Sztuka Mozambiku – refleksje nad znaczeniem kulturowym w cyklu Kultury i postaci Afryki

Kultura Otwartości
Termin: 2019-04-01 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI, które odbędzie się w poniedziałek 1 kwietnia o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury.

Temat spotkania:
SZTUKA MOZAMBIKU - REFLEKSJE NAD ZNACZENIEM KULTUROWYM

Świat sztuki jest mechanizmem, na który składają się dzieła, instytucje, artyści oraz ich role, relacje z odbiorcami, tworząc rozmaite społeczne i kulturowe znaczenia.

Mozambik, afrykański kraj o burzliwej historii, dysponuje bogactwem przykładów współczesnej sztuki z dziedziny architektury, malarstwa, rzeźby czy sztuki użytkowej.

Podczas prezentacji zarysowana zostanie panorama historyczna, w tym kontekst powstawania budynków z wpływami renesansu portugalskiego, twierdzy i fortyfikacji, dworców kolejowych, a także twórczość najwybitniejszych malarzy i rzeźbiarzy, m.in. Malangatany, Chichorro , Alberto Chissany, Bertiny Lopes. Co istotne, sztuka współczesna XX wieku uczestniczyła w powstawaniu świadomości narodowej społeczeństwa, które mimo portugalskiej władzy próbowało tłumić roszczenia polityczne i w ukryty sposób mówiło o emancypacji i wolności.

prezentacja jest wynikiem badań terenowych zrealizowanych we wrześniu 2018 r.

Prowadzenie: Patrycja Kozieł IKŚiO PAN

Kilka słów o programie Kultury i postaci Afryki

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Projekt Kultury i postaci Afryki odbywa się w cyklach rocznych i obecnie rozpoczynamy już 6. edycję. Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Organizujemy też warsztaty komiksowe, podczas których uczestnicy ilustrują biografię wybranej postaci, ważnej dla kontynentu afrykańskiego. Zebrane prace tworzą następnie wyjątkowy album komiksowy.

Zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na cykl spotkań w poniedziałki, godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury

Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Jasmin - Stowarzyszenie Przyjaciół na Rzecz Współpracy Międzykulturowej, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne

 

 

Terminy


Termin: 2019-04-01 19:00

Wspierane przez iCagenda