"PRZENOŚNIA - LAS" - Laboratorium Artystyczno-Społeczne - JAZDÓW

Projekty kulturalne
Termin: 2019-08-29 00:00 - 2019-12-31 00:00

Miejsce: Jazdów - domek fiński 10/2

To Laboratorium Artystyczno-Społeczne na warszawskim Jazdowie - domek fiński 10/2, prowadzone przez wspólnotę poetek i poetów działających przy Staromiejskim Domu Kultury. Zapraszamy od środy do niedzieli w godzinach 14.00 - 20.00.

Przenośnia - bo przenosimy się tu na trzy miesiące w ramach konkursu "Lato w domkach". Ale przenośnia to też nośniczka nowych znaczeń: literackich, filozoficznych, ekokrytycznych. To poezja, warsztaty literackie, odnówki krawieckie, filmy, seminaria krytyczno-literackie, feminarium Wspólny Pokój, którego uczestniczki, wraz z chmarą dzieci, są gospodyniami domku. Dbamy o domek, rośliny i ogród. Pracujemy na wyobraźni. Kontynuujemy działania, które od czterech lat prowadzimy na jazdowskim festiwalu "Literatura jak fotosynteza".
Kuratorki: Beata Gula i Ola Wasilewska.

2019 - WRZESIEŃ | PAŹDZIERNIK | LISTOPAD | GRUDZIEŃ

 

==WRZESIEŃ==

5 września 2019 r., godz. 18.30 - Przenośnia, ul.Jazdów 10/2
Spotkanie - otwarte grupy Wspólny Pokój
Sklejka - warsztaty artzinowe i wycinanie nowego, jazdowskiego numeru Sklejki

19 września 2019 r., godz. 18.30 - Przenośnia, ul.Jazdów 10/2
Feminarium Agnieszki Kozłowskiej - Wspólny Pokój
Twórczynie - Taniec

26 września 2019 r., godz. 18.30 - Przenośnia, ul.Jazdów 10/2
Feminarium dr Joanny Bednarek - Wspólny Pokój
Jak żyć w antropocenie i się nie bać? (część II)

Antropocen stanowi wyzwanie tyleż praktyczne, co percepcyjne i emocjonalne. Zmusza do mierzenia się ze zjawiskami o skali wykraczającej poza obszar naszego codziennego doświadczenia. Realizm spekulatywny, nurt rozwijający nieantropocentryczną ontologię za pomocą klasycznie filozoficznych środków, a jednocześnie inspirujący się mocno twórczością H.P. Lovecrafta, stawia w centrum swojej refleksji zagadnienie konfrontacji ludzkiej myśli z tym, co nieludzkie, a w szczególności z perspektywą świata bez człowieka. Z tego powodu zyskał status myśli antropocenu – zasłużenie, niemniej oznacza to tyleż otworzenie nowych horyzontów dla refleksji o tym wyzwaniu, jak i zamkniecie innych (zwłaszcza politycznych). Dlatego podczas drugiej odsłony seminarum będziemy czytać fragmenty tekstów, które ukazują zarówno potencjał, jak i ograniczenia tej perspektywy: Hyperobjects Timothy’ego Mortona i Po skończoności Quentina Meillassoux.
Lektury: Timothy Morton, Lepkość, przeł. A. Barcz, „Teksty Drugie” 2/2018; Quentin Meillassoux, Po skończoności, przeł. P. Herbich, Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego, Warszawa 2015 [fragmenty].

 

==PAŹDZIERNIK==

7, 21, 28 września i 12,19 października 2019 r. - w godz. 11.00 - 13.00 - Przenośnia, ul.Jazdów 10/2
Śniadania z książką poetycką - warsztaty czytelnicze na Jazdowie
- prowadzenie: Natalia Malek

Zapraszamy na 5 spotkań warsztatowych, podczas których uczestniczki i uczestnicy razem z prowadzącą omówią wybrane książki poetyckie. Warsztaty odbywają się w swobodnej atmosferze w soboty w godzinach 11.00 - 13.00.
Cykl ma formę śniadania z książką, na które każdy przynosi ulubione produkty. Tym samym, mimo że omawianie poezji w powszechnym odbiorze nie należy do czynności łatwych, razem stworzymy warunki, żeby zdjąć z poezji odium sztuki wymagającej czy niekomunikatywnej. Na warsztatach będziemy analizować etymologie i konteksty, zapisy wierszy, relacje pomiędzy tytułem a tekstem, użyte środki poetyckie i towarzyszące im intencje. Wspólnie zastanowimy się nad działaniem afektywnym wierszy, nad ich potencjałem politycznym i perswazyjnym (zmiana społeczna). Wybrane książki to zarazem tłumaczenia, więc rozmowa dotyczyć będzie relacji pomiędzy oryginałem
a przekładem; a także kanonu literackiego.

