HOMO EMPATHICUS w przestrzeni publicznej

Galeria promocyjna
Termin: 2020-05-08 - 2020-05-31

Miejsce: Warszawa, przestrzeń publiczna

Do końca maja (31.05.2020), pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie (od strony Al. Jerozolimskich), można było zobaczyć wystawę Ewy Dąbrowskiej "Homo empathicus - w przestrzeni publicznej". Wystawę przygotowała Galeria Promocyjna Staromiejskiego Domu Kultury. 

---------------------

HOMO EMPATHICUS, Ewa Dąbrowska

Pandemia jest częścią katastrofy klimatycznej. Tak samo jak wyższe temperatury, brak zimy, zakwaszenie oceanów, ginące gatunki roślin i zwierząt, a także migracje ludzi uciekających z miejsc, gdzie jest już za gorąco i za sucho do życia. Jeśli dodamy do tego cierpienie zwierząt, które jest spowodowane zaśmieceniem świata, dostaniemy obraz cywilizacji, która w centrum postawiła zysk i rozwój technologiczny, a nie troskę o planetę.

Geneza epidemii koronawirusa jest upatrywana w w okrutnym systemie hodowli przemysłowej zwierząt, handlu dzikimi zwierzętami i tzw.

„mokrych targach” w Chinach. Wirus mógł się rozprzestrzenić dzięki intensywnym podróżom. A przecież naukowcy od lat apelują, że należy ograniczyć loty samolotami, emisję dwutlenku węgla i zużycie plastiku. W czasach koronawirusa znaleźliśmy się w potrzasku: plastikowe rękawiczki i maseczki ratują życie ludzi, ale jednocześnie cofają nas o dekady w walce o uratowanie ziemi zdatnej do życia dla przyszłych pokoleń.

Ewa Dąbrowska w swoich rzeźbach pokazała, jak zniszczenie środowiska wygląda z punktu widzenia jego ofiar, bezbronnych i niemających głosu, zwierząt oraz ubogich ludzi z zalewanych naszymi śmieciami krajów globalnego Południa. Pandemia sprawiła, że ta rzeczywistość jest coraz bardziej odczuwana również przez nas, mieszkańców uprzywilejowanych części globu.

Przez dwa miesiące nie mogliśmy pokazywać rzeźb. Postanowiliśmy wyjść z nimi na puste ulice i chodniki, pod okna zamkniętych kawiarni i opustoszałej „patelni”. Rzeźby Ewy Dąbrowskiej są wykonane z gąbki.
Dodaliśmy do nich zużyte rękawiczki, które fruwają po całej Warszawie.|
Tak wygląda życie w antropocenie.

Wystawa powstała dzieki nagrodzie Inicjatywy Entry

link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/252143135986484/

fot empat

 fot. Adam Gut

 

Zobacz także inne zdjęcia z wystawy na fb Galerii Promocyjnej.

 

 

 

Terminy


Okres: Od 2020-05-08 do 2020-05-31

Wspierane przez iCagenda