartych w wierzeniach afrykańskich z obecnym, europejskim systemem wartości,  przedstawienie całego wachlarza postaci kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych, pozwala na międzykulturowy dialog a komiks jest idealnym medium dla wyrażenia tak bardzo plastycznych historii zarówno mitów jak też osobistości związanych z tak pięknym kontynentem jakim jest Afryka. 

Organizator: Staromiejski Dom Kultury, Partnerzy: Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja FilmGramm, Centrala – Central Europe Comics Art, Fundacja AfrykaConnect,  Forum Kenijsko - Polskie, Fundacja dla Somalii, , Fundacja Adulis.

Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosysytem.pl, Afryka.org.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przenieść się w świat afrykańskich mitów i legend – odkrywać jak ponadczasowe prawdy  znajdują odzwierciedlenie w naszym codziennym życiu i wyrażają się w tak nowoczesnej sztuce jaką jest komiks. Podczas spotkań przybliżymy też szereg postaci kontynentu afrykańskiego  – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych bohaterów świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Warsztaty komiksowe będą wydarzeniem towarzyszącym  11 Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera, natomiast jego promocja odbędzie się podczas Dni Afryki 2016.

 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Termin: 2016-04-17 10:00 - 2016-04-16 10:00

Wspierane przez iCagenda