Królowa Saby i Haile Gebrselassie - Mity i postaci Afryki

Mity Afryki
Termin: 2016-03-14 19:00

Podczas siódmego już spotkania omówimy dwie, ważne dla Etiopii, postaci: Królowa Saby oraz Haile Gebrselassie. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Krawczuk (Katedra Języków i Kultur Afryki, Uniwersytet Warszawski). 


Królowa Saby
Opowieść o podróży królowej Saby do króla Salomona to najpopularniejsza legenda chrześcijańskiej Etiopii. Dla etiopskich chrześcijan legenda uzasadnia, dlaczego ich kraj został wybrany przez Boga i opowiada, w jakich okolicznościach do Etiopii trafiła Arka Przymierza, która, jak wierzą Etiopczycy, znajduje się w małym kościele na północy kraju. Legenda o Salomonie i królowej Saby od wieków służy także jako inspiracja dla popularnego malarstwa etiopskiego, które w unikalny sposób łączy elementy sztuki chrześcijańskiej i afrykańskiej. Podczas wystąpienia poznamy treść legendy i obejrzymy ilustrujące ją obrazy.


Haile Gebrselassie
Biegacze długodystansowi w Etiopii są największymi bohaterami zbiorowej wyobraźni. Spośród nich najbardziej uwielbiany jest Haile Gebrselassie. Podczas spotkania opowiemy o jego skromnych początkach, niedoścignionych sportowych dokonaniach oraz o życiu po zakończeniu kariery. Postać Haile Gebrselassie pokażemy na tle dziejów sportu w XX-wiecznej Etiopii, które stanowią odbicie skomplikowanych i fascynujących losów "Cesarstwa na Dachu Afryki".
Zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury.

Poniedziałek, 14 marca 2016 godz. 19.00

Wstęp wolny.

informacje, zapisy: Paulina Zając, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 831 23 75 w. 141

Kilka słów o cyklu: "Mity i postaci Afryki"
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przenieść się w świat afrykańskich mitów i legend – odkrywać jak ponadczasowe prawdy znajdują odzwierciedlenie w naszym codziennym życiu i wyrażają się w tak nowoczesnej sztuce jaką jest komiks. Podczas spotkań przybliżymy też szereg postaci kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych bohaterów świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

Uczestnicy spotkań o mitach i postaciach Afryki będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach komiksowych (kwiecień 2016) zakończonych wydaniem albumu komiksu.

Organizator: Staromiejski Dom Kultury, Partnerzy: Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja FilmGramm, Centrala – Central Europe Comics Art, Fundacja AfrykaConnect, Forum Kenijsko - Polskie, Fundacja dla Somalii, Fundacja Adulis.
Patronat: Kontynent Warszawa, Etnosysytem.pl, Afryka.org.

 

 

Terminy


Termin: 2016-03-14 19:00

Wspierane przez iCagenda