SPOTKANIE AUTORSKIE WOKÓŁ KSIĄŻKI POETYCKIEJ „WARUJ” JOANNY MUELLER I JOANNY ŁAŃCUCKIEJ

Spotkanie literackie
Termin: 2020-02-20 18:30

Miejsce: Piwnica Largactil SDK, Rynek Starego Miasta 2

20 lutego, czwartek, godz. 18.30

SPOTKANIE AUTORSKIE WOKÓŁ KSIĄŻKI POETYCKIEJ „WARUJ” JOANNY MUELLER I JOANNY ŁAŃCUCKIEJ
Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, Piwnica Largactil
wstęp wolny

Link do wydarzenia

Spotkanie autorskie wokół książki poetyckiej (poemiksu) „Waruj” Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej. Z autorkami książki porozmawia Justyna Czechowska. Po spotkaniu zapraszamy na koncert Joanny Łańcuckiej.
„Waruj” ma nietypową formę poemiksu, czyli książki poetyckiej połączonej z komiksem. Powstał w kooperacji dwóch twórczyń: Joanny Mueller (poetki, eseistki, redaktorki) i Joanny Łańcuckiej (malarki, graficzki, pisarki), które poznały się dzięki seminarium Wspólny Pokój w warszawskim Staromiejskim Domu Kultury. Tematem przewodnim książki są przygody kobiecych głosów – rozpisane na tle zjawisk społecznych, kulturalnych, politycznych, historycznych itd. Poemiks stanowi swoiste oratorium, w którym głos jest udzielany kolejnym solistkom – bohaterkom często skazanym na milczenie, odzywającym się w różnych rejestrach (od krzyku do szeptu), walczącym o zaistnienie – i albo pozwala im wybrzmieć po raz pierwszy w pełni odrębności, albo przeciwnie – splata różne głosy w nabrzmiewający siłą chór kobiet. Obie autorki wierzą w to, że sztuka współczesna dowartościowuje relacje i komitywy, w odróżnieniu od sztuki klasycznej, opartej na raczej narcystycznym i indywidualistycznym podejściu do dzieła artystycznego. W tym znaczeniu dla każdej z artystek jest to radykalny projekt nie tylko książkowy, ale też życiowy, tożsamościowy.

Joanna Mueller - poetka, eseistka, redaktorka. Wydała kilka tomów poetyckich, ostatnio intimathule(2015) i Waruj (2019, poemiks wraz z Joanną Łańcucką), dwie książki eseistyczne (Stratygrafie, 2010; Powlekać rosnące, 2013) oraz zbiór wierszy dla dzieci Piraci dobrej roboty (2017). Współredaktorka antologii poezji kobiet: Solistki (2009) i Warkoczami (2016). Mieszka w Warszawie, gdzie m.in. współtworzy feminarium Wspólny Pokój.

Joanna Łańcucka – urodziła się w 1978 r w Skierniewicach. Studiowała na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Rysuje, maluje, pisze. Autorka krótkich form komiksowych oraz ilustracji i grafik okładkowych – głównie do wydawnictw poetyckich. Współautorka (wraz z poetką Joanną Mueller) książki poetycko-graficznej pt. Waruj. Wydała powieść Stara Słaboniowa i Spiekładuchy, pisze również opowiadania grozy. Mieszka w Warszawie.

 

 

Terminy


Termin: 2020-02-20 18:30

Wspierane przez iCagenda