Omówimy:
1. „Ciemną materię" RaeArmantrout w przekładzie Kacpra Bartczaka - 7.09.2019
2. „Poezję pionową" Roberto Juarroza w przekładzie Marty Eloy Cichockiej - 21.09.2019
3. „Porę roku” Tomaža Šalamuna w przekładzie Miłosza Biedrzyckiego i „Błękitną wieżę” w przekładzie Miłosza Biedrzyckiego oraz Rafała Wawrzyńczyka - 28.09.2019
4. „Co robisz na naszej ulicy” Charlesa Reznikoffa w przekładzie Piotra Sommera - 12.10.2019
5. „Santarém" Elizabeth Bishop w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego - 19.10.2019

*

DZIEWCZYNY PISZĄ ZINA - WARSZTATY LITERACKIE

70896132 3002207829795306 2077555610416578560 o

Zapraszamy Was na cykl warsztatów literackich dla dziewczyn w wieku licealnym, które piszą lub myślą o rozpoczęciu przygody z pisaniem i chcą podzielić się swoją twórczością w siostrzanym gronie! Zapiszcie się wypełniając formularz: https://forms.gle/2MfLsVZ397Zy5mv67

Zgłoszenia zbieramy do 27 września (piątek)!

Wspólnie stworzymy literacki magazyn, w którym wreszcie opowiemy o ważnych dla nas tematach i doświadczeniach. Będziemy:
✨ rozwijać warsztat literacki
✨ poznawać techniki kreatywnego pisania
✨ inspirować się wzajemnie
✨ spotykać się z autorkami
✨ projektować magazyn i oprawę wizualną

A przede wszystkim spotkamy się i porozmawiamy o literaturze w bezpiecznym, twórczym, dziewczyńskim towarzystwie 

✒️ Spotykamy się we wtorki od 1 do 22 października. Warsztaty startują o 18:00, ale możecie odwiedzić nas trochę wcześniej!

✒️ Zapraszamy Was do cudownej, przytulnej przestrzeni domku Przenośnia LAS - Laboratorium Artystyczno-Społeczne ul. Jazdów 10/2 (Staromiejski Dom Kultury)

✒️ Warsztaty są bezpłatne, możecie zapisać się wypełniając formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/2MfLsVZ397Zy5mv67 O udziale w warsztatach zostaniecie poinformowane droga mailową.

✒️ Spotkania organizują Przenośnia LAS - Laboratorium Artystyczno-Społeczne (Staromiejski Dom Kultury) oraz dziewczyński magazyn online Szajn. Warsztaty poprowadzą redaktorki magazynu - Kasia Milczewska i Ania Ślusareńka oraz zaproszona gościni specjalna (więcej szczegółów niedługo!)

✒️ W razie pytań zachęcamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/2383823158531015/

====  

10 października 2019, o godz. 18.30 - - Przenośnia LAS, ul. Jazdów 10/2:

SERYJNI POECI – KRZYSZTOF JAWORSKI I MACIEJ ROBERT

Rozmowa o najnowszych książkach autorów: „Ceremonii” Krzysztofa Jaworskiego (WBPICAK, Poznań 2019) i „Superorganizmie” Macieja Roberta (WBPICAK, Poznań 2019). Prowadzenie: Natalia Malek

Krzysztof Jaworski (ur. 1966) – poeta, pisarz, literaturoznawca, autor sztuk dramatycznych i scenariuszy filmowych, debiutował wierszami w 1988 roku. Od tamtego czasu opublikował ponad dwadzieścia książek; jego utwory literackie ukazywały się w czasopismach polskich, takich jak „brulion”, „Twórczość” czy „Dialog”, oraz amerykańskich (m.in. „The Literary Review”, „Better”, „Kenyon Review“, „Forklift”, „Plume”, „Two Lines”, „The Cincinnati Review”); tłumaczony na język m.in. angielski, niemiecki, duński, czeski, rosyjski, węgierski. Do ważniejszych książek można zaliczyć m.in. tomy poetyckie: Wiersze (1992), Kameraden (1994), Jesień na Marsie (1997), Czas triumfu gołębi (2000), Dusze monet (2007) i.byłem 2014); z powieści: Pod prąd (1999), Do szpiku kości (2013). Jego wiersze znajdują się także w wielu antologiach i wyborach poezji.
Maciej Robert (ur. 1977) – poeta, recenzent książek, łodzianin. Opublikował sześć książek poetyckich i jedną eseistyczną. Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Natalia Malek (ur. 1988) – poetka, kuratorka wydarzeń literackich. Autorka trzech książek poetyckich: Pracowite popołudnia (2010), Szaber (2014) i Kord (2017). Laureatka Nagrody im. A. Włodka. Nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Literackiej Gdynia.

