Kalkuta i Hawana - świat od świtu do zmierzchu

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych
Termin: 2019-02-26 19:00

Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych Staromiejskiego Domu Kultury i Fundacja Sztuki Art-House zapraszają na cykl dokumentów zrealizowanych podczas wyjątkowego międzynarodowego projektu “ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU".

KALKUTA OD ŚWITU DO ZMIERZCHU - sercem Kalkuty jest rzeka Ganges, wyraźnie wybijająca rytm, w jakim mieszkańcy budzą się każdego dnia. To nad jej brzeg przychodzą na poranne i wieczorne modlitwy, tu też rozpoczyna się opowieść o tym niezwykłym mieście. Kolory i dźwięki onieśmielają swoją intensywnością, zacierają się granice pomiędzy ubóstwem a przaśnością, Kalkuta jest w ciągłym biegu. Miasto przepełnione jest ludźmi, z których każdy ciężko pracuje aby godnie żyć. Śpiewak z pociągu zbiera na studia syna, dwóch młodych chłopców zajmuje się kozami, aby wydać siostrę za mąż, mała dziewczynka robi akrobacje na linie, utrzymując w ten sposób całą rodzinę.
czas trwania: 53 min

HAWANA OD ŚWITU DO ZMIERZCHU - dokument jest zapisem jednego dnia z życia Hawany. Po mieście, od świtu do zmierzchu, oprowadza nas taksówkarz, który wyznacza linię narracyjną filmu. Z okna jego samochodu widać współczesny obraz Kubańczyków – starych, młodych, bogatych, biednych, wykształconych oraz tych, którym nie dane było się kształcić. Wszystkich łączy wewnętrzna mądrość, pogoda ducha i czasem trudna miłość do Hawany.

Ważnym elementem filmu jest wszechobecna muzyka. Jak duch krąży po mieście i wciela się w różne przedmioty i postacie. Raz wydobywa się z radia, raz z instrumentów grajków ulicznych, innym razem przybiera postać podśpiewujących w pracy robotników, a jeszcze innym - bierze czynny udział w międzypokoleniowej dyskusji pomiędzy matką a córką. Nie zagłuszą jej ani strzały na strzelnicy, ani, coraz bardziej obecne w życiu mieszkańców, fale internetowe. I bez względu na formę, którą muzyka przyjmuje, zawsze łączy ludzi i nadaje rytm tętniącej życiem ulicy.

czas trwania: 60 min

Wstęp wolny

www.wfdtd.pl

 

 

Terminy


Termin: 2019-02-26 19:00

Wspierane przez iCagenda