JAZZ NA STARÓWCE 2019

Inne
Termin: 2019-08-01 - 2019-08-31

25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

SOBOTY, GODZ. 19.00 - RYNEK STAREGO MIASTA
Wstęp wolny

6 lipca roku ruszył w Warszawie jeden z najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce - 25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Koncerty odbywać się będą we wszystkie soboty lipca i sierpnia 2019 r. na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Na otwarcie organizatorzy zapraszają nas na występ włoskiej formacji Enrico Rava Special Edition. W kolejne soboty usłyszymy jazz w wykonaniu zespołów: Simsa Fünf Quintet, China Moses Group i Ashley Henry Quintet. Sierpień zapowiada się w równie interesująco. Rozpoczną go dwa koncerty: Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin oraz Wojtek Mazolewski Quintet, a kolejne soboty to prezentacje najnowszych projektów gwiazd europejskiej i rodzimej sceny: Adam Bałdych Quartet, Terje Rypdal Quartet, Aga Zaryan Quintet. Festiwal zakończy koncert Courtney'a Pine'a z zespołem.

Organizator: Fundacja Jazz Art. 
Staromiejski Dom Kultury jest Partnerem Festiwalu (materiały prasowe i fotograficzne z zasobów organizatora)

==

PROGRAM SIERPIEŃ 2019

3.08 - godz. 19.00 - Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin 
3.08 - godz. 20.00 - Wojtek Mazolewski Quintet
10.08 - godz. 19.00 - Adam Bałdych Quartet
17.08 - godz. 19.00 - Terje Rypdal Quartet
24.08 - godz. 19.00 - Aga Zaryan Quintet
31.08 - godz. 19.00 - Courtney Pine Group

Szczegółu na: http://www.jazznastarowce.pl/


3 SIERPNIA 2019 - godz. 19.00

GARY GUTHMAN QUARTET & SASHA STRUNIN

Projekt wybitnego trębacza, kompozytora, aranżera, dyrygenta i charyzmatycznej wokalistki Sashy Strunin. Składa się z utworów jazzowych skomponowanych do poezji Mirona Białoszewskiego - poety, który napisał m.in. wspomnienia z Powstania Warszawskiego. Autorem muzyki jest Gary Guthman.
Gary Guthman przez 20 lat występował z najlepszymi orkiestrami w Kanadzie i USA. Współpracował z gwiazdami jazzu i estrady, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Dionne Warwick, Tomem Jonesem. Największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet. Jest autorem, wykonawcą, aranżerem projektów "A Tribute to Harry James", "The Trumpet Greats", "Swing, Swing, Swing" i "Swingmatism", które prezentuje na całym świecie. 
Sasha Strunin. Urodziła się w wielonarodowej rodzinie o artystycznych konotacjach. Jej rodzice, rosyjski bary-ton - Igor Strunin oraz ukraińska mezzosopranistka - Vita Nikołajenko, to soliści Teatru Wielkiego w Poz-naniu. Dziadek wokalistki był reżyserem teatralnym, zaś jej ukochana babcia Nelli - aktorką. Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu w 2013 r. (wydział fotografii). Już jako nastolatka występowała na wielu scenach polskich i europejskich rozwijając swoją karierę wokalną, którą wspierały przy wydawaniu kolejnych płyt firmy Universal i Sony. Premiera jej albumu "Woman In Black", wydanego nakładem Agencji Muzycznej PR miała miejsce w 2017. Zaowocowała wspaniałymi recenzjami w m.in.: Audio, JazzPress i Jazz Forum.

www.garyguthman.com | www.sashastrunin.com


3 SIERPNIA 2019 - godz. 20.00
WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET

Podczas wyjątkowego wieczoru usłyszymy najnowszy projekt poświęcony i stworzony w hołdzie dla legendy polskiego jazzu - Krzysztofa Komedy (rok 2019 to obchodzona pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO 50 rocznica śmierci K. Komedy). Mazolewski i muzycy jego kwintetu od lat inspirują się muzyką Komedy. Ciekawie łączą tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu, łączy elektronikę i współczesne brzmienia. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków.
Wojtek Mazolewski. Basista, kompozytor, producent, to jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych, który prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu wprowadził go na listy przebojów, telewizyjne ekrany oraz łamy prasy popularnej. Założyciel i lider Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet, jeden z współtwórców yassu. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Muzyczny partner m.in. Tomasza Stańko, Johna Zorna, Tima Berne, Marcina Maseckiego. Laureat prestiżowych nagród muzycznych: m.in. nagrody III Programu Polskiego Radia za Monster of Jazz, Jazzowego Oscara, laureat nagrody Mateusza radiowej "Trójki". W ankiecie Jazz Top Jazz Forum otrzymał tytuł najlepszej elektrycznej formacji roku.