====

29 października, wtorek, o godz. 18.30 - Przenośnia. LAS, ul. Jazdów 10/2:

SEMINARIUM PROF. PRZEMYSŁAWA CZAPLIŃSKIEGO

„Apokalipsa potrzebna od zaraz albo czy bez katastrofy wyobrażalny jest ciąg dalszy”

W ramach seminaryjnych spotkań analizować będziemy prognozy katastrofy i ich dziwną produktywność dla dalszego ciągu historii. Zajmiemy się tekstami dotyczącymi kapitalizmu, środowiska naturalnego, form rządzenia, idei politycznych. Skonfrontujemy je z literaturą, która (czasem ironicznie) przekierowuje naszą uwagę na języki
i poetyki końca. Pilnować będziemy krytycznej refleksji nad naszym własnym umiejscowieniem w dyskursach. Zaczniemy więc od pytania: gdzie jesteśmy? Na razie gdzieś między obawą, że tym razem wszystko nie skończy się dobrze, i podejrzeniem, że wizje katastrof mają wyprodukować korzystny dla nielicznych ciąg dalszy. Poszukamy innych perspektyw i innych ujęć historii.

Lektury: 1) Patrycja Pustkowiak, Maszkaron; 2)Virginie Despentes, Vernon Subutex (dowolny tom 1-3)
Lektura dodatkowa: - Ivan Krastev, After Europe. Pennsylvania Press, Philadelphia 2017; wydanie polskie: Co po Europie? Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2018; - Pierre Rosanvallon, Kontrdemokracja: polityka w dobie nieufności, przeł. Agata Czarnacka, Wydawnictwo Naukowe Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Wrocław 2011.

 

== LISTOPAD 2019 ==

SPOTKANIE ZAKŁADU TŁUMACZENIOWEGO
IM. VERONIKI FORREST-THOMSON

5 listopada 2019 r. (wtorek) godz. 18.30 - Przenośnia - LAS, Jazdów 10/2

Pierwsze z cyklu spotkań poświęconych pracy tłumaczeniowej nad wierszami słabiej obecnych
w literaturze polskiej poetek anglojęzycznych. Spotkanie organizacyjne, dyskusja nad etyką
i strategią przekładu, wybór autorek i wierszy.

==

SEMINARIUM PROF. PRZEMYSŁAWA CZAPLIŃSKIEGO

19 listopada 2019 r. (wtorek) godz. 18.30 - Przenośnia - LAS ul. Jazdów 10/2

„Apokalipsa potrzebna od zaraz albo czy bez katastrofy wyobrażalny jest ciąg dalszy”

W ramach seminaryjnych spotkań analizować będziemy prognozy katastrofy i ich dziwną produktywność dla dalszego ciągu historii. Zajmiemy się tekstami dotyczącymi kapitalizmu, środowiska naturalnego, form rządzenia, idei politycznych. Skonfrontujemy je z literaturą, która (czasem ironicznie) przekierowuje naszą uwagę na języki i poetyki końca. Pilnować będziemy krytycznej refleksji nad naszym własnym umiejscowieniem w dyskursach. Zaczniemy więc od pytania: gdzie jesteśmy? Na razie gdzieś między obawą, że tym razem wszystko nie skończy się dobrze, i podejrzeniem, że wizje katastrof mają wyprodukować korzystny dla nielicznych ciąg dalszy. Poszukamy innych perspektyw i innych ujęć historii.

Lektury: 1) Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Wyspa; 2) Agnieszka Szpila, Bardo
Lektura dodatkowa: - Lech Nijakowski, Świat po apokalipsie. Społeczeństwo w świetle postapokaliptycznych tekstów kultury popularnej. Wyd. Scholar, Warszawa 2018. Tu – Wstęp.

