Nie-ludzkie modele społeczeństw i posthumanistyczna polityka / seminarium o sztucznej inteligencji

Seminaria
Termin: 2020-11-12 18:00

Miejsce: online

czwartek, 12 listopada 2020 r. o godz. 18:00
Wydarzenie online!

Prowadzenie: dr Joanna Bednarek

Zapraszamy na drugie seminarium prowadzone przez dr Joannę Bednarek „Nie-ludzkie modele społeczeństw i posthumanistyczna polityka”.
Odbędzie się ono wyjątkowo online. Zapisy przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Temat: „Sztuczna inteligencja”

Lektury:
Nick Bostrom, „Superinteligencja”, przeł. D. Konowrocka-Sawa, Helion 2016.
Kim Stanley Robinson, „2312”, przeł. M. Koczańska, Fabryka słów 2012.
Uczestniczkom i uczestnikom seminariów udostępniamy lektury po uprzednim kontakcie mailowym.

Opis:
Fantastyka tworzy modele społeczeństw, pozwalające jej stawiać problemy etyczne i polityczne, na różne sposoby – uwydatniając niektóre cechy istniejących ludzkich społeczeństw, a następnie zadając tym modelom pytania zachęcające do spekulacji, ale także eksplorując nie-ludzkie formy organizacji, na przykład te zwierząt innych niż ludzie, roślin, owadów i Internetu.
Czy powinniśmy wzorować się na nie-ludziach, myśląc o polityce? Czy rój rzeczywiście stanowi najbardziej rewolucyjną formę organizacji technologicznej i społecznej? Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z jego fetyszyzacją? I na ile wspomniane modele mogą nam pomóc w myśleniu o zmianach koniecznych, byśmy mogli jeszcze jakiś czas pożyć mimo katastrofy klimatycznej?

 

 

Terminy


Termin: 2020-11-12 18:00

Wspierane przez iCagenda