TRADYCYJNA MUZYKA CHORASANU. KONCERT ABDULLAHA ABADI.

Kultura Otwartości
Termin: 2020-02-13 19:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

 

13 LUTEGO, CZWARTEK, GODZ. 19:00

TRADYCYJNA MUZYKA CHORASANU. KONCERT ABDULLAHA ABADI.

Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, Sala kameralna
wstęp wolny 

Staromiejski Dom Kultury oraz Ambasada Islamskiej Republiki Iranu zapraszają na koncert tradycyjnej muzyki Chorasanu w wykonaniu Abdullaha Abadi, irańskiego muzyka i mistrza gry na dutarze.

Abdullah Abadi jest synem znanego mistrza dutaru - Abadiego z Chorasanu i należy do ostatnich kontynuatorów tradycji muzycznej tego regionu. Ukończył on studia w Uniwersytecie w Meszhedzie na kierunku sztuk scenicznych ze specjalizacją w pantomimie.  Abdullah Abadi jest również poetą i piosenkarzem.

Dutar to tradycyjna lutnia występująca na terenie Iranu i całej Azji Środkowej. Instrument ten posiada dwie struny, charakteryzuje się gruszkowatym kształtem pudła rezonansowego i długą szyjką. Typowe rozmiary tych instrumentów w kształcie gruszki wynoszą od jednego do dwóch metrów. Jego nazwa pochodzi od perskiego wyrażenie „dwie struny”, دوتار do tār (دو to „dwa”, تارtār „struna”). W trakcie gry struny są zwykle szarpane przez Ujgurów z zachodnich Chin, a Tadżycy, Turkmeni i Uzbecy poruszają nimi i uderzają w nie. Dutar jest również ogromnie ważnym instrumentem wśród Kurdów z Chorasanu. W tym regionie wirtuoz dutaru jest nazywany "bakhshi", a sama muzyka tego typu nosi miano "chorasańskiej muzyki bakhshi". Instrument ten jest również powszechnie wykorzystywany przez sufich. Dutar ma ciepły, melodyjny ton. MuzYkabakhshi została uznana za przykład niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Początki historii dutaru sięgają XV wieku. Dutar był wtedy instrumentem pasterzy, jego struny były wykonane z jelit. Jednak wraz z otwarciem Jedwabnego Szlaku struny wytwarzane z baranich jelit ustąpiły miejsca strunom wykonanym ze skręconego jedwabiu importowanego z Chin. Do dziś niektóre instrumenty nadal mają jedwabne struny, chociaż powszechnie stosuje się również struny nylonowe.

 

 

Terminy


Termin: 2020-02-13 19:00

Wspierane przez iCagenda