Afrykańska muzyka elektroniczna cz.3: nowe brzmienia i lokalne rytmy w Malawi

Kultura Otwartości
Termin: 2020-08-31 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI, które odbędzie się w poniedziałek 31 sierpnia o godz. 19.00
Link do spotkania zostanie podany w przeddzień spotkania.

DANE DO LOGOWANIA
https://zoom.us/j/96598453663?pwd=UUxRSlpmUG9SL09lN0RDMXZsL01YUT09

Meeting ID: 965 9845 3663
Passcode: 920452

 
 
TEMAT SPOTKANIA: Afrykańska muzyka elektroniczna cz.3: jak przeplatają się nowe brzmienia i lokalne rytmy w Malawi”.
 
Trzecie spotkanie z cyklu poświęconego afrykańskiej elektronice dotyczy lokalnych scen przebogatego muzycznie choć niewielkiego kraju Malawi. Czy jednak "scena" pasuje do opisu takich zjawisk jak muzyka grana podczas ceremonii religijnych dla duchów przodków? Z pewnością nie mieszczą się one w regułach współczesnego rynku muzycznego.
 
Malawijscy producenci i didżeje czerpią jednak bardzo chętnie z tego religijnego, czy magicznego obiegu muzyki. Mimo że lokalne produkcje malawijskie rzadko przebijają się do światowego mejnstrimu, brzmienia kreowane w ubogo wyposażonych studiach mogą robić wrażenie na słuchaczach z Europy rytmiczną wyobraźnią i aranżacyjną wrażliwością.
 
Podczas spotkania posłuchamy utworów malawijskich gwiazd elektroniki i szalenie zdolnych outsiderów. Wiele piosenek zobaczymy pod postacią videoclipów realizowanych przez lokalne studia filmowe. Warto je zobaczyć również dlatego, że w większości są to produkcje niedostępne przez internet. Porozmawiamy o kontekście powstania tych utworów i o tym, kto jest kim w malawijskiej muzyce.
 
foto: Happy Mphande w Unity Midia Studio w Mzuzu. Autor zdjęcia - Piotr Cichocki
 
Prowadzenie: Dr Piotr Cichocki, który pracuje jako badacz i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach Stowarzyszenia 1000HZ prowadzi wytwórnię płytową, promującą głównie afrykańskich niezależnych artystów. 

 

 

Terminy


Termin: 2020-08-31 19:00

Wspierane przez iCagenda