RAJZY PO STOLICY! - sierpień 2019

Inne
Termin: 2019-08-04 - 2019-08-25

Miejsce: Warszawa

RAJZY PO STOLICY!

Polecamy Państwa uwadze cykl spacerów "Rajzy po stolicy!" organizowany przez Fundację "Bez Wizy". Projekt realizowany od czerwca do września 2019 r. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Wstęp wolny!

Organizatorzy zapraszają na letnie wędrówki po tajemnicach stolicy, śladami artystów, rzemieślników i twórców wszelakich: „(...) Uruchomimy wehikuł czasu... Natkniemy się na historyczne postaci, zobaczymy zdjęcia nieistniejących budowli, usłyszymy głosy z przeszłości. A we wrześniu spotkamy się na wiślanych bulwarach, by uczestniczyć w wyjątkowym, plenerowym przedstawieniu „Cyd - jeszcze nie premiera”, opartym na arcydziele Corneille’a w tłumaczeniu Jana Andrzeja Morsztyna."

 

PROGRAM - SIERPIEŃ 2019:
start - godz. 11.00; koniec - godz. 12.30

4 SIERPNIA - WAWER
„A ja tobie bajki opowiadam…”
Start: ul. Trawiasta 10

Anin to jedno z najciekawszych osiedli Wawra. Mnóstwo tu tropów literackich. Jego mieszkańcami byli Gałczyński i Tuwim, wakacje chętnie tu spędzał ksiądz Twardowski. W ich twórczości nietrudno znaleźć inspiracje klimatem uroczych uliczek i pięknych, drewnianych „świdermajerów”.

10 SIERPNIA - REMBERTÓW
Snycerze, zecerzy, sztukatorzy
Start: róg ul. Sztukatorskiej i al. Chruściela „Montera”

Spacerując ulicami nazwanymi na cześć majstrów nietypowych artystycznych dyscyplin, dowiemy się, w czym specjalizowali się przedstawiciele dziwnych i tajemniczych rzemiosł. Poznamy tajniki ich fachu oraz odnajdziemy ślady ich działalności na budynkach rembertowskich ulic.

11 SIERPNIA - BEMOWO
„Już ta rana się blizny bielą nie pokryje”
Start: róg ulic Pirenejskiej i Żołnierzy Wyklętych, pomnik Żołnierzy Wyklętych

Przybliżymy atmosferę wczesnych lat powojennych utrwaloną w ówczesnej literaturze. Będzie ona przewodnikiem po znakomicie zachowanym Forcie Bema. Umocnienia będą dobrym punktem wyjścia do rozmowy o architekturze militarnej Twierdzy Warszawa. Jaką pełniła ona rolę i czy kiedykolwiek została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem? Wyjaśnimy, co ma wspólnego Bemowo z Bemem, ale także i z pewnym węgierskim poetą. A na koniec jedna z ciekawostek architektonicznych Warszawy – Jelonki.

17 SIERPNIA - WŁOCHY
Wszystkie drogi prowadzą do…
Start: ul. Chrościckiego 2, wejście główne do Biblioteki

Miasto-ogród, czyli warszawskie Włochy! Jeden z prezydentów stolicy zainicjował budowę osiedli otoczonych zielenią – i tak Włochy stały się jedną z najbardziej zielonych dzielnic. Gatunki drzew, które tu spotkamy, są unikatowe i egzotyczne. Kto wpadł na taki pomysł? Dlaczego przedsiębiorczy Holendrzy zakochali się we Włochach i w nich zamieszkali? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania...

18 SIERPNIA - OCHOTA
...pomnik trwalszy niż ze spiżu...
Start: ul. Wawelska 15, wejście do Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie

Kolonia Lubeckiego to kawał dobrej, dawnej architektury. Poczujemy się jak w przedwojennym filmie… Zachwyci nas Pomnik Lotnika, uznawany przez wielu za najpiękniejsze dzieło sztuki rzeźbiarskiej w Warszawie. Poznamy życie i dokonania tej, która zostawiła Polsce „pomnik trwalszy niż ze spiżu”. Ale Ochota kojarzy się także z tragedią II wojny. Z miejscem walki i śmierci bohaterów małego sabotażu i ich nieco starszych kolegów – „kolumbów”.

24 SIERPNIA - BIAŁOŁĘKA
„Są to cacka, jakich Warszawa jeszcze nie widziała...''.
Start: ul. Mehoffera 4, kościół św. Jakuba

Białołęka - jedna z najstarszych opisanych w źródłach posiadłości podwarszawskich. Stoczono tu wiele bitew i potyczek zmieniających losy kraju. Oprócz tego jednak miejsce to było inspiracją dla rozwoju rodzimej, nadwiślańskiej kultury, na przykład Bolesław Prus zachwycał się perłami architektury powstałymi na ,,Białej Łące”. Dowiemy się, w jakich dziedzinach przodowali dawniej artyści związani z tą częścią Warszawy, a w jakich wyróżnia się i osiąga sukcesy ich najmłodsze pokolenie.

25 SIERPNIA - URSYNÓW
Rozkosz pana Ursyn-N.
Start: róg al. KEN i ul. Przy Bażantarni

Czy jeśli nagle ożyłby Jan Ursyn Niemcewicz, to zdziwiłby się, jak wygląda jego Ursinów? Wycieczka jest okazją, by się tego dowiedzieć. Odwiedzimy chyba najbardziej uroczy zakątek dzielnicy. Dowiemy się, dlaczego ulica Przy Bażantarni właśnie tak się nazywa, kim był Władysław z Gielniowa i za co aniołowie porwali go do nieba… Zdradzimy, co rosyjski cesarz ma wspólnego z Aleją Kasztanową. Będziemy bawić się zapożyczeniami kulturowymi i architektonicznymi, które można znaleźć na Ursynowie. W końcu opowiemy o pewnym obieżyświacie, który 500 lat temu wyruszył w podróż właśnie z tego miejsca. I zdradzimy, dokąd go ona zaprowadziła…

 

Organizator: Fundacja Bez Wizy
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Patronat: Staromiejski Dom Kultury

 

 

Terminy


Okres: Od 2019-08-04 do 2019-08-25

Wspierane przez iCagenda