Post w islamie

Kultura Otwartości
Termin: 2019-04-08 18:00

Staromiejski Dom Kultury i Ośrodek Kultury Muzułmańskiej zapraszają w poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. o g. 18.00 do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na spotkanie pt.

POST W ISLAMIE

Dziś post w islamie kojarzy się przede wszystkim z miesiącem Ramadan. Zanim jednak został on ustanowiony obowiązkowym filarem religii, dla Proroka Muhammada oraz pierwszych wyznawców islamu, praktyka postu nie była obca. Poszczono 10 dnia miesiąca Muharram - w dzień 'Aszura - na pamiątkę wyzwolenia Mojżesza z niewoli egipskiej.

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego opartego na fazach księżyca. W tym miesiącu świętowane jest objawienie Qur'anu - Świętej Księgi islamu. Wraz z nadejściem Ramadanu, miliony muzułmanów na całym świecie rozpoczynają okres rygorystycznego postu, którego wyczekują jednak z nadzieją i radością. Choć Ramadan to okres wysiłku, jest też często nazywany 'miesiącem miłosierdzia'.

Od czego pochodzi nazwa Ramadan?
Skąd wywodzi się tradycja postu w Islamie i na czym polega?
Dlaczego każdego roku, Ramadan wypada w innym terminie?
Dlaczego w Ramadanie muzułmanie jedzą śniadanie na kolację?
Jak wygląda 'typowa', ramadanowa doba z życia poszczącego muzułmanina?

O Ramadanowym poście oraz tradycjach z nim związanych w Jordanii, Polsce i nie tylko, opowiedzą Anna Łukjanowicz oraz Ahmad Al-Attal z Ośrodka Kultury Muzułmańskiej na warszawskiej Ochocie.

 

 

Terminy


Termin: 2019-04-08 18:00

Wspierane przez iCagenda