Nie tylko batik, czyli Nike Davis i nigeryjska sztuka w cyklu Kultury i postaci Afryki.

Kultura Otwartości
Termin: 2019-02-25 19:00

Zapraszamy na spotkanie w cyklu KULTURY I POSTACI AFRYKI, które odbędzie się w poniedziałek 25 lutego o godz. 19.00 w Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury.

Temat spotkania

 NIE TYLKO BATIK, CZYLI NIKE DAVIS I NIGERYJSKA SZTUKA.

 

Kim jest i jaka jest jedna z z najznakomitszych artystek współczesnej sztuki nigeryjskiej Nike Davis? Jak wytwarza się batik i jakie kody kulturowe w sobie skrywa? Co w swoich galeriach wystawia Mama Nike i dlaczego jest tak właśnie nazywana. Przyjdź, zobacz i posłuchaj o artystce pracującej „z duchem” i współczesnej sztuce Jorubów z Nigerii.

Prowadzenie: dr Malwina Bakalarska

 Kilka słów o programie Kultury i postaci Afryki

Piękna, ogromna i bardzo zróżnicowana Afryka dała początek całej ludzkości – według wielu źródeł pierwszy człowiek pochodzi właśnie z terenu Abisynii (obecnie Etiopia). Kontynent to 54 państwa, blisko 2 tysiące języków i dialektów -istny tygiel kulturowy, jeden z najszybciej rozwijających się regionów świata, miejsce tętniące różnymi rodzajami sztuki, w którym współistnieją wspaniałe parki przyrodnicze oraz nowoczesne metropolie, gdzie przenoszą się światowi liderzy nowych technologii.

Projekt Kultury i postaci Afryki odbywa się w cyklach rocznych i obecnie rozpoczynamy już 6. edycję. Podczas spotkań poznajemy zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Przybliżamy też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Organizujemy też warsztaty komiksowe, podczas których uczestnicy ilustrują biografię wybranej postaci, ważnej dla kontynentu afrykańskiego. Zebrane prace tworzą następnie wyjątkowy album komiksowy.

Zapraszamy do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na cykl spotkań w poniedziałki, godz. 19.00.

Organizator – Staromiejski Dom Kultury

Partnerzy- Fundacja Adulis, Fundacja dla Somalii, Forum Kenijsko-Polskie, Centrala – Central Europe Comics Art., Fundacja AfrykaConnect, Jasmin - Stowarzyszenie Przyjaciół na Rzecz Współpracy Międzykulturowej, Katedra Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne

 

 

Terminy


Termin: 2019-02-25 19:00

Wspierane przez iCagenda