PRZEGLĄD FILMÓW RUMUŃSKICH - 8, 15, 22 marca 2016 r.

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2016-03-22 19:00

Miejsce: Piwnica Largactil, Staromiejskiego Dom Kultury  |  Miejscowość: Warszawa

DYSKUSYJNY KLUB FILMÓW NIEOBECNYCH

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych Staromiejskiego Domu Kultury i Rumuński Instytut Kultury zapraszają na PRZEGLĄD FILMÓW RUMUŃSKICH. Pokazy odbędą się w Piwnicy Largactil, Staromiejskiego Dom Kultury.

Wstęp wolny.

8 marca 2016 r. godz. 19.00
NIEZAPOMNIANE LATO / O vară de neuitat
Reżyseria: Lucian Pintilie; Francja, Rumunia, Włochy, 1994; 82 min

niezapomniane latoRumunia, rok 1925. Młoda Marie-Therese Von Debretsy (Kristin Scott Thomas) odrzuca zaloty dowódcy swojego męża. W rezultacie cała rodzina przeniesiona zostaje na niebezpieczną placówkę wojskową przy granicy rumuńsko-bułgarskiej, gdzie zarówno ich związek jak i człowieczeństwo będą wystawione na próbę.

Film z napisami w języku angielskim.

 

 

 

15 marca 2016 r. godz. 19.00 

KABAŁA W KABULU / Cabală la Kabul
Scenariusz i reżyseria: Dan Alexe; Rumunia 2007, 87 min

kabała w KabuluFilm opowiada historię ostatnich dwóch "niedobitków" żydowskich z miasta stołecznego Afganistanu po upadku reżimu talibów. Isaac Levy i Zabulon Simantov dzielą starą synagogę w Kabulu i cały czas się kłócą. Film zdobył główną nagrodę Festiwalu Astra Film Fest z Sibiu w 2007 r. i jest wyświetlany na dużych ekranach we Francji i Belgii. Dan Alexe jest znanym filmowcem i dziennikarzem rumuńskiego pochodzenia mieszkającym w Belgii. Jest reżyserem filmów dokumentalnych na temat Czeczeni, Afganistanu, Pakistanu, Kosowa i Środkowej Azji. Pracował dla BBC i dla radia Wolna Europa. Zdjęcia do filmu Kabała w Kabulu zaczynał w 2001 r., ale po roku, po powrocie do Europy, taśmy zostały mu ukradzione. W 2003 roku wrócił do Kabulu, nauczył się języka i ponownie zaczął kręcić film, który okazał się być zupełnie inny od wcześniejszego.

 

 

22 marca 2016 r. godz. 19.00
„CALIFORNIA DREAMIN’(NESFÂRŞIT)” / „CALIFORNIA DREAMIN’ (NIEDOKOŃCZONE)”
Reżyseria: Cristian Nemescu; Rumunia 2007, 155 min 

california  Akcja ostatniego, niedokończonego filmu Cristiana Nemescu oparta jest na autentycznych wydarzeniach z 1999r z czasów wojny w Jugosławii. Zawiadowca stacji kolejowej w malutkiej wiosce na południu Rumunii, człowiek z zasadami, a jednocześnie bezgranicznie skorumpowany, zatrzymuje pociąg NATO przewożący sprzęt wojenny do Kosowa. Transport nie posiada odpowiednich dokumentów, a odbywa się jedynie na podstawie ustnej zgody jakiegoś podrzędnego urzędnika rumuńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nieoczekiwany postój Amerykanów przeobraża zapadłą wieś w "krainę wszelkich możliwości". 

Pomiędzy Moniką - córką zwiadowcy stacji, której największym marzeniem jest wyrwanie się ze wsi, a przystojnym sierżantem McLarenem zawiązuje się delikatna nić uczucia. Wobec braku możliwości kontynuowania podróży, dowódca amerykański- kapitan Jones, organizuje bunt mieszkańców przeciwko zawiadowcy stacji.

 

Adres:
Rynek Starego Miasta 2, Warszawa

 

Mapa


 

Terminy


Termin: 2016-03-22 19:00 - 2016-03-15 19:00 - 2016-03-08 19:00

Wspierane przez iCagenda