==

SEMINARIUM DR JOANNY BEDNAREK

21 listopada 2019 r. (czwartek) godz. 18.30 - Przenośnia - LAS ul. Jazdów 10/2

Jak żyć w antropocenie i się nie bać?
Część IV: Więzi rodzinne po Apokalipsie

Apokalipsa już nastąpiła. Ludzkość wymiera. Ale życie, oczywiście, dalej jakoś sobie radzi. Nie jest to już życie, jakie znamy, i nie poddaje się naszym instrukcjom. I to ono będzie mieć ostatnie słowo, więc żeby ułożyć sobie z nim dobre relacje, musimy zadać kilka trudnych pytań: kto może być naszą rodziną? Czy potrafimy zrezygnować z biologicznej
i ontologicznej czystości? Czy jesteśmy gotowi pogodzić się z tym, że przyszłość nie będzie należeć do nas?

Lektura: Jeff VanderMeer, Zrodzony + Dziwny ptak, przeł. R. Waliś, Wydawnictwo MAG 2018

 

== GRUDZIEŃ ==

 

9 grudnia 2019 r., poniedziałek, godz. 16.00 - Przenośnia. LAS, ul. Jazdów 10/2
Otwarcie instalacji Krzysztofa Żwirblisa „Skwer Dialogu”.

10 grudnia 2019 r., wtorek, godz. 18.30 - Przenośnia.LAS, ul. Jazdów 10/2,
Promocja książki poetyckiej Przemysława Owczarka „Ekoton”. Spotkanie poprowadzi Joanna Mueller.
Przemysław Owczarek – z zawodu antropolog kultury, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pisarz, animator, redaktor. W latach 2016-2019 dyrektor Domu Literatury w Łodzi.

17 grudnia, wtorek, godz. 18.00 - Przenośnia.LAS, ul. Jazdów 10/2, 
Seminarium prof. Przemysława Czaplińskiego
„Apokalipsa potrzebna od zaraz albo czy bez katastrofy wyobrażalny jest ciąg dalszy”

W ramach seminaryjnych spotkań analizować będziemy prognozy katastrofy i ich dziwną produktywność dla dalszego ciągu historii. Zajmiemy się tekstami dotyczącymi kapitalizmu, środowiska naturalnego, form rządzenia, idei politycznych. Skonfrontujemy je z literaturą, która (czasem ironicznie) przekierowuje naszą uwagę na języki i poetyki końca. Pilnować będziemy krytycznej refleksji nad naszym własnym umiejscowieniem w dyskursach. Zaczniemy więc od pytania: gdzie jesteśmy? Na razie gdzieś między obawą, że tym razem wszystko nie skończy się dobrze, i podejrzeniem, że wizje katastrof mają wyprodukować korzystny dla nielicznych ciąg dalszy. Poszukamy innych perspektyw i innych ujęć historii.
Lektury: 7) Jeff Vandermeer, Unicestwienie; 8) Murek, Feinweinblein
Lektura dodatkowa: - Anna Tsing, Krnąbrne krawędzie: grzyby jako gatunki towarzyszące. W zbiorze: Feministyczne nowe materializmy: usytuowane kartografie. Redakcja Olga Cielemięcka, Monika Rogowska-Stangret, Lublin 2018, s. 71-88.

 
19 grudnia 2019 r., czwartek, godz. 18.30 - Przenośnia LAS, ul. Jazdów 10/2

„WSPÓLNY POKÓJ” SEMINARIUM O TWÓRCZOŚCI KOBIET
- Zawsze udowodnisz, że twój smutek jest większy… Prowadzenie: Natalia Malek

Kolejne seminarium z cyklu Wspólny Pokój będzie poświęcone „Miłosnej wojnie stulecia” Ebby Witt-Brattström w przekładzie Justyny Czechowskiej. Miłosna wojna stulecia, nawiązująca do klasycznego poematu Märty Tikkanen pt. Saga o miłości stulecia (1978), to poetycka wiwisekcja, a zarazem studium rozpadu małżeństwa. Przywodzący skojarzenia ze sztukami Strindberga czy filmografią Bergmana, poetycki debiut Ebby Witt-Brattström oparty jest o jej doświadczenia autobiograficzne: fiasko trzydziestoletniego związku z Horacem Engdahlem, członkiem Akademii Szwedzkiej.
Podczas seminarium wspólnie z tłumaczką książki zastanowimy się nad relacjami pomiędzy doświadczeniem biograficznym a pisarstwem, dialogicznością utworu, jego erudycyjnością i odniesieniami kulturowymi, a także materializacją takich pojęć jak feminizm czy patriarchat.

Lektura: 1. Miłosna wojna stulecia, Ebba Witt-Brattström, przeł. Justyna Czechowska (Kraków, 2018).

 

 

 

Terminy


Okres: Od 2019-08-29 00:00 do 2019-12-31 00:00

Wspierane przez iCagenda