Życie codzienne i święta w Mongolii - Kultury i postaci Azji

Kultura Otwartości
Termin: 2019-10-07 19:00

Zapraszamy na spotkanie w yklu "Kultury i postaci Azji" Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Azji, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentów amerykańskich – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp.

7 października 2019 g. 19.00, Piwnica Largactil Staromiejskiego Domu Kultury

Spotkanie pt. Życie codzienne i święta w Mongolii. Gościnność na stepie - mongolskie obyczaje i święta

Współcześni Mongołowie to potomkowie koczowników, którzy przed wiekami dotarli aż do Europy. To wówczas ze strachu i niewiedzy powstało wiele legend i nieprawdziwych historii o ich życiu codziennym czy obyczajach. Mimo upływu czasu wiele z nich nadal pozostaje żywe. Współczesne stereotypowe myślenie o Mongołach, jako prymitywnych ludziach z prostą kulturą nomadyczną nie jest uzasadnione. Jaka jest dziś kultura i obyczajowość potomków Czyngis-chana? Ile w niej z dawnych wierzeń i tradycji? Jakie są najważniejsze święta i na czym polegają?
Współczesna Mongolia to nie tylko step, jurty i konie. Kultura mongolska czerpie swe początki z szacunku do przyrody, człowieka i pierwotnych wierzeń. Mimo zmian i rozwoju, między innymi pod wpływem kontaktów z obcymi kulturami, zachowała wiele ze swojej pierwotnej formy. Wielu potomków dawnych koczowników zmieniło swój tryb życia na osiadły, ale ich obyczajowość pozostała wierna tradycji i światopoglądowi.
Zapraszam na barwną opowieść o mongolskiej gościnności, wierzeniach, jedzeniu i języku. Wszystko to tworzy współczesną wielobarwną kulturę i obyczajowość ludzi ze stepu Azji Środkowej. Warto posłuchać, zobaczyć, a może i zasmakować mongolskich zwyczajów.

Prowadzenie – dr Jan Rogala

 

 

Terminy


Termin: 2019-10-07 19:00

Wspierane przez iCagenda