CIAŁO I DUSZA. BUTOH W FOTOGRAFII

Galeria Wyjście Awaryjne
Termin: 2019-11-01 - 2019-11-15

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury - Rynek Starego Miasta 2; Warszawa

GALERIA WYJŚCIE AWARYJNE

ZOLTAN FECSO (fotografia) ANNA JUNIEWICZ (taniec)
CIAŁO I DUSZA. BUTOH W FOTOGRAFII

Wystawa czynna od 1 do 15 listopada 2019 r.

Anna o Butoh: Butoh to kontrkulturowa forma tańca, która narodziła się w Japonii na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. To taniec prowokacji i zabawy, cienia i „zakazanych kolorów”. Taniec butoh, choć nazywany tańcem ostatecznego mroku, eksploruje temat śmierci na równi z tematem życia. Odmawia wypierania śmierci ze świadomości; jest w nim miejsce zarówno na radość, czułość czy nadludzką siłę, jak i na słabość, rozpad, gniew i szaleństwo. Budzi niepokój, konfrontuje z całą paletą odcieni rzeczywistości. Nie podąża za prostą estetyką tego, co ładne. Przywołuje metaforyczne duchy zmarłych - ludzi, pamięci i emocji, ale też zwierzęcych przodków w ewolucji, odnajdując ich ślady w naszych dzisiejszych ciałach.

Zoltan o projekcie: Butoh poruszyło mnie swoją fascynującą ekspresją.To sztuka ciała i duszy. W moich fotografiach próbuję uchwycić specyfikę tego tańca. Pokazuję dynamiczny ruch przerywany powolnym zastyganiem w serię wyrazistych póz, od szerokiej gamy gestów do dramatycznych zbliżeń twarzy. Widać napięcie, wdzięk, wewnętrzny spokój niezwykle utalentowanej performerki.

Zoltan Fecso (1961) - fotograf, pisarz, reżyser i producent filmowy. Tłumaczył książki Louisa Nowry i Zsolta Szakmáry'ego, publikował opowiadania w węgierskich czasopismach literackich. Mieszkał w Budapeszcie, Melbourne, Los Angeles, Londynie, obecnie w Warszawie. W zeszłym roku w "Galerii Wyjście Awaryjne" wystawiał swoje fotografie z podróży po Ameryce Południowej. Niedługo ukaże się jego najnowsza książka.

Anna Juniewicz (1984) - tancerka i performerka. Występowała w spektaklach butoh m.in. w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrze Studio w Warszawie, TR Warszawa i Centrum Manggha w Krakowie. Wykonywała performanse w CSW Zamku Ujazdowskim, Nowym Teatrze w Warszawie czy w Tevere Art Gallery w Rzymie. W 2017 roku na zaproszenie Tetsuro Fukuhary wzięła udział w projekcie New Butoh Space Dance w Tokio. Butoh zajmuje się od 2008 roku.

Galeria Wyjście Awaryjne - parter SDK, codziennie: 9.00 - 21.00. Kurator Galerii: Tomasz Świtalski.

 

 

Terminy


Okres: Od 2019-11-01 do 2019-11-15

Wspierane przez iCagenda