Warsztat Shosa – Teatr Nou

Edukacja międzykulturowa
Termin: 2019-06-14 18:00

Staromiejski Dom Kultury i Fundacja Chibi-Waru zapraszają na warsztat Shosa – Teatr Nou, ktory odbędzie sięw piatek, 14 czerwca o godz. 18.00 w Piwnicy Largactil Staromiesjkiego Domu Kultury.

Z okazji obchodów stulecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych organizowanych jest szereg wydarzeń w obu krajach. Poprzez ten warsztat chcielibyśmy zapoznać odbiorców z niestereotypowymi formami sztuki i kultury Japonii.

Piękno sztuk japońskich to przede wszystkim piękno ruchów. Po japońsku nazywa się to SHOSA i bezpośrednie przełożenie na odpowiednią gestykulację.

Uczestnicy warsztatu mają możliwość zetknięcia się z pięknem świata  Nou oraz wypróbowania wspaniałych ruchów na których opiera się ta sztuka. Nou jest jedną z tradycyjnych japońskich sztuk performatywnych, która została zaliczona do światowego dziedzictwa kulturowego. Nou jest jednym z najlepszych przykładów, dzięki któremu można zrozumieć piękno SHOSA. Nou jest jedną z tradycyjnych form sztuki japońskiej, zazwyczaj graną na scenie. Jest to najstarsza forma sztuki teatralnej w Japonii, jej początki sięgają 14 wieku. Aktorzy występują przy akompaniamencie muzyki zwanej „jiutai” i muzyce instrumentalnej „hayashi”. Ruch jest powolny i bardzo prosty.

Uczestnicy będą mieli możliwość wspierania kolejnej ery przyjaznych relacji pomiędzy krajami. WSTĘP WOLNY

Prowadzący: Jakub Karpoluk

Japonista, historyk sztuki i kulturoznawca, adiunkt na Wydziale Kultury Japonii oraz Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK, wykładowca Instytutu Sztuki PAN. w centrum jego zainteresowań badawczych znajdują się teatr i film japoński, sztuki wizualne oraz zagadnienia związane z metodologią badań w polu nauk o sztuce. Absolwent Kolegium MISH UW (mgr.) oraz Instytutu Sztuki PAN (dr), stypendysta Japan Foundation oraz IS PAN, studiował na Uniwersytecie Waseda, w Tokio, uczył się sztuki aktorskiej japońskiego, tradycyjnego teatru nō w szkołach Kanze, Kita oraz Shimogakari Hōshō. Kurator projektów artystycznych, współpracował m.in. z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Łazienki Królewskie, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i Filmoteką Narodową. Produkował oraz występował w spektaklach teatralnych w Polsce, Japonii i Niemczech m.in. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Teatrze Studio i Teatrze Szekspirowskim, od wielu lat współpracuje z tokijskim Teatrem Tessenkai. Autor szeregu publikacji naukowych, wystąpień konferencyjnych, aktywny członek krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych.

 

 

Terminy


Termin: 2019-06-14 18:00

Wspierane przez iCagenda