LGBT w tradycji i kulturze indyjskiej - SPOTKANIE ONLINE

Kultura Otwartości
Termin: 2020-04-20 17:30

SPOTKANIE W FORMIE ONLINE

Pomimo kwarantanny nie zaprzestajemy naszych działań i tym razem zapraszamy do sieci na spotkanie online poprzez platformę ZOOM.

Staromiejski Dom Kultury. we współpracy z Kołem Naukowym Doktorantów Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego "Orientuj się!" zapraszają na Spotkania z Orientem-Online

Drugie spotkanie odbędzie się w poniedziałek 20 kwietnia o godz. 17.30. Link do logowania:

https://us02web.zoom.us/j/84772668797?pwd=MVluaEh2cE0rdklBc3RsZDVZd3A0UT09

Meeting ID: 847 7266 8797
Password: 101420

Temat spotkania: 

LGBT W TRADYCJI I KULTURZE INDYJSKIEJ

Jeszcze przed dwoma laty Indie należały do grupy krajów dyskryminujących prawa osób homoseksualnych. Dzięki ogromnej pracy aktywistów w 2018 r. zniesiono akt 377., zgodnie z którym osoby odbywające stosunki seksualne „niezgodne z naturą”, czyli z osobą tej samej płci, podlegały karze do 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywnie. Kultura i tradycja indyjska są pełne sprzeczności. Pomimo że dostarczają one przykładów relacji jednopłciowych do dzisiaj w wielu miejscach Indusi – homoseksualiści znajdują się poza marginesem społeczeństwa.

Spotkanie nakreśli kontekst tematu homoseksualizmu w Indiach, a jednym z filmów trafnie odnoszących się do tego tematu jest FILM OGIEŃ, w którym tę kwestię w niecodziennym wydaniu uchwyciła indyjsko-kanadyjska reżyserka Deepa Mehta.
Film „Ogień” opowiada o losach dwóch braci i ich żon, których małżeństwa są dalekie od ideału. Zdrady, brak zrozumienia, bezpłodność to jedynie przykład „uroków małżeńskich”, które sprawiły, że szwagierki połączyła wyjątkowa więź…
Link do trailera filmu: https://www.youtube.com/watch?v=W5iUQ4ZVLKQ
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=G2LhZI3Dzus&fbclid=IwAR3OFW1ve7W2Wfbh5BY5Ch6vt3VXCyXF-3tChCyFyYbP_3s3kisBrr1jRsk

Wirtualne spotkanie poprowadzi Iga Bielawska – indolożka i tłumaczka tamilskiej feministycznej poezji kobiecej, doktorantka Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej.

Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zaprosić Państwa znowu do naszej siedziby na pięknej warszawskiej Starówce :)

 

 

Terminy


Termin: 2020-04-20 17:30

Wspierane przez iCagenda