SEMINARIUM POETYCKIE Z PIOTREM SOMMEREM

Klub Literacki
Termin: 2019-04-05 18:00

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury - Piwnica Largactil

KLUB LITERACKI:

SEMINARIUM POETYCKIE Z PIOTREM SOMMEREM

5 kwietnia 2019 r. o godz. 18.00 - Piwnica Largactil
Prowadzenie: Natalia Malek. Wstęp wolny.

Seminarium poetyckie z Piotrem Sommerem - wokół wierszy z jego antologii O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich (wyd. Karakter) oraz jego szkiców krytycznych ze zbioru Po stykach (wyd. WBPiCAK).

Wznowiona i poszerzona antologia pt. O krok od nich mieści przekłady wierszy dwunastu poetów amerykańskich - Johna Ashbery’ego, Johna Berrymana, Johna Cage’a, e.e. cummingsa, Allena Ginsberga, Kennetha Kocha, Roberta Lowella, Franka O’Hary, Charlesa Reznikoffa, Davida Schuberta, Jamesa Schuylera i Williama Carlosa Williamsa - tworzących na przestrzeni, bez mała, stulecia. Reprezentatywnie i obszernie ukazuje języki tzw. nowojorskiej szkoły poezji. Sama szkoła nowojorska, choć była grupą nieformalną i towarzyską, stanowiła rdzeń powojennej amerykańskiej awangardy poetyckiej - i, jak każda awangarda, robiła użytek z amerykańskiej tradycji poetyckiej. Wybór Piotra Sommera, dzięki swojej różnorodności, pozwala to sobie czytelniczo unaocznić.

Wspólnie z autorem przeczytamy i zinterpretujemy wybrane wiersze. Pomocne mogą okazać się jego szkice krytyczne poświęcone m.in. twórczości Charlesa Reznikoffa i Roberta Lowella, zawarte we wznowionym niedawno zbiorze Po stykach. Redaktor antologii opowie o swojej pracy nad przekładami, o recepcji nowojorczyków w Polsce, a także - może przede wszystkim! - o powiązaniach między swoją pracą translatorską i poetycką.

Lektury: 1. Piotr Sommer, wybrane przekłady wierszy.; 2. Piotr Sommer, „Tłumacząc miniatury Charlesa Reznikoffa (pogadanka dla młodzieży)”; w: Po stykach, WBPiCAK: Poznań, 2018. 3. Piotr Sommer, „Własnymi siłami (brakujący tekst o Lowellu”; w: Po stykach, WBPiCAK: Poznań, 2018. Lektury dodatkowe: 1. Piotr Sommer, O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich z reprodukcjami obrazów Jane Freilicher; Karakter: Kraków, 2018. [całość]; 2. Piotr Sommer, Po stykach; WBPiCAK: Poznań, 2018. [całość].

Po teksty piszcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Terminy


Termin: 2019-04-05 18:00

Wspierane przez iCagenda