„SZABLE NIEPODLEGŁOŚCI” - prelekcja Janusza Jarosławskiego

Stowarzyszenie Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich
Termin: 2020-03-16 18:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

Szanowni Państwo,

w związku z zagrożeniem epidemią COVID-19 (koronawirus) od 12 marca odwołujemy wszystkie spotkania, zajęcia, koncerty i spektakle teatralne w Staromiejskim Domu Kultury. Galeria Promocyjna oraz Piwnica na Wójtowskiej w tych dniach pozostają nieczynne.

Dyrekcja Staromiejskiego Domu Kultury

 

16 marca, poniedziałek, godz 18:00

Janusz Jarosławski wygłosi prelekcję pt. „SZABLE NIEPODLEGŁOŚCI”
podczas spotkania Stowarzyszenia Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich.

Sala Klubowa
Wstęp wolny

"Szable Niepodległości" to autorski projekt Janusza Jarosławskiego. To seria wyjątkowych spotkań i wykładów na których wspólnie z Państwem będziemy mieli zaszczyt odkryć fascynujące karty historii i tradycji szabli w okresie II Rzeczypospolitej.

Szabla – oręż przeszłości, świadectwo bohaterstwa i minionej chwały, a jednocześnie niefrasobliwości i poczucia wyjątkowości wciąż zajmuje w sercach i umysłach Polaków znaczące miejsce. Szabla nie była traktowana wyłącznie jako oręż, ale w dużej mierze jako wyznacznik pozycji społecznej. Jako symbol przynależności do określonego stanu, czasami jedyny, jak miało to miejsce w przypadku niezamożnej szlachty. Była przykładem umiejętności twórczego rozwijania doświadczeń Wschodu i Zachodu. W historii Polski szabla ma swoje szczególne miejsce. Pielęgnowana, przekazywana z pokolenia na pokolenie, stanowiła o doskonałości rodu i była symbolem świetności niepodległej Polski. Również, a właściwie szczególnie w czasach, gdy ziemia ojczysta, niewidoczna na mapach, żyła tylko w sercach i pamięci Polaków.

Janusz Jarosławski (ur. 2 października 1967 w Zwierzyńcu) – miłośnik dawnej broni i barwy, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Współorganizator lekcji żywej historii, wystaw i ekspozycji muzealnych, spotkań i pikników historycznych. Publicysta, wydawca autor oraz współautor publikacji, poświęconych tematyce historycznej i broni białe. Publikuje po polsku, angielsku i niemiecku. W sferze jego zainteresowań znajduje się historia wojen i wojskowości, konflikt polsko - bolszewicki a także Wojsko Polskie w okresie II RP.

Trylogia Oręż Niepodległej

 

 

Terminy


Termin: 2020-03-16 18:00

Wspierane przez iCagenda