PROMOCJA - wystawa w Galerii Promocyjnej

Galeria promocyjna
Termin: 2020-07-10 - 2020-08-29

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury - Rynek Starego Miasta 2

WYSTAWA TRWA: 10.07-29.08.2020

Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2

godziny otwarcia galerii:
środa-piątek: 15.00 - 20.00
sobota: 12.00 - 15.00

kurator: Marceli Adamczyk
identyfikacja wizualna: Włodi Włodarczyk


Pobierz katalog!

Prezentujemy prace 15 artystów i artystek najmłodszego pokolenia. Młodzi zajęli nie tylko dwie sale Galerii Promocyjnej, ale też inne przestrzenie, w tym kominek i ściany na parterze. Naszą instytucję dosłownie przejęli młodzi artyści i artystki:

Planeta, Aleksandra Liput, Wiktoria Walendzik, Zuza Piekoszewska, Martyna Hadyńska, Marcjanna, Sofia Estrada-Osmycka, Karolina Jarzębak, Julia Taszycka, Sylwia Walczowska, Kamil #2, Oskar Dąbrowski, Maciej Nowacki, Julia Kafizova, Bohdan Mucha.


Czym jest tytułowa promocja? Z jednej strony nawiązuje do nazwy galerii. Jej pomysłodawcy, Jackowi Werbanowskiemu, zależało na wspieraniu artystów najmłodszego pokolenia. My także idziemy tym tropem. Z drugiej strony to właśnie sztuka młodych jest w nieustannej “promocji”, sprzedawana przeważnie za bezcen, a sami twórcy zatrudniani są na umowach śmieciowych. Z trzeciej: promocja może być też rozumiana jako forma awansu w świecie artystycznym.

Byliśmy ciekawi, jak w 2020 roku radzi sobie najmłodsze pokolenie artystów i artystek. Daliśmy im więc wolną rękę, nie narzucając tematu wystawy. Prezentowanych na “Promocji” twórców pozornie nic nie łączy. Mieszkają w różnych miastach i krajach, raczej się nie znają. Jedni pokazywali swoje prace w dużych instytucjach, drudzy malują do szuflady, a jeszcze inni próbują swoich sił w niezależnych galeriach. To czas, w którym po skończonych szkołach i akademiach wchodzą w dorosłość, usamodzielniają się. Czas na ważne decyzje i próba zrozumienia tego, w jakim kierunku chcą iść.

Artyści na “Promocji” tworzą zarówno malarstwo, instalacje, fotografie, rzeźby, jak i video-arty. Dzięki różnym mediom szybko reagują na to, co dzieje się wokół nich. Tańczą, fascynują ich fetysze i seksualność, tworzą totemiczne naczynia i przedmioty, używają własnego ciała jako manifestu, świat cyfrowy przeobrażają w analogowy, malują surreali
styczne obrazy, ale też najzwyczajniej tworzą sztukę estetyczną. Każdy z nich jest tu i teraz, każdy na swój własny sposób opisuje świat.

Identyfikacja wizualna wystawy czerpie z kiczu, ironii, memów, stylistyki disco polo i gazetek reklamowych. To w końcu memy w tak widoczny w czasie lock downu sposób stały się dla wielu sposobem komunikacji, pozwalającym zachować dystans i oswoić trudną rzeczywistość.


Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/564252000932364/

 

 

 

 

Terminy


Okres: Od 2020-07-10 do 2020-08-29

Wspierane przez iCagenda