 

10 SIERPNIA 2019
ADAM BAŁDYCH QUARTET

Najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydaw-niczej ACT MUSIC. Jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata - jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie "Miserere" Gregorio Allegriego lub utwory współczesnej awangardzistki Sofii Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym na-maszczeniem formalnym.
Po znakomitych projektach "The New Tradition" z Yaronem Hermanem, "Antiphona - Psalmy Syryjskie" czy ostatnio "Brothers" z norweskim Helge Lien Trio, tym razem proponuje muzykę niezwykle uducho-wioną, realizowaną w duchu nieskrępowanej impro-wizacji i przy użyciu współczesnych środków artys-tycznych.
Adam Bałdych. Wirtuoz skrzypiec, kompozytor, lider. Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który go inspiruje. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wybitnych artystów europejskich, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki.
Jest laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Był również nomino-wany do nagrody FRYDERYK 2013 oraz FRYDERYK 2015 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa. Jest także laureatem ECHO Jazz 2013 - najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata
w niemieckim przemyśle muzycznym. 

www.adambaldych.com

17 SIERPNIA 2019
TERJE RYPDAL GROUP

Terje Rypdal należy do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii europejskiego jazzu.
Jest ikoną skandynawskiego jazzu. Dzięki współpracy z Janem Garbarkiem i nagraniami dla ECM Records stał się "znakiem firmowym" norweskiej inwazji jazzowej. Innowator, legenda norweskiej gitary.
W latach 70. założył trio The Odyssey, które stanowiło o sile skandynawskiego jazzu. Jego płyty, wydane przez ECM w latach 70. i 80., były najważniejszymi dokonania nordic jazzu. Dziś jego muzyka łączy elementy jazzu, fusion, new- age, rocka i muzyki klasycznej. Uznawany jest za jednego z najzna-komitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Rypdal sam stał się inspiracją dla wielu muzyków, jak Bill Frisell, Jeff Beck, Andy Summers.
Otrzymał wiele prestiżowych nagród, wśród nich: Deutschen Scallplattenpreis (German Record Award) za "Odyssey", Norweskie Grammy za "If Mountains Could Sing", odznaczony Nordic Council Music Prize oraz Honorową nagroda Bena Webstera

24 SIERPNIA 2019
AGA ZARYAN QUARTET

Dama polskiego jazzu. Jest pierwszą i jedyną polską artystką, której płyty ukazały się w legendarnej wytwórni jazzowej Blue Note Records. Jej płyty sprzedają się w rekordowych nakładach udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona słuchaczy. Jest laureatką wielu najważniejszych nagród w świe-cie muzycznym, m.in.: Fryderyka ( Jazzowy album roku, Jazzowy artysta roku), ośmiokrotna zwycięż-czyni plebiscytu "Pierwsza Dama Polskiego Jazzu" według magazynu Jazz Forum. Na swoim koncie ma 9 znakomitych, nagradzanych albumów: "My Lullaby", "Picking Up The Pieces", "Umiera piękno", "Looing Walking Being" ,"A Book of Luminous Things", "Księga Olśnień"," Remembering Nina & Abbey" "What Xmas means to me", "High & Low". Występowała w licznych klubach i na festiwalach w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Francji, Szwecji, Czarnogórze, Bułgarii, Turcji, Rosji i Islandii.
Usłyszymy jej najnowszy autorski album "High & Low", na którym zaskakuje nowym brzmieniem swojej muzyki, czerpiąc z tradycji r&b, funky, bossa novy i jazzu. Redefiniuje na nim granice muzyki jazzowej na wielu poziomach. Autorami kompozycji są wybitni jazzmani: Dariusz Oleszkiewicz, David Doruz˙ka, Michał Tokaj oraz Marcin Wasilewski. Kilka piosenek skomponowała sama Aga. W nowym repertuarze, oprócz utworów autorskich, pojawią się interpretacje utworów Paula Simona czy Stevie’go Wondera.

www.agazaryan.eu


31 SIERPNIA 2019
COURTNEY PINE BAND

Słynny francuski gitarzysta jazzowy romskiego pocho-dzenia o niezwykłej biografii. Mając zaledwie 13 lat wydał pierwszy album, mając kilkanaście lat wystę-pował i nagrywał z gwiazdami światowego jazzu jak: Stephan Grapelli, Jaco Pastorius, McLaughlin, Joe Zawinul, Al Di Meola, Didier Lockwood. Na finał festiwalu usłyszymy premierowy projekt artysty Remember Jaco Pastorius, poświęcony Jaco Pastor-iusowi, kultowemu amerykańskiemu muzykowi, multi- instrumentaliście, który określany jest mianem Jimi Hendrixa gitary basowej.
Legenda saksofonu, multiinstrumentalista, jeden z najbardziej wpływowych i ekscytujących muzyków europejskich końca XX wieku. Wydał do tej pory 18 albumów i nadal koncertuje na całym świecie ze swoim nagradzanym zespołem grającym w salach kon-certowych i festiwalach od Fuji Rock, Montreux po Cape Town. Jego liczne występy telewizyjne i radiowe to między innymi "Mandela Living Legend" dla BBC oraz nagrodzony przez Sony oraz "Jazz Crusade" Courtney Pine dla BBC Radio2. Za zasługi dla muzyki jazzowej, został mianowany oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego, otrzymał doktorat honoris causa Uniwer-sytetu Westminster oraz doktorat honoris causa Uniwersytetu w Southampton. 

www.courtney-pine.comwww.courtney-pine.com

 

 

 

 

Terminy


Okres: Od 2019-08-01 do 2019-08-31

Wspierane przez iCagenda