GALERIA PROMOCYJNA - KAROL PALCZAK - DYM

Galeria promocyjna
Termin: 2019-12-04 - 2020-01-19

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury - Rynek Starego Miasta 2; Warszawa

GALERIA PROMOCYJNA

KAROL PALCZAK
DYM

Otwarcie: 4 grudnia 2019 r. godz. 18.00
Wystawa czynna do 19 stycznia 2020 r.

Zapraszamy na finisaż wystawy19.01.2020 r. o godz. 14.00
- Galeria Promocyjna - Rynek Starego Miasta 2 (czytaj więcej)

kuratorzy: Mariusz Horanin, Kaja Werbanowska


O czym opowiada nam Karol Palczak? Rytualne postaci tańczące wokół paleniska, które oglądamy na obrazach artysty, są synonimem naszego podzielonego i pogrążonego w gniewie społeczeństwa. Jego realistyczne malarstwo urzeka autentycznością, a on sam niczego, ani nikogo nie udaje.

Cykl „Codziennie jeden pożar”, w którym prawie na każdym obrazie pojawia się motyw ognia, przedstawia sceny, które wydarzyły się w rodzinnej wsi artysty. Młodzi mężczyźni tańczący wokół ogniska i tlącego się dymu, to zatrzymane niczym na fotografii, prawdziwe historie. „Stanął w ogniu nasz wielki dom”, tytuł jednej z prac, inspirowany jest wierszem Jacka Kaczmarskiego „A my nie chcemy uciekać stąd”. Wersy „Stanął w ogniu nasz wielki dom! Dom dla psychicznie i nerwowo chorych!” idealnie wpisują się w główne przesłanie Palczaka.
Obrazy, utrzymane w niemal monochromatycznej kolorystyce wzbudzają, z jednej strony, uczucie grozy, z drugiej, paradoksalnie, spokoju. W końcu ogień to żywioł tak samo destrukcyjny, jak ratujący życie. Jednak oprócz płomienia i dymu, z mroku i mgły z prac Palczaka wyłaniają się także zwierzęta i ludzie, ukazani w wiejskich domostwach, bądź na tle jesienno-zimowych pejzaży.
W malarstwie Palczaka nietrudno dostrzec fascynacje malarstwem niderlandzkim oraz duńskimi i polskimi malarzami XIX-wieku. Także współcześni artyści (Serban Savu, Adrian Gheni czy Gerhard Richter) nie są mu obcy. Niczym dawni twórcy, Palczak znacznie częściej niż po płótno, sięga po deskę i blachę, a na swoich małoformatowych obrazach operuje fakturą, światłem i barwą.
Palczak związany ze środowiskiem krakowskim, na co dzień mieszka we wsi Krzywcza na Podkarpaciu. Z dala od blichtru współczesnego świata sztuki, w prawdziwym świecie, do którego sam należy i który sam od dziecka obserwuje, maluje najprostsze, a co za tym idzie, najbardziej poruszające tematy. Proste życie na prowincji jest dla artysty największą wartością, a dla odbiorcy realistyczne malarstwo, które do tej pory kojarzyło mu się z muzealnymi ścianami, w galerii sztuki współczesnej nagle nabiera nowego wymiaru. A dym? Nieustannie przypomina nam o przemijaniu. I o tym, że nie ma dymu bez ognia.

Kaja Werbanowska 


Najnowsze obrazy Karola Palczaka płoną. Czy to chłopaki z Krzywczy, goniący wokół rozpalonego na polu ogniska, a może raczej raperzy z teledysków tańczący w dymach i wśród płomieni? Niepokój, czy może radość, witalność i energia? A może przyciągający do ognia atawizm, bo żywioł pobudza wszystkich. Każdy zawsze chce zbliżyć się do ognia. Postacie na obrazach tańczą swoje plemienne tańce, tańce chochole i te zwyczajne, młodych ludzi zadowolonych, że coś fajnego się dzieje.

Ogień jest dzisiaj dosłownie wszędzie, wystarczy wyczulić na to oko. Płonie w teledyskach, płonie w reklamach. Płonie też, gdy obserwujemy go na ekranie w relacji live podczas zamieszek ulicznych w jakiejś zupełnie obcej nam części świata, lub gdy – co wprost niewyobrażalne - trawi katedrę Notre Dame w Paryżu.

Ten właśnie widok można rozumieć jako symbol zniszczenia harmonijnego piękna, czy symbol upadku starych wartości. Pamiętajmy jednak, że ogień jest także odrodzeniem, zapowiedzią początku, który wyłoni się ze zgliszczy. Dlaczego więc artysta pokazuje nam ogień? Co ma się z niego wyłonić?

Mariusz Horanin

 

Karol Palczak - ur. 1987 r w Przemyślu. Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie. Obronił dyplom w pracowni Janusza Matuszewskiego. Mieszka i pracuje we wsi Krzywcza na Podkarpaciu. Laureat Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019
więcej: www.karolpalczak.com

 

partnerzy: Galeria Śladowski, Fundacja DELL'ARTE
patroni: EXIT Nowa Sztuka w Polsce, Artinfo.pl, Nocny Art Patrol

 

Galeria Promocyjna - II piętro SDK, od wtorku do soboty: 11.00 - 18.00; w niedzielę: 13.00 - 17.00. Kurator Galerii: Kaja Werbanowska.

 

 

 

Terminy


Okres: Od 2019-12-04 do 2020-01-19

Wspierane przez iCagenda