Nie-ludzkie modele społeczeństw i posthumanistyczna polityka / seminarium o roślinach

Seminaria
Termin: 2020-12-10 18:00

Miejsce: online

Czwartek, 10 grudnia 2020 o godz. 18:00
Wydarzenie online

Zapraszamy na drugie seminarium prowadzone przez dr Joannę Bednarek „Nie-ludzkie modele społeczeństw i posthumanistyczna polityka”.
Odbędzie się ono wyjątkowo online.

Zapisy przyjmujemy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Temat: „Rośliny”

Lektury:
Stefano Mancuso, „Rewolucyjny geniusz roślin”, przeł. A. Wziątek, Bukowy Las 2018.
Ursula K. LeGuin, „Słowo „las” znaczy „świat””, w: „Sześć światów Hain”, przeł. A. Sylwanowicz, Prószyński i S-ka 2018.
Ursula K. LeGuin, „Szerzej niż imperia i wolniej”, przeł. L. Jęczmyk, w: „Dziewczyny Buffalo i inne zwierzęce obecności”, Alkazar 1993.

Uczestniczkom i uczestnikom seminariów udostępniamy lektury po uprzednim kontakcie mailowym.

Opis:
Fantastyka tworzy modele społeczeństw, pozwalające jej stawiać problemy etyczne i polityczne, na różne sposoby – uwydatniając niektóre cechy istniejących ludzkich społeczeństw, a następnie zadając tym modelom pytania zachęcające do spekulacji, ale także eksplorując nie-ludzkie formy organizacji, na przykład te zwierząt innych niż ludzie, roślin, owadów i Internetu.
Czy powinniśmy wzorować się na nie-ludziach, myśląc o polityce? Czy rój rzeczywiście stanowi najbardziej rewolucyjną formę organizacji technologicznej i społecznej? Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z jego fetyszyzacją? I na ile wspomniane modele mogą nam pomóc w myśleniu o zmianach koniecznych, byśmy mogli jeszcze jakiś czas pożyć mimo katastrofy klimatycznej?

fot. pch.vector / freepik

 

 

Terminy


Termin: 2020-12-10 18:00

Wspierane przez iCagenda