Daniel Rycharski oprowadza po wystawie "Będę, nawet jeśli traktory będą padać z nieba"

Galeria promocyjna
Termin: 2020-02-15 14:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

W sobotę 15 lutego o godz. 14:00 zapraszamy do Galerii Promocyjnej SDK na gościnne oprowadzanie Daniela Rycharskiego po wystawie Będę, nawet jeśli traktory będą padać z nieba Jozefa Piláta.

więcej o wystawie: https://bit.ly/36u4vsY

Wystawa prezentowana w Galerii Promocyjnej jest kontynuacją autorskiej, utopijnej wystawy „Zróbmy sobie raj” (2018), podczas której Jozef Pilát „wysłał” swoją rodzinną, słowacką wioskę Šuňava na Księżyc, wykorzystując do tego kabinę traktora Zetor. Odwołując się do tragicznych wydarzeń z 1950 roku, kiedy to miejscowość była okupowana przez kilkuset milicjantów, uznał, że to właśnie Księżyc będzie jedynym bezpiecznym miejscem dla jej mieszkańców.

Daniel Rycharski. Jest autorem filmów, instalacji multimedialnych i obiektów site-specific, a także animatorem kultury. Tworzy projekty publiczne w przestrzeni wiejskiej, angażujące lokalną społeczność. W latach 2005–2009 tworzył grupę artystyczną ze Sławomirem Shuty. W 2009 r. artysta postanowił wrócić do rodzinnej wsi Kurówko. Zainspirowany opowieściami o fantastycznych istotach zamieszkujących okoliczne lasy stworzył na jednym z domów mural przedstawiający zwierzę-hybrydę. Projekt zaowocował serią kilkudziesięciu malowideł zwanych potocznie wiejskim street artem. W swojej praktyce artystycznej inspiruje się m.in. elementami sakralnymi, wierzeniami ludowymi, co doprowadziło do powstania instalacji „Galeria Kapliczka” będącej miejscem przeznaczonym na prezentacje działań artystycznych. W 2012 r. otrzymał tytuł Kulturysty roku przyznawany przez Program Trzeci Polskiego Radia. W 2017 roku nagrodzony Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne.


Wstęp na oprowadzanie: bezpłatny

 

 

 

Terminy


Termin: 2020-02-15 14:00

Wspierane przez iCagenda