Maskarada i karnawał w rytmie soca na Trynidadzie

Kultura Otwartości
Termin: 2021-01-13 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI, które odbędzie się w piątek 13 stycznia o godz. 19.00
DANE DO LOGOWANIA:
https://zoom.us/j/99181953003?pwd=ZGhKTkFiSFBqWTJJWk5ZUmk4akdjUT09
Meeting ID: 991 8195 3003
Passcode: 355188
 
TEMAT SPOTKANIA: Maskarada i karnawał w rytmie soca na Trynidadzie
Karnawał karaibski wyraża istotę kreolskoskiej hybrydyczności. Tradycja karnawału za ocean została przyniesiona ze starego kontynentu i zaadoptowana przez Afro-Karaibczyków, którzy nadali jej rozpoznawalną formę. Karnawał wywodzi z europejskiej tradycji zapustów, rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwanie na Wielkanoc. Natomiast korzenie calypso, muzyki związanej z karaibskim karnawałem, pochodzą z Afryki. Soca oznacza „Soul of Calypso”. Soca to bardzo energiczna muzyka związana z tańcem opartym na whine (ruchu bioder i talii) w rytm muzyki.
Na Trynidadzie i Tobago karnawał odbywa się w Środę Popielcową. Wszystkie karnawały karaibskie pochodzą od Karnawału Trynidadu i Tobago, nazywanego również Matką Karnawału.
Centralnym elementem tradycji karnawałowej jest Playing Mas” - masquerade ( maskaradzie ). Korzenie słowa “maskarada” sięgają na XIX wieku. Przed emancypacją niewolnicy często przedrzeźniali swoich panów, łącząc ich pompatyczne stroje z tradycjami parad i festiwali własnych afrykańskich kultur. Najbardziej znanym trynidadzkim twórcą kostiumów karnawałowych i oprawy maskarady jest Peter Minshall, “mas-man”, nazywany też twórcą karnawałowego teatru.
Prowadzenie: Olga Clarke

 

 

Terminy


Termin: 2021-01-13 19:00

Wspierane przez iCagenda